Tor Lodowy w Elblągu. Zastosowanie agregatu wody lodowej Cool na czynnik R290 |
Data dodania: 23.06.2017 |
Nowoczesny zakład produkcyjny (10 000 m2) robi duże wrażenie na potencjalnych inwestorach decydujących o podjęciu współpracy z firmą PPH Cool. Zapewnienie najwyższych standardów jakościowych, profesjonalny serwis i system obsługi posprzedażowej to atuty coraz bardziej doceniane przez klientów.
Firma PPH Cool to Polski producent urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Ponad trzydzieści lat działalności sprawia, że dziś w całym kraju firma może pochwalić się instalacjami swoich urządzeń. Te najbardziej rozpoznawalne to systemy chłodnicze sieci supermarketów, linii technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego, tysiące metrów sześciennych chłodniczych komór przechowalniczych, mroźni, czy różnego typu lodowisk. Instalacje klimatyzacji związane są głównie z systemami wodnymi lub VRF. Produkowane przez firmę agregaty wody lodowej serii Aquacool dostarczane wraz z wymiennikami typu fancoil oraz systemami sterowania dla BMS, pracują na dziesiątkach hoteli, nowoczesnych biurowców, uczelniach i innych obiektach pożytku publicznego. Najmłodszym działem produkcyjnym w firmie COOL jest produkcja pomp ciepła, które są wykorzystywane do ogrzewania c.w.u. nowo powstałych inwestycji budowlanych – dużych budynków oraz budowy jednorodzinnej. Inwestorzy wybierający tę technologię otrzymują najnowocześniejsze rozwiązania systemowe w oparciu o wysoki współczynnik efektywności pracy tych urządzeń, co wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacji.
Lodowiska to od lat jedna ze specjalności firmy. Firma może się tutaj pochwalić wszelkiego typu obiektami. Jak co roku w wielu miejscowościach w Polsce na placach centrów miast samorządy organizują popularne „ślizgawki” przyciągające rzesze mieszkańców, spędzających z dziećmi aktywnie czas na łyżwach przy dobrej muzyce w gronie znajomych. Na wielu z tych obiektach pracują specjalistyczne – ciche i energooszczędne agregaty chłodnicze z logo Cool. Podobnie jest na części niezwykle popularnych lodowiskach przyszkolnych powstałych w ramach programu „Biały Orlik”.
Zastosowany układ chłodzenia Toru Lodowego w Elblągu w oparciu o agregaty chłodnicze na czynnik R290
Inną kategorię stanowią profesjonalne lodowiska, zazwyczaj usytuowane w halach sportowych. Tory lodowe dla jazdy szybkiej, hale do rozgrywania meczy hokejowych, zawodów jazdy figurowej, czy coraz popularniejsze zawody curlingu – wszędzie tam ze względu na dużą moc chłodniczą i wagę imprez sportowych – wymagają urządzeń chłodniczych najwyższej jakości. Nie bez znaczenia są tu takie aspekty jak efektywność energetyczna, gdyż koszty energii elektrycznej stanowią istotny składnik kosztów utrzymania obiektu. Poza agregatami pracującymi z syntetycznymi czynnikami często stosowany jest, również ze względu na dużą moc, czynnik naturalny – amoniak.
Myśląc o wzrastającej świadomości klientów odnośnie ochrony środowiska, idąc za najnowszymi trendami technologicznymi oraz innowacyjnością, firma COOL skonstruowała agregat wody lodowej na czynnik R290 (propan). Pokazowym obiektem zastosowania najnowszej technologii jest nowobudowany Tor Lodowy w Elblągu, który spełnia wszelkie normy zgodne z nowymi rozporządzeniami Unii Europejskiej o zakazie stosowania czynników HFC. Inżynierowie zaprojektowali dwa urządzenia oparte na 16-stu sprężarkach półhermetycznych o łącznej wydajności chłodniczej 860 kW przy temperaturze odparowania -25°C. Urządzenie to schładza medium pośredniczące – w postaci wody amoniakalnej 16% do temperatury -14°C. Uzyskana temperatura oraz specjalistyczna automatyka sterująca gwarantuje wysoką jakość lodu, umożliwiającą przeprowadzenie profesjonalnych zawodów międzynarodowych.
Wspomnę jeszcze o uruchomieniu nowoczesnych instalacji klimatyzacyjnych w budynkach typu data center, w których propanowe instalacje spełniają najwyższe normy ochrony środowiska.
Czy zastosowanie ekologicznego gazu chłodniczego R290 (propan) w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych nowego typu zostanie pozytywnie przyjęte przez projektantów i inwestorów?
– Czas pokaże.
Radosław CZAPKA
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020