Od gór po morza, czyli o ekstremalnych lokalizacjach Data Center |
Data dodania: 09.07.2016 |
Nie ma wątpliwości, że jedną z najważniejszych decyzji towarzyszących budowie centrum danych jest wybór lokalizacji. Dostęp do sieci i koszty energii elektrycznej, łączność, bezpieczeństwo, warunki pogodowe i topograficzne – to wszystko składa się na decyzję o zlokalizowaniu serwerowni. Dlaczego w takim razie ktokolwiek chciałby budować centrum danych w opuszczonej kopalni węgla, głęboko we wnętrzu góry lub na środku pustyni?
Zauważalnie z roku na rok rośnie liczba użytkowników Internetu korzystających z coraz większej ilości usług biznesowych lub usług on-line, a produkcja i dystrybucja wszelkich produktów ściśle zależy od automatyzacji i informatyzacji. Do roku 2020 ilość danych zgromadzonych przez ludzkość osiągnie niewyobrażalną wielkość około 44 ZB (1 ZB = 1021 bitów = 1 trylion gigabitów). Stale zwiększa się wielkość ruchu informatycznego w warstwie fizycznej i aplikacyjnej Internetu oraz masowo rośnie ilość rejestrowanych danych, przepustowości oraz moc obliczeniowa serwerów zarówno „własnych” dowolnego przedsiębiorstwa, czy też kolokowanych oraz w tzw. „chmurze”. Obecnie mamy ponad 2 miliardy użytkowników Internetu i przeszło 21 miliardów urządzeń sieciowych, rejestrujących ponad 1.3 milionów strumieni video na minutę. Obserwuje się także stały wzrost ruchu cyfrowego związanego z tzw. Internetem rzeczy (IoT). Ruch ten w warstwie fizycznej jest obsługiwany w wielu węzłach, lecz na końcu każdego z nich znajduje się serwerownia.
Data Center – serwerownia
Tradycyjna serwerownia jest budynkiem lub jego częścią, na którą składa się komora serwerów, w której instalowany jest sprzęt IT oraz pomieszczenia i obszary wspierające jej funkcjonalność, w tym pomieszczenia UPS, dystrybucji energii, techniczne, telekomunikacyjne, operacyjne, pomieszczenia dystrybucji chłodu oraz obszary posadowienia agregatów prądotwórczych, agregaty chłodu, zbiorniki paliwa i tak dalej. W serwerowni najważniejsze są realizowane usługi oraz stały do nich dostęp. Dlatego też budowa serwerowni wiąże się ze starannym przygotowaniem, analizą oraz biznesplanem.
Zapewnienie ciągłego dostępu do usług biznesowych serwerowni, a także bezpieczeństwo składowanych i przetwarzanych danych stało się krytyczne. Dzisiejsze serwerownie w zakresie zapewnienia niezawodnej pracy urządzeń IT cechuje przede wszystkim bezpieczeństwo oparte o rozwiązania techniczne – głównie wielowymiarową redundancję urządzeń i systemów infrastruktury oraz bezpieczeństwo, ciągłość zasilania i chłodzenia. Kolejną cechą są restrykcyjne procedury związane z kompetencjami personelu, procedurami eksploatacyjnymi oraz remontowymi a także procedury wprowadzania zmian. Dlatego lokalizacja serwerowni jest starannie rozpatrywana nie tylko pod względem dostępności do mediów, dostępności do pasma, odległości wpływającej na notowane w aplikacjach opóźnienia, ale także ze względu na fizyczne bezpieczeństwo danych.
Efektywność energetyczna przede wszystkim
(...)
Pod ziemią lub na środku oceanu?
(...)
Wyjątkowa inwestycja – EcoDataCenter
Jednym z najlepszych przykładów ciekawej lokalizacji Data Center jest niezwykła inwestycja powstająca w norweskim mieście Falun – pierwsze na świecie przyjazne środowisku centrum danych. EcoDataCenter będzie jednym z 13 obiektów tego typu na świecie spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej wydajności. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – chłodny klimat, dostęp do odnawialnych źródeł energii, stabilność polityczna i brak zagrożenia katastrofami naturalnymi sprawiają, że Norwegia stała się synonimem doskonałej lokalizacji dla rozwoju centrów danych. Kompleks EcoDataCenter będzie podłączony do lokalnej sieci energetycznej. Energia cieplna generowana przez serwery i urządzenia IT zostanie wykorzystana do ogrzewania budynków w Falun za pośrednictwem lokalnej sieci ciepłowniczej. Z kolei latem nadmiar produkowanej przez miejscową elektrownię pary wodnej będzie wykorzystywany do zasilania urządzeń chłodzących centrum danych. Energia elektryczna wykorzystywana w centrum danych będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych, takich jak: panele słoneczne, wiatrownie, elektrownie wodne i biopaliwa wtórne. Połączenie centrum danych z opartą na źródłach odnawialnych siecią energetyczną pozwoli nam w pełni spożytkować całą dostępną energię. W ten sposób powstaje pierwsze na świecie data center o pozytywnym wpływie na środowisko naturalne.
Według planów, EcoDataCenter osiągnie najwyższy poziom dyspozycyjności na poziomie Tier IV™ zgodnie z defi nicją Uptime Institut, co udało się to do tej pory tylko 12 innym centrom danych na świecie. Obiekt będzie też mógł pochwalić się wyjątkowo wysoką wydajnością, dając stuprocentową gwarancję nieprzerwanej pracy oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dzięki współpracy z firmą Schneider Electric, w EcoDataCenter zostanie wdrożona szeroka gama rozwiązań i produktów podnoszących poziom wydajności energetycznej.
Data Center Google na pływającej barce (fot: www.gadzetomania.pl)
EcoDataCenter jest dowodem na to, że taka przyjazna dla środowiska inwestycja jest opłacalna. Takie centrum danych ma o wiele większą wydajność energetyczną, niż przeciętne obiekty tego typu, zaś integracja z lokalną siecią grzewczą i systemami chłodzenia pozwala odpowiednio spożytkować energię, która w innym przypadku zostałaby zmarnowana. To wszystko wpływa na obniżenie kosztów zarówno dla inwestora, jak i dla naszych klientów.
Podsumowując, wielkość i lokalizacja serwerowni jest uzależniona od rodzaju usług i aplikacji, które są realizowane przez jej infrastrukturę informatyczną. Potrzeba obniżania zużycia energii oraz planowana niezawodność funkcjonalna wpływają na zastosowane rozwiązania, takie jak wykorzystanie freecoolingu i innych naturalnych zalet lokalizacji oraz w końcu na samą organizację służb odpowiedzialnych za eksploatację serwerowni. Zapraszamy do centrów danych w ekstremalnych miejscach, które są bardziej praktyczne, niż mogłoby się wydawać: od bardzo dużych, regionalnych serwerowni, poprzez prefabrykowane, kontenerowe serwerownie, aż do małych pojedynczych smart bunkrów.
Paweł WRÓBEL Senior Solution Data Center Architect, |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020