Cyfrowy inżynier Centrale wentylacyjne z aplikacjami mobilnymi |
Data dodania: 23.06.2017 |
Aplikacje mobilne, jeszcze kilka lat temu uważane za innowacyjną ciekawostkę, stały się niezbędnym elementem sterowania centralami wentylacyjnymi. Stanowią one ułatwienie zarówno dla użytkowników końcowych, którym umożliwiają nie tylko zdalne sterowanie, ale i prawidłową obsługę urządzeń, jak i dla użytkowników profesjonalnych, którzy mogą z ich poziomu monitorować oraz sterować pracą swoich central – zarówno pojedynczych urządzeń, jak i sieci central.
Ekozefir Mobile
Wraz z rosnącym zainteresowaniem urządzeniami mobilnymi – zarówno smartfonami, jak i tabletami – użytkownicy central wentylacyjnych domowych coraz chętniej przyjmują przechodzenie z naściennego panelu sterowania urządzeniem do „centrum sterowania” w smartfonie. Firma Ekoklimax była jednym z polskich pionierów stosowania takich aplikacji mobilnych. Można całkowicie zrezygnować z panelu naściennego, zachowując zaawansowany interfejs graficzny umożliwiający wyświetlanie kolorowego schematu centrali. Pozwala to na sterowanie centralą przez przeglądarkę www, tablet lub smartfon.
Rozwiązanie to dostępne jest w nowych centralach (z modułem podłączenia do internetu), może być też dodane do istniejącej centrali przez podłączenie modułu internetowego. Przykłady dostępnych funkcji:
Sterowanie centralami VTS
Do sterowania centralami VTS wykonany został dedykowany system dla automatyki fabrycznej uPC, oparty o usługę AKMEwiz – rozwiązaniu, które pozwala na kontrolowanie parametrów urządzeń i spięciu ich w prosty i efektywny kosztowo system zarządzania. AKMEwiz for VTS wykorzystuje fabryczne sterowniki i karty komunikacyjne, dzięki czemu koszty wdrożenia systemu sterowania są zminimalizowane.
Jest to bardzo dobre i podnoszące komfort użytkowania rozwiązanie np. dla sytuacji, gdy użytkownik ma rozproszone obiekty i wizyta na każdym z nich może być uciążliwa. Dostępne jest w formie zarówno przejrzystego i prostego interfejsu sieciowego (przez przeglądarkę www), jak i aplikacji Android. Aplikację tę uruchamia się na telefonie i po zalogowaniu można uzyskać widok podstawowych danych o stanie urządzenia lub urządzeń. Dla każdego z nich można sterować wydajnością, czy też zmieniać zadaną temperaturę, jak i mieć podgląd generowanych alarmów.
Centrale Mistral i Mistral Max marki Pro-Vent z WebManipulatorem
Aplikacja WebManipulator umożliwia zdalne sterowanie i serwis central z wykorzystaniem laptopa, tabletu lub smartfona (z systemem Android).
Przejrzysty interfejs umożliwia pełną obsługę systemu wentylacji i podgląd najważniejszych informacji w jednym widoku. Dostępna jest także wersja dla Mistral MAX z wbudowaną pompą ciepła – wówczas aplikacja pozwala na obsługę także pomp. Przykładowe funkcje aplikacji:
Centrale Komfovent z C5… i aplikacją Android
Aplikacja Komfovent (dostępna w kilku wersjach językowych, w tym w języku polskim – język aplikacji automatycznie dostosowuje się do języka telefonu) przystosowana jest do pracy z systemam Android 4.0 i wyższym. Współpracuje z najnowszą automatyką C5 dostępną w centralach Komfovent Verso oraz w niektórych modelach Komfovent Kompakt.
Umożliwia zdalne zarządzanie procesami wentylacji urządzeń podłączonych do sieci oraz monitorowanie i kontrolę pracy (np. zabrudzenie filtrów, sprawność temperaturowa). Można także ustawiać tryby pracy oraz zdalnie włączyć czy wyłączyć urządzenie.
Zehnder ComfoControl – także dla instalatora
Zehnder przygotował aplikację ComfoControl do obsługi central ComfoAir Q na telefony i inne urządzenia (iPad, iPod touch) z system iOS oraz na telefony z systemem Android. Aplikacja ta wyróżnia się wśród rozwiązań ułatwiających życie użytkownikowi tym, że uwzględniono w niej także potrzeby instalatorów. Z poziomu ekranu głównego można wybrać profil (użytkownik/ instalator).
Profil użytkownika pozwala na łatwe sterowanie centralą. Obok funkcji charakterystycznych dla tego typu aplikacji, możliwe jest np. zamówienie filtrów z poziomu aplikacji (aplikacja zawiera adresy odpowiednich sklepów krajowych).
Profil instalatora to pomoc przy montażu instalacji – ułatwia ustawienia parametrów, regulację i rozruch systemu wentylacyjnego z centralą ComfoAir Q, np. pokazując ustawienia i faktyczne wydatki centrali.
***
Przedstawione aplikacje stanowią wybrane przykłady programów dostępnych na smartfony i tablety ułatwiające obsługę central wentylacyjnych i rekuperatorów. Po szczegółowe informacje odsyłamy do konkretnych producentów, dystrybutorów urządzeń.
Joanna RYŃSKA
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020