Efektywność pomp ciepła w centralach klimatyzacyjnych basenowych |
Data dodania: 23.06.2017 |
W artykule przedstawione zostaną zalety stosowania pomp ciepła w centralach klimatyzacyjnych stosowanych w obiektach basenowych, które są obiektami o stałych warunkach klimatu wewnętrznego w ciągu całego roku, szczególnie w strefie przebywania ludzi. Z uwagi na to w referacie przedstawione zostaną zalety stosowania pomp ciepła w centralach klimatyzacyjnych stosowanych w tego typu obiektach. Omówione zostaną wyniki obliczeń zużycia ciepła do podgrzewu powietrza wentylacyjnego w centralach wyposażonych w nagrzewnicę wodą w porównaniu z centralami wyposażonymi w pompę ciepła ze skraplaczem pojedynczym i podwójnym, które pokażą zasadność stosowania pomp ciepła w klimatyzacji krytych basenów.
Centrala wyposażona w pompę ciepła z podwójnym skraplaczem – powietrznym i wodnym pracuje bardzo stabilnie w ciągu całego roku, z uwagi na to, że parametry dolnego i górnego źródła ciepła, szczególnie w przypadku zdecentralizowanego systemu wentylacyjnego, są stałe w ciągu roku. Zastosowanie podwójnego skraplacza w pompie ciepła powoduje, że uzyskany zostaje wysoki wskaźnik COP dla całego roku.
Parametry powietrza w halach basenowych
W krytych basenach kąpielowych powinny panować specyficzne warunki klimatu wewnętrznego, które zapewnione być muszą przez centralę klimatyzacyjną basenową, wspomaganą przez ogrzewanie statyczne. Centrala ta przygotowuje powietrze o parametrach zapewniających właściwą temperaturę powietrza w hali basenowej, wynoszącą 30°C, wilgotność względną 60%, a także dostarcza wymaganą ilość powietrza świeżego w celu odebrania zysków wilgoci powstających z parowania oraz zanieczyszczenia powietrza.
Hala basenowa obiektu sportowego charakteryzuje się tym, że można w niej wydzielić kilka stref o zupełnie innych wymaganiach warunków klimatycznych. Strefa niecki basenowej jest najważniejszą z tych stref, ponieważ jest to miejsce przebywania użytkowników. To tu powinny panować właściwe warunki klimatu wewnętrznego. Najkorzystniej jest, gdy ta strefa posiada wydzielony system grzewczo-wentylacyjny, tak żeby powietrza przygotowywane było specjalnie dla tego obszaru. W takim przypadku powietrze świeże dostarczane jest do miejsca przebywania ludzi, zyski wilgoci oraz zanieczyszczenia związane z obecnością w powietrzu zanieczyszczeń związanych z produktami ubocznymi dezynfekcji wody są usuwane w miejscu ich powstania, a ludzie mają zapewniony komfort klimatyczny. [3]
Inne strefy, które można wyróżnić w halach basenowych to strefa przegród zewnętrznych oraz strefa podstropowa czy strefa widowni.
Z reguły system wentylacyjny hali basenowej jest systemem centralnym, w którym centrala wentylacyjna przygotowuje powietrze dla całej hali basenowej. Powietrze nawiewane ma wysoką temperaturę, a jego zadaniem jest jednoczesne usunięcie zysków wilgoci, zanieczyszczeń oraz zapewnienie wymaganych parametrów w całej kubaturze hali basenowej. Poza zaletą, którą jest prostota takiego układu i tradycyjne schematy stosowane przy projektowaniu, można wyróżnić szereg wad:
Korzystniejszym układem wydaje się być system zdecentralizowany, w którym centrala basenowa przygotowuje powietrze jedynie dla niecki basenowej – parametry nawiewu są niższe, powietrze świeże dostarczane jest do strefy przebywania ludzi, niecka basenowa jest dobrze wentylowana. Przegrody budowlane oraz widownia są obsługiwane przez wyodrębnione układy. [2]
Analizując bilans cieplno-wilgotnościowy wydzielonej strefy niecki basenowej można zauważyć, że charakteryzuje się ona stosunkowo stałymi parametrami w ciągu całego roku [2]. Rysunek 1. przedstawia obliczoną na podstawie tego bilansu temperaturę powietrza nawiewanego do hali basenowej w przypadku wydzielonej strefy niecki basenowej (kolor zielony) oraz gdy powietrze przygotowywane jest dla całej hali basenowej (kolor czerwony), czyli z uwzględnieniem strat i zysków ciepła związanych z przenikaniem przez obudowę zewnętrzną hali, które powiązane są ściśle z parametrami powietrza zewnętrznego zmiennymi w ciągu roku (kolor niebieski).
Rys. 1. Temperatura nawiewu dla hali basenowej [1]
Centrale klimatyzacyjne stosowane w basenach
W halach basenowych stosuje się z reguły dwa typy central wentylacyjnych, które różnią się zastosowanymi w nich urządzeniami do obróbki powietrza, a które pokazano schematycznie na rysunkach 2–5. Symbole oznaczają parametry powietrza: N – nawiewanego, P – wywiewanego z hali basenowej, Z – zewnętrznego (wlot do centrali), M1 – w komorze mieszania recyrkulacji zewnętrznej, M2 – komorze mieszania recyrkulacji wewnętrznej, OC – za wymiennikiem ciepła po stronie nawiewnej, OC’ – za wymiennikiem ciepła po stronie wywiewnej, PC’ – za parowaczem pompy ciepła.
