Jak połączyć system klimatyzacji lub pompę ciepła z inteligentnym domem Integracja w inteligentnym domu
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 17.10.2016

Nowoczesne domy różnią się pod wieloma względami – wielkością, stylem architektonicznym czy zagospodarowaniem przestrzeni. Łączy je jednak jedna wspólna cecha – są konstrukcjami zaprojektowanymi w sposób świadomy i przemyślamy.

 

 

2016 09 28 1

 

 

Choć obserwacja na pierwszy rzut oka wydaje się nieco banalna, to można z niej wyciągnąć pewne wnioski. Można spodziewać się, że instalacja elektryczna i oświetleniowa została zaprojektowana w taki sposób, by wygodnie korzystać z osprzętu elektrycznego, mieć odpowiednio zabezpieczone obwody i oczekiwaną jasność w poszczególnych strefach w domu.

 

Nie inaczej sytuacja ma się z instalacją grzewczą, wentylacji i klimatyzacji. One również powstają w sposób zaplanowany – instalacje te w budynkach wysokiej jakości (co nie jest takie oczywiste!) powstają na bazie obliczeń, projektów i fachowej wiedzy. Powstaje również przestrzeń na nowoczesne rozwiązania, często wygodniejsze i generujące oszczędności. I tak zwykły kocioł gazowy zmienia się w pompę ciepła, wentylacja grawitacyjna w mechaniczną z odzyskiem ciepła, a pojedyncze klimatyzatory naścienne i stojące ustępują miejsca jednostkom typu Multi Split.

 

Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której klient indywidualny oczekuje jakości przemysłowej w cenie rozwiązań domowych. Wg. naszych badań przeprowadzonych w tym roku na próbce dwudziestu tysięcy osób zaangażowanych w proces budowy i wykończenia domu, inwestorzy w imię zaplanowanej funkcjonalności są w stanie ponieść wyższe koszty oraz przedłużyć czas trwania inwestycji. Tylko nieliczna grupa inwestorów (ok. 4%) jest w stanie iść na wyraźne kompromisy podczas wykonywania instalacji. Z badań tych wyciągnąć można dwie konkluzje:

  • wymarzona wizja domu dla inwestora końcowego jest absolutnym priorytetem;
  • konflikty między branżami i branżystami na obiekcie są absolutnym standardem.

 

Czy da się zatem, biorąc pod uwagę przedstawione powyżej obserwacje, dostarczyć klientowi wartościowy produkt w rozsądnej cenie?

 

Jest to niewątpliwie możliwe – wielu z czytelników Chłodnictwa & Klimatyzacji właśnie na obsłudze klientów indywidualnych zbudowało swoje przedsiębiorstwa. Może to być jeszcze łatwiejsze, gdy uwzględnimy w naszej firmie trzy postulaty obniżające ostateczny koszt dla inwestora:

1. Powtarzalne instalacji zamiast indywidualnych projektów;

2. Unikanie lub minimalizowanie komplikacji na etapie wdrożenia;

3. Przeniesienie kosztów i funkcjonalności na zewnętrzny system.

 

 

2016 09 30 1

Rys. 1. Konsekwencje kłopotów koordynacyjnych na budowie

 

 

W pierwszej kolejności skupię się na punkcie trzecim. Wspomnianym zewnętrznym systemem w przypadku większych budynków jest BMS, zaś w przypadku domu po prostu automatyka, potocznie nazywana „inteligentnym domem”. Kluczem do realizacji tego punktu jest integracja. Jak połączyć system klimatyzacji czy pompę ciepła z inteligentnym domem? Jak zwykle, istnieje kilka możliwości. Można je podzielić na dwie kategorie:

  • integracja niskiego poziomu (low-level integration);
  • oraz integracja wysokiego poziomu (high-level integration).

 

Pierwsza z nich, to połączenie dwóch niezależnych systemów za pomocą wyjść binarnych (najczęściej przekaźnikowych) lub analogowych (w standardzie 0-10 V lub 4-20 mA). Atutem tego rozwiązania jest prostota połączenia oraz uniwersalność, zaś wadą ograniczony zakres informacyjny. Do każdej przesłanej informacji wymagany jest osobny tor – osobny przewód oraz osobne złącza na sterownikach. Na przedstawionym grafie na rysunku 2. widzimy cztery tory:

A. Sygnał binarny załączenia centrali wentylacyjnej;

B. Zbiorczy, binarny sygnał diagnostyczny centrali wentylacyjnej;

C. Analogowy (0-10 V) sygnał sterowania prędkością wentylatorów;

D. Binarny, impulsowy sygnał załączania i wyłączania centrali.

 

 

2016 09 30 2

Rys. 2. Przykład połączeń centrali wentylacyjnej w integracji niskiego poziomu

 

 

Integracja wysokiego poziomu (high-level integration) opiera się na dedykowanych interfejsach oraz cyfrowej transmisji danych (rys. 3.). W większości przypadków wymaga to dokupienia dedykowanych kart komunikacyjnych, a w niektórych przypadkach w ogóle nie jest możliwe. Dlaczego więc warto się na nią zdecydować? Przede wszystkim umożliwia ona przesyłanie wszystkich kluczowych informacji za pomocą jednego złącza. Jest to szczególnie istotne w przypadku, w którym integracja dotyczy większych systemów (np. jednostek typu Multi Split) – okazuje się wtedy zdecydowanie wygodniejszą i tańszą metodą.

 

 

2016 09 30 3

Rys. 3. Schemat integracji za pomoca interfesju komunikacyjnego

 

 

Idealnym przypadkiem jest sytuacja, w której zarówno producent automatyki, jak i rozwiązań wentylacyjnych czy grzewczych „z obu stron” przygotowali swoje rozwiązania do połączenia. Świetnym tego przykładem mogą być produkty firmy Daikin oraz system KNX. Już na etapie przygotowywania zestawienia sprzętowego można do zamówienia dołożyć oryginalną bramkę KNX, dzięki której bez wysiłku można będzie połączyć oba systemy. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dana linia produktowa posiada taką bramkę – nie jest ona oferowana we wszystkich przypadkach!

 

A co w przypadku, gdy nie ma dedykowanego rozwiązania? Istnieją producenci, którzy zajmują się jedynie produkcją interfejsów, jak np. hiszpańska firma Intesis. Dzięki produktom tej firmy możemy połączyć praktycznie wszystko ze wszystkim. Prezentuje to tabela 1.

 

 

Tabela 1. Zestawienie dedykowanych interfejsów do komunikacji z systemami klimatyzacji różnych producentów

2016 09 31 1

Materiały promocyjne firmy ID Electronics (www.ide.com.pl)

 

 

Postawmy kolejne pytanie: a co w przypadku, gdy ani oferowany system automatyki nie oferuje naturalnych metod integracji, ani nie istnieje dodatkowy, dedykowany produkt by połączyć oba rozwiązania? Wciąż jest kilka możliwości! Wiele z urządzeń klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych posiada uniwersalne interfejsy komunikacyjne. Do tych najpopularniejszych należą:

  • Modbus;
  • RS-232
  • IR.

 

(...)

 

Korzystając z przedstawionych w artykule narzędzi w prosty sposób jesteśmy w stanie wdrożyć do swojej organizacji elastyczny pion realizacji systemów automatyki, wyróżnić się na tle konkurencji i oferować bardziej kompleksowe produkty swoim klientom.

 

 

Maciej TURSKI
ekspert ds. inteligentnych
domów i nowoczesnych technologii
w budownictwie, autor książki
„10 mitów inteligentnych domów”

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.