CASE STUDY Zastosowanie silników z magnesem stałym w układzie chłodzenia w mleczarni
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.11.2016

Producent nabiału z Belgii osiągnął oszczędności energii co najmniej 18% w swoich procesach chłodzenia dzięki przejściu do technologii silników z magnesem stałym Dyneo oferowanych przez Control Techniques i Leroy-Somer. Rozwiązanie, obejmujące również modułowy napęd wysokiej mocy Powerdrive, znalazło zastosowanie w przemysłowym systemie chłodzenia mleka po jego pasteryzacji lub sterylizacji.

 

 

2016 10 51 1

 

 

Firma Inex, mająca siedzibę w pobliżu Gandawy, specjalizuje się w produktach takich, jak mleko zwykłe, czekoladowe, fermentowane, maślanka, jogurt, śmietana i masło. Została założona w roku 1898 i zajmuje się produkcją oraz pakowaniem produktów świeżych i o długiej przydatności dla dużych europejskich sieci sprzedaży detalicznej oraz na rynek międzynarodowy. Firma zatrudnia koło 440 osób, a wartość rocznej sprzedaży wynosi około 150 mln euro.

 

W procesie produkcyjnym chłodzenie jest kluczowym elementem, więc optymalna praca i niezawodność mają najwyższe znaczenie. W ramach niedawnego pakietu inwestycyjnego firma Inex zdecydowała się na zakup czterech nowych przemysłowych systemów chłodzenia opartych o amoniakalne sprężarki tłokowe Sabroe SMC 106E. W tym czasie firma znała także korzystne raporty o silnikach ze stałym magnesem i postanowiła zamontować na próbę jeden egzemplarz. Ostatecznie trzy sprężarki zostały dostarczone ze standardowymi silnikami asynchronicznymi AC Leroy- Somer IE2 (90 kW), a jedna z silnikiem synchronicznym ze stałym magnesem Leroy-Somer IE4 (105 kW) z gamy Dyneo.

 

W systemach chłodniczych woda jest chłodzona do 1°C, która z kolei chłodzi mleko do około 4°C. Instalacja pracuje niemal bez przerwy, lecz przy zróżnicowanym obciążeniu. Tutaj uwidoczniły się korzyści z rozwiązania opartego na silnikach ze stałym magnesem, ponieważ ich parametry pozwalają na zachowanie niemal niezmiennego obciążenia częściowego w przeciwieństwie do standardowych silników asynchronicznych, co prowadzi generalnie do ograniczenia zużycia energii.

 

Aby sprawdzić teorię w praktyce, eksperci Control Techniques oraz Leroy-Somer odwiedzili obiekt Inex po zakończeniu instalacji. Stwierdzili, że chłodziarka napędzana silnikiem z magnesem stałym Dyneo pozwalała na znaczne oszczędności energii.

 

Za pomocą cyfrowego analizatora energii eksperci zajmujący się napędami i silnikami wykonali serię pomiarów mocy, porównując dwa urządzenia chłodnicze pracujące w identycznych warunkach. Jedno z urządzeń było napędzane synchronicznym silnikiem z magnesem stałym LSRPM280SC-T (105 kW), pracującym z prędkością 1500 obr./min i z napędem Leroy-Somer Powerdrive, a drugie urządzenie było wyposażone w standardowy silnik asynchroniczny LSES280MK-T (90 kW), pracujący z prędkością 1487 obr./min i współpracujący z napędem konkurencyjnej marki.

 

W trakcie analizy stwierdzono osiągnięcie oszczędności energii przy silniku z magnesem stałym przy wielu różnych profilach obciążenia. W zależności od rodzaju pomiaru – przy uwzględnieniu liczby tłoków, szybkości, temperatury parowania i skraplania – wyznaczone oszczędności energii mieściły się w przedziale 18÷21% z uwzględnieniem wszelkich strat pojawiających się w napędzie i silniku.

 

 

Na podstawie materiałów:
Emerson Industrial Automation Poland Sp. s o.o.

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.