Efektywność energetyczna technologii SUAZI w eksploatacji instalacji chłodniczych |
Data dodania: 15.11.2016 | |
Bezawaryjność urządzeń chłodniczych, zapotrzebowanie na energię oraz ich prawidłowa, ekonomiczna praca zależy nie tylko od rodzaju materiałów, z jakich są one zbudowane i od wykorzystywanych technologii, ale przede wszystkim od właściwie uzdatnionej wody, która jest najlepszym nośnikiem do transportu i przekazywania energii w układach chłodzenia i ogrzewania.
Od lat w walce z globalnym ociepleniem Unia Europejska poprzez Dyrektywy kształtuje politykę wspierania działań służących m.in. optymalizacji wykorzystywania energii w celu zwiększania efektywności energetycznej o 20% do 2020 roku. Osiągniecie tego ambitnego celu nie może ograniczać się do poszukiwania oszczędności w urządzeniach i instalacjach gdzie w wielu wypadkach osiągnięto już (jak się wydaje) próg technologiczny. Wdzięcznym tematem w tym zakresie jest i będzie rynek energii dla zapewnienia komfortu w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i szeroko rozumianym przemyśle gdzie energooszczędność i efektywność energetyczna przekłada się na efekty ekologiczne i w sposób wymierny dla ludzi na korzyści ekonomiczne.
Zjawisko korozji i odkładania się kamienia kotłowego, zamulanie wężownic i wymienników oraz blokowanie się zaworów i automatyki kontrolno-regulacyjnej oraz niekontrolowany rozwój życia biologicznego są udręką administratorów i służb eksploatacyjnych. Przyczyną tego stanu jest agresywna korozyjnie, sprzyjająca rozwojowi bakterii, alg i glonów woda, którą napełnia i uzupełnia się instalacje.
Jak podaje World Corrosion Organisation, roczne koszty korozji kształtują się na poziomie 1,8 bln dolarów. Oznacza to, że roczne straty korozyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 1000–1500 dolarów USA.
Rys. 1. Korozja urządzeń chłodniczych wywołana eksploatacją z nieodpowiednio przygotowaną wodą
Na podstawie wieloletniego doświadczenia, przeprowadzonych badań i analiz parametrów wież chłodniczych wynika, iż największe problemy w eksploatacji sprawia woda, wytrącone z niej osady i powstałe produkty korozji elementów metalowych układów chłodzenia. Zanieczyszczone osadami urządzenia, niesprawna automatyka sterowania to awarie i związane z tym przestoje – straty w produkcji.
Wychodząc naprzeciw potrzebom producentów urządzeń chłodniczych i grzewczych, właścicielom i użytkownikom oraz projektantom i wykonawcom instalacji chłodzenia, a także ogrzewania, firma „JOŃSKI” opatentowała i wdraża nowatorską technologię antykorozyjnej ochrony instalacji – SUAZI.
Sposób i Układ do Antykorozyjnego Zabezpieczenia Instalacji chłodniczo-grzewczych jest to elastyczny produkt, którego zadaniem jest przygotowanie surowej wody do sprawnej, bezawaryjnej, prawidłowej oraz ekonomicznej pracy w układach chłodzenia i ogrzewania. SUAZI to integralny element instalacji, który uwzględnia wymogi Prawa Budowlanego, a także klauzul gwarancyjnych producentów urządzeń i armatury odnośnie jakości wody instalacyjnej oraz dyrektyw zintegrowanego rozwoju.
Rys. 2. Osad powstały w instalacji
System przeciwdziała wytrącaniu z wody osadów oraz produktów korozji i osadów biologicznych w układach wykonanych z różnych metali i materiałów w oparciu o uzdatnienie wody inhibitorem POLYCOR. Do blokowania flory biologicznej stosuje się biocydy o rożnym spektrum działania.
Modułowa budowa SUAZI (rys. 3.), umożliwia bezobsługową pracę w trybie ekologicznym: nie wymaga zasilania zewnętrznego, nie produkuje żadnych odpadów i ścieków, nie zanieczyszcza powietrza i nie emituje hałasu.
Układ SUAZI dobierany jest na podstawie przedstawionych przez inwestora, projektanta lub wykonawcy danych według „Opisu Technicznego” (Tabela 1). Po analizie dostarczonych informacji i ewentualnie dodatkowych badaniach korozyjności wody, specjaliści firmy „Joński” dobiorą SUAZI do konkretnej instalacji.
Tabela 1.
Wdrażana innowacyjna technologia SUAZI została zweryfikowana i wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Polskiej Izby Ekologii EKOLAURY 2015 w kategorii: „ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, EFEKTYWNOSC ENERGETYCZNA”.
Technologia SUAZI posiada atest PZH, pozytywne opinie Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej oraz COBRTI INSTAL odnośnie ochrony antykorozyjnej instalacji chłodzenia i ogrzewania wykonanych z różnych metali i materiałów.
Mgr Izabela PLEWIŃSKA
Producent SUAZI |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020