CoolStream – innowacyjne wykorzystanie chłodzenia adiabatycznego |
Data dodania: 27.12.2016 | |
Inwestorzy oczekują od projektantów systemów wentylacyjnych rozwiązań efektywnych, spełniających restrykcyjne wymagania ekoprojektu, zgodnych z normą VDI 6022, no i oczywiście nie obciążających budżetu. Wszystkie te wymagania spełnia system CoolStream firmy Colt.
Wydajnie, oszczędnie i bezpiecznie
Do zapewnienia 10 000 m3/h schłodzonego powietrza CoolStream potrzebuje jedynie 1 kW energii elektrycznej i 50 l wody, uzyskując przy tym wydajność chłodniczą powyżej 30 kW. Zastosowanie wysokowydajnych i energooszczędnych wentylatorów EC, pozwala na obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną o 90% w stosunku do tradycyjnej klimatyzacji.
Czynnikiem chłodzącym jest zwykła woda wodociągowa. Nawilża ona wysokowydajne medium desorpcyjne o grubości 150 mm, które zapewnia stopień nasycenia procesu adiabatycznego sięgający 90%. Szczelna, wykonana z odpornego na korozję aluminium obudowa, ciągła cyrkulacja i monitoring uniemożliwiają rozwój bakterii i glonów oraz odkładanie się kamienia. Możliwe jest również zastosowanie filtrów klasy od G4 do F9, które zapobiegają przedostaniu się do instalacji szkodliwych substancji, pyłów i zanieczyszczeń.
Seria CoolStream STAR obejmuje urządzenia o różnej wielkości i wydajności, które przez cały rok mogą dostarczać świeże powietrze zewnętrzne. Urządzenia te pozwalają również na odzysk ciepła, a dodatkowo wyposażone w nagrzewnice wodne, gazowe lub elektryczne zapewniają optymalne warunki zimą.
Łatwe zarządzanie
Dodatkowym ułatwieniem dla użytkownika jest system sterowania Cortiva. Każde urządzenie wyposażone jest w odpowiedni interfejs i zarządzanie odbywa się zdalnie za pomocą platformy internetowej lub aplikacji na smartfon lub tablet. Oprogramowanie pozwala na stały monitoring systemu i elastyczne zarządzanie wszystkimi jego parametrami. Pozwala to również kontrolować koszty eksploatacyjne systemu.
Rys. 1. Colt CoolStream S T A R to nie tylko urządzenie, ale całe rozwiązanie systemowe, które pełni różne funkcje
Chłodzenie adiabatyczne w systemach wentylacji grawitacyjnej
Oprócz opisanego powyżej systemu mechanicznego, chłodzenie adiabatyczne znajduje również zastosowanie w systemach wentylacji grawitacyjnej w budynkach o dużych zyskach ciepła. Służą do tego jednostki CoolSteram N.
Poprzez umieszczenie medium desorpcyjnego w otworach nawiewnych w dolnej części elewacji, otrzymujemy nawiew chłodnego powietrza bezpośrednio do strefy przebywania ludzi. Strumień powietrza napływający do pomieszczenia z niską prędkością, tworzy nad powierzchnią posadzki warstwę chłodnego, świeżego powietrza. Prądy konwekcyjne, związane ze źródłami ciepła powodują wznoszenie powietrza, przy jednoczesnym odbieraniu ciepła i wypieraniu zanieczyszczeń pod dach, skąd zostają usunięte przez urządzenia wywiewne. Rozwiązanie to, w porównaniu do standardowej wentylacji grawitacyjnej, pozwala zmniejszyć wymaganą powierzchnię geometryczną otworów dolotowych jak i osiągnąć niższe zakresy temperatur w przekroju budynku.
Rys. 2. Nawiew realizowany przez jednostki chłodzące CoolStream N
Zastosowanie
Produkty CoolStream świetnie sprawdzają się w zakładach, w których występują duże zyski ciepła z procesów technologicznych, takich jak: przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł metalowy, maszynowy, samochodowy, gumowy, spożywczy, obróbki drewna, itp.
Firma Colt International zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie systemów wentylacji zarówno w nowoprojektowanych, jak i istniejących już obiektach, gdyż urządzenia z serii CoolStream świetnie sprawdzają się przy modernizacji i usprawnianiu działających już instalacji wentylacyjnych. Inżynierowie firmy Colt służą pomocą na każdym etapie realizacji, począwszy od projektowania, przez produkcję i montaż, aż po serwis i konserwację. Dzięki zastosowaniu symulacji CFD mogą opracować trójwymiarowy model każdego budynku obrazujący między innymi rozkład temperatur, prędkości powietrza czy ciśnienia. Pozwala to zaproponować optymalne rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Mgr inż. Magdalena GAWROŃSKA-DUDEK
COLT INTERNATIONAL Sp. z o.o. |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020