Pierwszym rozwiązaniem jest prosta centrala wentylacyjna, przedstawiona na rysunku 2., wyposażona w rekuperator do odzysku ciepła, nagrzewnicę wodną oraz recyrkulację powietrza.
Rys. 2. Centrala wentylacyjna basenowa z rekuperatorem do odzysku ciepła i nagrzewnicą wodną
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest centrala klimatyzacyjna wyposażona w pompę ciepła oraz podwójną recyrkulację, w dwóch odmianach – ze skraplaczem pojedynczym powietrznych (rys. 3.) oraz ze skraplaczem podwójnym powietrznym i wodnym (rys. 4.).
Rys. 3. Centrala wentylacyjna basenowa z pompą ciepła ze skraplaczem powietrznym
Rys. 4. Centrala wentylacyjna basenowa z pompą ciepła ze skraplaczem powietrznym i wodnym (oznaczenia punktów jak na rys. 2.)
Hala basenowa wydaje się być odpowiednim miejscem do stosowania właśnie central klimatyzacyjnych wyposażonych w pompę ciepła powietrze-powietrze z uwagi na parametry powietrza zarówno po stronie nawiewnej jak i wywiewnej w ciągu całego roku. Taki stan rzeczy jest korzystny, ponieważ zarówno po stronie dolnego źródła ciepła (powietrze wywiewane, za krzyżowym wymiennikiem ciepła), jak i po stronie górnego źródła ciepła (powietrze nawiewane za krzyżowym wymiennikiem ciepła) panują stałe warunki. Prowadzi to do tego, że dobrze zaprojektowana i dobrana centrala z pompą ciepła pracuje stabilnie w ciągu całego roku przy wysokim współczynniku COP.
Dodatkowo takie rozwiązanie centrali klimatyzacyjnej jest efektywne z uwagi na zużycie energii do podgrzewu powietrza wentylacyjnego.
Analiza pracy centrali wentylacyjnej w ciągu roku
Analizy rocznej pracy centrali klimatyzacyjnej wykonano w oparciu o dane klimatyczne (temperatura, wilgotność względna, natężenie promieniowania słonecznego) dla miasta Poznaniu, w oparciu o dane dla typowego roku meteorologicznego [7].
Centrala klimatyzacyjna dobrana została dla wydzielonej strefy niecki basenowej w hali, w której wymiary lustra wody to 12x25m, czyli dla tradycyjnego basenu sportowego.
Przyjęto strumień powietrza nawiewnego w wielkości 40 m3/(h.m2B), co pozwala na usunięcie zysków wilgoci z parowania [4]. Z bilansu cieplno-wilgotnościowego, omówionego w [2] wyznaczono temperaturę powietrza nawiewanego, co jest podstawą obliczeń ilości ciepła niezbędnego do podgrzania powietrza wentylacyjnego. W nocy strumień powietrza jest zmniejszany o 20%, z uwagi na brak użytkowników obiektu, czyli zmniejszone odparowanie wody.
Wykonano obliczenia w trzech wariantach, różniących się rodzajem urządzeń do podgrzewu powietrza:
Rys. 5. Centrala wentylacyjna basenowa z pompą ciepła DanX firmy Dantherm [6]
Energia niezbędna do podgrzania powietrza wentylacyjnego przez nagrzewnicę wodną
(...)
Energia niezbędna do podgrzania powietrza wentylacyjnego przez pompę ciepła
(...)
Wyniki obliczeń
(...)
Wnioski
Analiza pracy centrali wentylacyjnej basenowej z pompa ciepła w układzie zdecentralizowanym pokazuje, że dla basenów pływackich stosowanie takiej centrali i właśnie takiego systemu wentylacyjnego jest najbardziej racjonalne zarówno pod względem zapewnienia właściwych parametrów i jakości powietrza, jak również pod względem zużycia energii w postaci ciepła przekazywanego do powietrza, jak i zużycia energii elektrycznej.
Ilość ciepła do podgrzewu powietrza wentylacyjnego jest mniejsza w wariantach z pompą ciepła, w porównaniu do wariantu z nagrzewnicą wodną z uwagi na zastosowanie podwójnej recyrkulacji powietrza, jednak są to wartości dosyć zbliżone.
Centrala z pompą ciepła w układzie zdecentralizowanym wyposażona w podwójny skraplacz zapewnia również stabilną pracę obiegu pompy ciepła w okresie całego roku i zapewnia największy efekt ekonomiczny. Co prawda zużycie energii elektrycznej w tym wariancie jest największe, jednak przekłada się ono na wytworzenie dodatkowego ciepła, które może być wykorzystane w obiegu wody basenowej, co powoduje, że sumaryczny bilans obiektu jest korzystniejszy. Jest to najbardziej efektywny sposób wykorzystania pompy ciepła w obiekcie basenowym.
dr inż. Katarzyna RATAJCZAK prof. dr hab. inż. Edward SZCZECHOWIAK
LITERATURA: [1] RATAJCZAK K., SZCZECHOWIAK E.: Analiza działania centrali wentylacyjnej z pompą ciepła w instalacji krytego basenu pływackiego. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja 47/9 2016, 370-375.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020