Najwyższa efektywność energetyczna w wysokotemperaturowych centrach danych |
Data dodania: 09.07.2016 |
Climaveneta rozszerza portfolio szaf klimatyzacji precyzyjnej z serii ACCURATE oraz i-ACCURATE wprowadzając nowy typoszereg urządzeń „SMART” dedykowany nowoczesnym centrom danych pracujących przy podwyższonych parametrach temperaturowych.
W ostatnim czasie na rynku rozwiązań chłodzenia centrów danych zaobserwować można wyraźną tendencję, która staje się coraz bardziej powszechna, objawiającą się nieustannym rozszerzaniem przez większość producentów IT zakresu pracy serwerów. Efektem tego jest podniesienie temperatury powietrza na wlocie nawet do 21°C. Najnowsze badania wykazują bowiem, że poprzez zwiększenie temperatury w centrum danych tylko o kilka stopni, można znacznie obniżyć koszty energii bez narażania sprzętu IT.
Rozwiązaniem zaproponowanym przez firmę Climaveneta (należącą do grupy Mitsubishi Electric) w kwestii radzenia sobie z najnowszymi wymaganiami stawianymi przez menedżerów jest system „SMART”: nowa jednostka klimatyzacji precyzyjnej, będąca w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą w środowiskach IT, charakteryzujących się temperaturą powietrza na wlocie nawet do 40°C.
Rys. 1. Wizualizacja przykładowego układu chłodzenia w Data Center
Rozwiązanie dostępne jest zarówno dla jednostek bezpośredniego odparowania (ACCURATE SMART) jak i z inwerterem (i-ACCURATE SMART). Konfiguracja SMART optymalizuje wydajność pierwotnego obiegu wody dla wysokich temperatur – tym samym z jednej strony zwiększając sprawność agregatu, zaś z drugiej strony zwiększając zakres pracy dla funkcji free-cooling.
Weźmy jako przykład centrum danych wykazujące wzrost temperatury wody z agregatu o 6°C. Dzięki temu rozwiązaniu agregat zewnętrzny może zwiększyć wydajność chłodniczą o 23%, co daje 16% wzrost sprawności. Tryb free-cooling może również skorzystać z tej sytuacji – agregat wykorzystuje powietrze zewnętrzne, nawet przy wyższej temperaturze zewnętrznej.
Rys. 2. Niepożądane mieszanie powietrza ze strefy gorącej i zimnej powoduje utratą sprawności systemu Centrum Danych. Dlatego konieczne jest zapewnienie fizycznego oddzielenia gorącego i zimnego strumienia powietrza.
Należy podkreślić iż większa wydajność przy wyższej temperaturze nie oznacza obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Wersja SMART została specjalnie zaprojektowana tak, aby zwiększyć wydajność centrum danych, zapewniając jednocześnie taką samą niezawodną pracę standardowych rozwiązań ACCURATE oraz i- ACCURATE. Wszystkie produkty są wyposażone w wysokiej jakości komponenty, takie jak:
Rys. 3. Nowa jednostka ACCURATE SMART
Sercem urządzenia jest zintegrowany sterownik Evolution+, który pozwala jednostce szybko przystosować się do gwałtownie zmieniających się warunków otoczenia, dzięki zaawansowanym funkcjom sterownia. Poprzez zaawansowany algorytm o nazwie ADS (Adaptive Set Point), Evolution+ zapewnia doskonałe zarządzania funkcją free-cooling, a także dynamiczne zarządzanie obciążeniem cieplnym – lepiej znane jako ACTIVE REDUNDANCY, która zapewnia duże korzyści w zakresie wydajności i zwiększenia niezawodności systemu.
Jednostki ACCURATE oraz i-ACCURATE SMART są obecnie dostępne w wersji z 2 obiegami (AD i AT) oraz w wersji AF z funkcją free-fooling, z wydajnością chłodniczą od 24 do 144 kW.
Rys. 4. Nad poprawną pracą układu chłodzenia czuwa zaawansowany, zintegrowany sterownik Evolution+
Oferowane układy zawarte w szerokim zakresie zaawansowanych rozwiązań chłodzenia systemów IT, które rozciągają się od jednostek close-coupled do jednostek klimatyzacji precyzyjnej, wersje SMART stanowią tylko niewielką, wyspecjalizowaną gałąź segmentu klimatyzacji precyzyjnej. Jest to specjalnie zaprojektowane rozwiązanie, stworzone w celu dostarczenia menedżerom doskonałego rozwiązania dla szybko zmieniających się wymagań centrów danych.
Rys. 5. Podwyższenie temperatury powietrza chłodzącego do 18-27°C w data center oraz na wlocie nawet do 40°C zwiększa możliwość wykorzystania free-coolingu o 30%. W sprzyjających warunkach w trybie free-cooling instalacja może pracować przez ponad 99% dni w roku
CLIMAVENETA
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020