CASE STUDY Zastosowanie silników z magnesem stałym w układzie chłodzenia w mleczarni |
Data dodania: 15.11.2016 |
Producent nabiału z Belgii osiągnął oszczędności energii co najmniej 18% w swoich procesach chłodzenia dzięki przejściu do technologii silników z magnesem stałym Dyneo oferowanych przez Control Techniques i Leroy-Somer. Rozwiązanie, obejmujące również modułowy napęd wysokiej mocy Powerdrive, znalazło zastosowanie w przemysłowym systemie chłodzenia mleka po jego pasteryzacji lub sterylizacji.
Firma Inex, mająca siedzibę w pobliżu Gandawy, specjalizuje się w produktach takich, jak mleko zwykłe, czekoladowe, fermentowane, maślanka, jogurt, śmietana i masło. Została założona w roku 1898 i zajmuje się produkcją oraz pakowaniem produktów świeżych i o długiej przydatności dla dużych europejskich sieci sprzedaży detalicznej oraz na rynek międzynarodowy. Firma zatrudnia koło 440 osób, a wartość rocznej sprzedaży wynosi około 150 mln euro.
W procesie produkcyjnym chłodzenie jest kluczowym elementem, więc optymalna praca i niezawodność mają najwyższe znaczenie. W ramach niedawnego pakietu inwestycyjnego firma Inex zdecydowała się na zakup czterech nowych przemysłowych systemów chłodzenia opartych o amoniakalne sprężarki tłokowe Sabroe SMC 106E. W tym czasie firma znała także korzystne raporty o silnikach ze stałym magnesem i postanowiła zamontować na próbę jeden egzemplarz. Ostatecznie trzy sprężarki zostały dostarczone ze standardowymi silnikami asynchronicznymi AC Leroy- Somer IE2 (90 kW), a jedna z silnikiem synchronicznym ze stałym magnesem Leroy-Somer IE4 (105 kW) z gamy Dyneo.
W systemach chłodniczych woda jest chłodzona do 1°C, która z kolei chłodzi mleko do około 4°C. Instalacja pracuje niemal bez przerwy, lecz przy zróżnicowanym obciążeniu. Tutaj uwidoczniły się korzyści z rozwiązania opartego na silnikach ze stałym magnesem, ponieważ ich parametry pozwalają na zachowanie niemal niezmiennego obciążenia częściowego w przeciwieństwie do standardowych silników asynchronicznych, co prowadzi generalnie do ograniczenia zużycia energii.
Aby sprawdzić teorię w praktyce, eksperci Control Techniques oraz Leroy-Somer odwiedzili obiekt Inex po zakończeniu instalacji. Stwierdzili, że chłodziarka napędzana silnikiem z magnesem stałym Dyneo pozwalała na znaczne oszczędności energii.
Za pomocą cyfrowego analizatora energii eksperci zajmujący się napędami i silnikami wykonali serię pomiarów mocy, porównując dwa urządzenia chłodnicze pracujące w identycznych warunkach. Jedno z urządzeń było napędzane synchronicznym silnikiem z magnesem stałym LSRPM280SC-T (105 kW), pracującym z prędkością 1500 obr./min i z napędem Leroy-Somer Powerdrive, a drugie urządzenie było wyposażone w standardowy silnik asynchroniczny LSES280MK-T (90 kW), pracujący z prędkością 1487 obr./min i współpracujący z napędem konkurencyjnej marki.
W trakcie analizy stwierdzono osiągnięcie oszczędności energii przy silniku z magnesem stałym przy wielu różnych profilach obciążenia. W zależności od rodzaju pomiaru – przy uwzględnieniu liczby tłoków, szybkości, temperatury parowania i skraplania – wyznaczone oszczędności energii mieściły się w przedziale 18÷21% z uwzględnieniem wszelkich strat pojawiających się w napędzie i silniku.
Na podstawie materiałów: |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020