Efektywność energetyczna technologii SUAZI w eksploatacji instalacji chłodniczych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.11.2016

Bezawaryjność urządzeń chłodniczych, zapotrzebowanie na energię oraz ich prawidłowa, ekonomiczna praca zależy nie tylko od rodzaju materiałów, z jakich są one zbudowane i od wykorzystywanych technologii, ale przede wszystkim od właściwie uzdatnionej wody, która jest najlepszym nośnikiem do transportu i przekazywania energii w układach chłodzenia i ogrzewania.

 

 

 

Od lat w walce z globalnym ociepleniem Unia Europejska poprzez Dyrektywy kształtuje politykę wspierania działań służących m.in. optymalizacji wykorzystywania energii w celu zwiększania efektywności energetycznej o 20% do 2020 roku. Osiągniecie tego ambitnego celu nie może ograniczać się do poszukiwania oszczędności w urządzeniach i instalacjach gdzie w wielu wypadkach osiągnięto już (jak się wydaje) próg technologiczny. Wdzięcznym tematem w tym zakresie jest i będzie rynek energii dla zapewnienia komfortu w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i szeroko rozumianym przemyśle gdzie energooszczędność i efektywność energetyczna przekłada się na efekty ekologiczne i w sposób wymierny dla ludzi na korzyści ekonomiczne.

 

Zjawisko korozji i odkładania się kamienia kotłowego, zamulanie wężownic i wymienników oraz blokowanie się zaworów i automatyki kontrolno-regulacyjnej oraz niekontrolowany rozwój życia biologicznego są udręką administratorów i służb eksploatacyjnych. Przyczyną tego stanu jest agresywna korozyjnie, sprzyjająca rozwojowi bakterii, alg i glonów woda, którą napełnia i uzupełnia się instalacje. 

 

Jak podaje World Corrosion Organisation, roczne koszty korozji kształtują się na poziomie 1,8 bln dolarów. Oznacza to, że roczne straty korozyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 1000–1500 dolarów USA.

 

 

2016 10 34 1 2016 10 34 2 2016 10 34 3

Rys. 1. Korozja urządzeń chłodniczych wywołana eksploatacją z nieodpowiednio przygotowaną wodą

 

 

Na podstawie wieloletniego doświadczenia, przeprowadzonych badań i analiz parametrów wież chłodniczych wynika, iż największe problemy w eksploatacji sprawia woda, wytrącone z niej osady i powstałe produkty korozji elementów metalowych układów chłodzenia. Zanieczyszczone osadami urządzenia, niesprawna automatyka sterowania to awarie i związane z tym przestoje – straty w produkcji.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom producentów urządzeń chłodniczych i grzewczych, właścicielom i użytkownikom oraz projektantom i wykonawcom instalacji chłodzenia, a także ogrzewania, firma „JOŃSKI” opatentowała i wdraża nowatorską technologię antykorozyjnej ochrony instalacji – SUAZI.

 

Sposób i Układ do Antykorozyjnego Zabezpieczenia Instalacji chłodniczo-grzewczych jest to elastyczny produkt, którego zadaniem jest przygotowanie surowej wody do sprawnej, bezawaryjnej, prawidłowej oraz ekonomicznej pracy w układach chłodzenia i ogrzewania. SUAZI to integralny element instalacji, który uwzględnia wymogi Prawa Budowlanego, a także klauzul gwarancyjnych producentów urządzeń i armatury odnośnie jakości wody instalacyjnej oraz dyrektyw zintegrowanego rozwoju.

 

 

2016 10 34 4

Rys. 2. Osad powstały w instalacji

 

 

System przeciwdziała wytrącaniu z wody osadów oraz produktów korozji i osadów biologicznych w układach wykonanych z różnych metali i materiałów w oparciu o uzdatnienie wody inhibitorem POLYCOR. Do blokowania flory biologicznej stosuje się biocydy o rożnym spektrum działania.

 

Modułowa budowa SUAZI (rys. 3.), umożliwia bezobsługową pracę w trybie ekologicznym: nie wymaga zasilania zewnętrznego, nie produkuje żadnych odpadów i ścieków, nie zanieczyszcza powietrza i nie emituje hałasu.

 

 

2016 10 35 2

 

 

Układ SUAZI dobierany jest na podstawie przedstawionych przez inwestora, projektanta lub wykonawcy danych według „Opisu Technicznego” (Tabela 1). Po analizie dostarczonych informacji i ewentualnie dodatkowych badaniach korozyjności wody, specjaliści firmy „Joński” dobiorą SUAZI do konkretnej instalacji.

 

 

Tabela 1.

2016 10 35 1

 

 

Wdrażana innowacyjna technologia SUAZI została zweryfikowana i wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Polskiej Izby Ekologii EKOLAURY 2015 w kategorii: „ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, EFEKTYWNOSC ENERGETYCZNA”.

 

 

2016 10 35 3

 

 

Technologia SUAZI posiada atest PZH, pozytywne opinie Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej oraz COBRTI INSTAL odnośnie ochrony antykorozyjnej instalacji chłodzenia i ogrzewania wykonanych z różnych metali i materiałów.

 

 

 

SUAZI to:

 • ekologiczne działanie zgodne z dyrektywą zharmonizowanego rozwoju – nie zużywa energii i nie produkuje odpadów i ścieków,
 • bezobsługowa praca nie wymagająca dodatkowego zasilania zapewniająca ekonomiczną pracę układów grzewczo-chłodzących,
 • estetyczny wyrób, łatwy i elastyczny w montażu w każdych warunkach lokalowych,
 • wydłużenie czasu eksploatacji urządzeń i armatury układów chłodu i ogrzewania,
 • bezawaryjny, bezpieczny w eksploatacji.

SUAZI spełnia wymagania:

 • Prawa Budowlanego odnośnie możliwości wykonywania instalacji z różnych materiałów,
 • wytyczne VDI nr 3803 – odnośnie jakości wody chłodniczej,
 • Polskiej Normy – PN- 93/C-04607 – „Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody.”,
 • klauzul gwarancyjnych producentów urządzeń i armatury w zakresie jakości wody do napełniania i uzupełniania instalacji,
 • wyrób objęty ochroną patentową, posiada atest PZH Nr HK/W/0244-01/2013

 

 

 

Mgr Izabela PLEWIŃSKA
Biuro Ekspertyz i Wdrożeń firmy Joński

 

 

Producent SUAZI
Firma JOŃSKI
ul. Łukowska 37/15
04-133 Warszawa
tel.: 22 254 30 28
e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.jonski.com.pl 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.