Rozwiązania systemów komfortu w obiektach hotelowych |
Data dodania: 27.12.2016 |
Standardy kreowania środowiska wewnętrznego w pomieszczeniach są coraz wyższe. Rosną wymagania utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniu w okresie zimowym, ale także i letnim, przy zachowaniu możliwie niskiego poziomu hałasu. Energooszczędność pracy jest bardzo istotnym parametrem doborowym urządzeń ale ważna jest też łatwość regulacji i sterowania. Dobranie możliwie najlepszego rozwiązania jest nie lada wyzwaniem, jeśli doda się jeszcze kwestie budżetu, dostępności czy architekturę pomieszczenia.
Pomieszczenia hotelowe są dość specyficznymi pomieszczeniami ze względu na ich eksploatację, wysokie wymagania komfortu, niewielka kubaturę oraz ścisłe powiazanie z prowadzonym biznesem.
Ogólna charakterystyka pokoju hotelowego to:
Wentylacja
W hotelach bardzo istotne jest stworzenie warunków higienicznych (świeżego powietrza), jak i warunków komfortu termicznego. System wentylacji nawiewno-wywiewnej należy tak rozplanować, aby wprowadzane powietrze wentylacyjne nie powodowało lokalnie większych prędkości powietrza jak 0,2 m/s. Najwygodniej dla planowania kratki nawiewnej jest aby była ona wspólna z powietrzem cyrkulacyjnym.
Jakość powietrza w pomieszczeniu hotelowym zależy bezpośrednio od nawiewanego strumienia powietrza świeżego (zewnętrznego) oraz strumieni zanieczyszczeń i zapachów uwalnianych w pomieszczeniu. Dość częstym problemem w pokojach hotelowych jest intensywny zapach wyposażenia pokoju jak dywan, meble. Niestety tego problemu nie da się rozwiązać poprzez zwiększenie wydajności pracy systemu wentylacyjnego. Ludzki węch odczuwa intensywność zapachów w sposób logarytmiczny (tak jak słuch) a krzywa zapachowa dla wyposażenia wnętrz jest zazwyczaj w płaskiej części wykresu logarytmicznego. Czyli znaczna zmiana / zwiększenie strumienia powietrza świeżego skutkuje nieznacznym / niewyczuwalnym zmniejszeniem intensywności zapachu. Aby skutecznie walczyć z tym problemem należy przy wyborze materiałów wyposażenia pomieszczenia kierować się również zmysłem węchu oraz certyfi katami potwierdzającymi niską emisję lotnych związków VOC.
Wymagania ilości powietrza świeżego podane są w normie PN-EN 15251 [1] (tab. 1.).
Akustyka
Pokoje hotelowe charakteryzuje szczególnie wysokie wymaganie dotyczące maksymalnego poziomu hałasu, jakie gość hotelowy jest w stanie zaakceptować. Problem szumiących klimakonwektorów czy systemu wentylacyjnego jest powszechnie znany, a jego rozwiązanie świadczy o wysokim standardzie hotelu. Pomiary akustyczne w pokojach hotelowych oraz ich graniczne wartości przytoczone w tabeli 2. realizowane są „przy poduszce”.
Sterowanie Każdy z pokoi hotelowych powinien mieć możliwość indywidualnej regulacji temperatury. Jednak ze względu na charakter użytkowania tych pomieszczeń centralna regulacja (podczas niezajętego pomieszczenia) jest ze względu na oszczędność energii również bardzo istotna. Racjonalne zużycie energii to aspekt bardzo ważny dla właściciela obiektu, natomiast dla gościa hotelowego istotnym parametrem jest komfort wewnętrzny.
Rys. 2. Typowe umiejscowienie klimakonwektora w pokoju hotelowym
Najważniejsze cechy takiego systemu automatyki to:
Rozwiązania (...)
Rys. 5. Belka chłodząco-grzewcza CBH (fot.: Halton)
Podsumowanie
Pokoje hotelowe to pomieszczenia o szczególnie wysokich oczekiwaniach komfortu wewnętrznego. Ich użytkowanie powiązane jest z prowadzonym biznesem, dlatego tak ważnym jest, aby gość hotelowy nie był wystawiany na warunki dyskomfortu. Aspekt inwestycyjny ale i eksploatacyjny jest istotny dla wskaźników rentowności prowadzonego biznesu, dlatego tak ważnym jest, aby dokładnie przeanalizować wybór systemu ale i konkretnych urządzeń.
dr inż. Maciej DANIELAK
LITERATURA: [1] PN-EN 15251:2007 Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas (oryg.), (EN 15251:2007 Indoor environmental input parameters for design and assessment of energy performance of buildings addressing indoor air quality, thermal environment, lighting and acoustics). [2] PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach [3] http://www.beairconditioning.co.uk
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019
-
Pompy ciepła 2018