Cyfrowy inżynier Centrale wentylacyjne z aplikacjami mobilnymi
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.06.2017

Aplikacje mobilne, jeszcze kilka lat temu uważane za innowacyjną ciekawostkę, stały się niezbędnym elementem sterowania centralami wentylacyjnymi. Stanowią one ułatwienie zarówno dla użytkowników końcowych, którym umożliwiają nie tylko zdalne sterowanie, ale i prawidłową obsługę urządzeń, jak i dla użytkowników profesjonalnych, którzy mogą z ich poziomu monitorować oraz sterować pracą swoich central – zarówno pojedynczych urządzeń, jak i sieci central. 

 

 

Ekozefir Mobile

 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem urządzeniami mobilnymi – zarówno smartfonami, jak i tabletami – użytkownicy central wentylacyjnych domowych coraz chętniej przyjmują przechodzenie z naściennego panelu sterowania urządzeniem do „centrum sterowania” w smartfonie. Firma Ekoklimax była jednym z polskich pionierów stosowania takich aplikacji mobilnych. Można całkowicie zrezygnować z panelu naściennego, zachowując zaawansowany interfejs graficzny umożliwiający wyświetlanie kolorowego schematu centrali. Pozwala to na sterowanie centralą przez przeglądarkę www, tablet lub smartfon.

 

 

2017 4 62 1

 

 

Rozwiązanie to dostępne jest w nowych centralach (z modułem podłączenia do internetu), może być też dodane do istniejącej centrali przez podłączenie modułu internetowego. Przykłady dostępnych funkcji:

 

 • ustawienie wydajności oraz proporcji nawiewu i wywiewu,
 • zmiana temperatury zadanej,
 • sterowanie wyposażeniem opcjonalnym centrali (np. by-pass, chłodnica, nagrzewnica),
 • programator czasowy,
 • monitoring (temperatura, wydajność, odszranianie etc.).

 

 

Sterowanie centralami VTS

 

Do sterowania centralami VTS wykonany został dedykowany system dla automatyki fabrycznej uPC, oparty o usługę AKMEwiz – rozwiązaniu, które pozwala na kontrolowanie parametrów urządzeń i spięciu ich w prosty i efektywny kosztowo system zarządzania. AKMEwiz for VTS wykorzystuje fabryczne sterowniki i karty komunikacyjne, dzięki czemu koszty wdrożenia systemu sterowania są zminimalizowane.

 

 

2017 4 62 2

 

 

Jest to bardzo dobre i podnoszące komfort użytkowania rozwiązanie np. dla sytuacji, gdy użytkownik ma rozproszone obiekty i wizyta na każdym z nich może być uciążliwa. Dostępne jest w formie zarówno przejrzystego i prostego interfejsu sieciowego (przez przeglądarkę www), jak i aplikacji Android. Aplikację tę uruchamia się na telefonie i po zalogowaniu można uzyskać widok podstawowych danych o stanie urządzenia lub urządzeń. Dla każdego z nich można sterować wydajnością, czy też zmieniać zadaną temperaturę, jak i mieć podgląd generowanych alarmów.

 

 

Centrale Mistral i Mistral Max marki Pro-Vent z WebManipulatorem

 

Aplikacja WebManipulator umożliwia zdalne sterowanie i serwis central z wykorzystaniem laptopa, tabletu lub smartfona (z systemem Android).

 

 

2017 4 62 3

 

 

Przejrzysty interfejs umożliwia pełną obsługę systemu wentylacji i podgląd najważniejszych informacji w jednym widoku. Dostępna jest także wersja dla Mistral MAX z wbudowaną pompą ciepła – wówczas aplikacja pozwala na obsługę także pomp. Przykładowe funkcje aplikacji: 

 

 • sygnalizacja nieprawidłowości (alarm w przypadku istotnego błędu pracy lub przekroczenia parametrów granicznych);
 • informuje o konieczności czyszczenia/wymiany filtrów (według liczby przepracowanych dni lub według stopnia zabrudzenia filtra);
 • programy czasowe.

 

 

Centrale Komfovent z C5… i aplikacją Android

 

Aplikacja Komfovent (dostępna w kilku wersjach językowych, w tym w języku polskim – język aplikacji automatycznie dostosowuje się do języka telefonu) przystosowana jest do pracy z systemam Android 4.0 i wyższym. Współpracuje z najnowszą automatyką C5 dostępną w centralach Komfovent Verso oraz w niektórych modelach Komfovent Kompakt.

 

 

2017 4 63 1

 

 

Umożliwia zdalne zarządzanie procesami wentylacji urządzeń podłączonych do sieci oraz monitorowanie i kontrolę pracy (np. zabrudzenie filtrów, sprawność temperaturowa). Można także ustawiać tryby pracy oraz zdalnie włączyć czy wyłączyć urządzenie.

 

 

Zehnder ComfoControl – także dla instalatora

 

Zehnder przygotował aplikację ComfoControl do obsługi central ComfoAir Q na telefony i inne urządzenia (iPad, iPod touch) z system iOS oraz na telefony z systemem Android. Aplikacja ta wyróżnia się wśród rozwiązań ułatwiających życie użytkownikowi tym, że uwzględniono w niej także potrzeby instalatorów. Z poziomu ekranu głównego można wybrać profil (użytkownik/ instalator).

 

 

2017 4 63 2

 

 

Profil użytkownika pozwala na łatwe sterowanie centralą. Obok funkcji charakterystycznych dla tego typu aplikacji, możliwe jest np. zamówienie filtrów z poziomu aplikacji (aplikacja zawiera adresy odpowiednich sklepów krajowych).

 

Profil instalatora to pomoc przy montażu instalacji – ułatwia ustawienia parametrów, regulację i rozruch systemu wentylacyjnego z centralą ComfoAir Q, np. pokazując ustawienia i faktyczne wydatki centrali.

 

***

 

Przedstawione aplikacje stanowią wybrane przykłady programów dostępnych na smartfony i tablety ułatwiające obsługę central wentylacyjnych i rekuperatorów. Po szczegółowe informacje odsyłamy do konkretnych producentów, dystrybutorów urządzeń.

 

 

 

 

Joanna RYŃSKA
– dziennikarka branżowa

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.