Bezpieczeństwo ppoż. oraz serwis w obiektach Data Center – wymogi i dobra praktyka |
Data dodania: 09.07.2016 |
Obiekty Data Center, zewnętrznie coraz rzadziej wyróżniające się z otoczenia, zostają wręcz wchłonięte przez strukturę urbanistyczną, lecz mino to w dalszym ciągu pozostają obiektami specjalnego przeznaczenia, a to nie tylko za sprawą wartości zainstalowanych urządzeń informatycznych, ale przede wszystkim ilości i wartości przetwarzanych danych.
Centrum danych Green Mountain (fot. Schneider Electric)
Obiekty Data Center są wyposażone w specjalistyczne systemy zapewniające ich bezpieczeństwo techniczne i pożarowe. Bezpieczeństwo techniczne zapewniają systemy zasilnia podstawowego, awaryjnego (z wykorzystaniem agregatów prądotwórczych), zasilania bezprzerwowego UPS (systemy n+1 lub tzw. dwutorowe). Bezpieczeństwo środowiska pracy systemów informatycznych zapewniają dedykowane systemy klimatyzacji precyzyjnej (wykorzystujące free-cooling pośredni – szczególnie efektywny w przypadku dopuszczenie wysokich parametrów temperaturowych.
Bardzo istotnymi elementami zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania Data Center są dedykowane systemy SUG i SSP. W chwili obecnej stosowane są Stałe Urządzenia Gaśnicze wykorzystujące gazowe czynniki gaszące, a biorąc pod uwagę obowiązujące regulacje prawne (f-gazy) coraz powszechniej stosowany jest Azot. W tym miejscu należy pokreślić, że rozwiązań jest bardzo wiele – każdy z producentów wskazuje na efektywność i bezpieczeństwo swojego systemu, realizację procesu gaszenia lub nie dopuszczania do powstania pożaru. Każde z rozwiązań bazuje na szczelności pomieszczeń, właściwej odporności ogniowej i mechanicznej przegród, systemach odbarczających oraz współpracy z systemami detekcji pożaru czy Systemami Sygnalizacji Pożaru.
Bez względu na zastosowane systemy, wymagają one uzupełnienia o dedykowany podręczy sprzęt gaśniczy (gaśnice do gaszenia urządzeń informatycznych i energetycznych pod napięciem).
Z bezpieczeństwem pożarowym budynku, w którym zlokalizowane jest Data Center, wiąże się również Główny Wyłącznik Pożarowy Budynku oraz instalacja hydrantowa. Właściwe zaprojektowanie tych elementów oraz dedykowanych systemów gaszenia stanowi o bezpieczeństwie ciągłości funkcjonowania Data Center.
(...)
Porównanie priorytetów zamawiającego usługę i świadczącego usługę pozornie może wskazywać na sprzeczność interesów, jednak w praktyce oznacza konieczność nawiązania ścisłej współpracy równoprawnych stron. Równość stron najlepiej opisują dwie skrajne sytuacje:
Analizując złożoność budowy i infrastruktury Data Center pod kątem funkcjonowania całego obiektu i dedykowanych służb serwisowych należy wyodrębnić dedykowane służby zgodnie z tabelą 1.
Z powyższego zestawienia wynika, że właściwa organizacja służb serwisowych pokrywa zapotrzebowanie obiektu i zapewni utrzymanie założonej ciągłości pracy systemów informatycznych i teletechnicznych Data Center.
Właściwa organizacja Służb serwisowych to:
ich bezpośrednia współpraca i koordynacja prac w obiekcie, wspierana przez dostępne „na wezwanie” serwisy producenta
Przykładowa zabudowa systemu Liebert Smart (fot. Emerson Network Power)
(...)
Przedstawiając skrócony zarys bezpieczeństwa ppoż. oraz serwis w obiektach Data Center pozostaje jeszcze pytanie – kiedy należy podjąć decyzję o sposobie funkcjonowania, organizacji i zakresie służb serwisowych. Typowe fazy powstawania obiektu to:
Instalacje gaśnicze przeznaczone do działania miejscowego jako środek gaśniczy mogą wykorzystywać m.in. gazy: Azot, Novec 1230, HFC-227 (fot. SUPOBER)
W czasie tych faz odbywa się wzajemna współpraca: Projektant – Inwestor – Wykonawca – Serwis – Użytkownik. Ważne jest, aby w czasie tej współpracy nie pominięto żadnych wzajemnych uzgodnień, ponieważ pominięcie/błąd na jednym z etapów może doprowadzić do stanu, w którym systemy nie osiągną możliwych do uzyskania parametrów pracy, nie będą zoptymalizowane pod kątem kosztów eksploatacji i przełożą się na wysokie koszty zapewnienia ciągłości funkcjonowania – wysokie koszty serwisu.
mgr inż. Bogusław PERKOWSKI |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020