Nowe oblicze szafy RACK Rozwiązania SmartCabinet™ i SmartRow™ firmy VERTIV – nowatorska koncepcja realizacji małych i średnich serwerowni
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.08.2017

Szafa teletechniczna rack, uchodzi za element prosty, który podczas realizacji inwestycji budowy obiektów różnego przeznaczenia odgrywa drugorzędną rolę i postrzegany jest, jako element, do którego właściwości technicznych nie przywiązuje się większej uwagi. Bardzo dynamiczny rozwój sieci Internetowej, którego jesteśmy świadkami, wymusza na nas jednak inne spojrzenie na szafę rack, będącą częścią składową infrastruktury o znaczeniu krytycznym. 

 

Możemy założyć, że Polska w najbliższym czasie raczej nie będzie miejscem, w którym możliwa będzie realizacja inwestycji z zakresu mega data center o mocy rzędu 200 MW. Jest to związane z układem ogólnoświatowej dostępowej sieci światłowodowej, której struktura niestety omija teren naszego kraju. Istnieją już jednak w Polsce profesjonalne, certyfikowane obiekty data center, które zapewniają właściwy poziom bezpieczeństwa działania infrastruktury o znaczeniu krytycznym, posiadające szybkie i wydajne łącza do sieci szkieletowej naszego kraju i nie tylko.

 

Na naszym rynku obserwujemy wzrost zarówno jakości, jak i konkurencyjności ofert ośrodków data center, do których profesjonalnego wyposażenia przyczynia się firma Vertiv – będąca specjalistą w tej dziedzinie.

 

Natomiast z niezrozumiałych powodów pomijany jest przez inwestorów i użytkowników poziom techniczny i jakościowy małych ośrodków obliczeniowych oraz małych serwerowni, które tak naprawdę decydują o niezawodności, wydajności oraz szybkości dostępu do usług oferowanych za pośrednictwem sieci Internet.

 

Obserwujemy na rynku potrzebę modernizacji właśnie tego segmentu sieci, gdyż jest on w tej chwili „hamulcem ręcznym” dla rozwoju usług przechowywania i przetwarzania danych. Zapewnienie bezpieczeństwa tych usług staje się szczególnym wyzwaniem w obliczu nowelizacji Ustawy o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. 2016 r. poz. 922), która wymusza na usługodawcach szereg obowiązków w tym zakresie.

 

Małe centra danych i serwerownie nazywane „serwerowniami na krawędzi” (z angielskiego „Edge Computing”) muszą spełniać podobne standardy jakościowe, jak duże ośrodki typu data center.

 

 

2017 6 42 1

Rys. 1. Edge IT

 

 

Jako lider rozwiązań systemów o znaczeniu krytycznym, przygotowaliśmy odpowiedź na taką potrzebę rynku w postaci dwóch nowatorskich linii produktowych występujących pod nazwą SmartCabinet™ i SmartRow™.

 

 

SmartCabinet™

 

Rozwiązanie SmartCabinet™ to nowoczesna koncepcja realizacji małych i średnich serwerowni. Jest kompletnym rozwiązaniem IT zawierającym elementy systemów o znaczeniu krytycznym zawartych w jednej szafie rack. W skład systemowego rozwiązania wchodzą bezprzerwowy układ zasilania – UPS, jednostka klimatyzacji precyzyjnej oparta na technologii bezpośredniego odparowania (freon), rozdzielnice energii elektrycznej w postaci zarządzanych listew PDU oraz system kontroli warunków klimatycznych i zarządzania infrastrukturą.

 

 

2017 6 42 2

Rys. 2. Budowa szafy SmartCabinet™

 

 

Jest to w pełni zintegrowane rozwiązanie, posiadające gotową do wykorzystania przestrzeń, oparte na sprawdzonych, przetestowanych i niezawodnych komponentach firmy Vertiv.

 

Zastosowanie unikalnego rozwiązania SmartCabinet™ eliminuje konieczność projektowania, wydzielania czy przebudowy pomieszczenia o specjalnym przeznaczeniu, jakim jest serwerownia. SmartCabinet™ skraca do minimum czas od podjęcia decyzji o instalacji do uruchomienia kompletnego systemu infrastruktury o znaczeniu krytycznym w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań dla serwerowni, wykorzystujących pojedyncze elementy (klimatyzacja precyzyjna, zasilacz awaryjny UPS, listwy PDU i szafy rack).

 

SmartCabinet™ jest wstępnie zmontowanym, skonfigurowanym i przetestowanym systemem, w którym wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne, a dostarczone rozwiązanie jest gotowe do pracy już od pierwszego dnia. Urządzenie zachowuje jednocześnie szerokie możliwości konfiguracji, które pozwolą idealnie dopasować dany model do indywidualnych wymagań klienta.

 

 

SmartRow™

 

SmartRow™ jest w pełni skalowalnym, modułowym rozwiązaniem dedykowanym do małych i średnich obiektów typu data center. Oferuje uniwersalne możliwości konfiguracji i rozbudowy. W jego skład wchodzą wszystkie elementy potrzebne do zbudowania w pełni profesjonalnej i niezawodnej infrastruktury o znaczeniu krytycznym z pełną nadmiarowością (redundancją) zarówno elementów zasilających, jak i klimatyzacji precyzyjnej.

 

 

2017 6 43 1

Rys. 3. Układ modułów SmartRow™

 

 

Korytarze budowane są w oparciu o szafy DCM o bardzo dużej obciążalności statycznej 1500 kg i wymiarach nawet 1000x1200x2200 mm (szerokość x głębokość x wysokość 47U).

 

 

Parametry techniczne: 1. Maksymalne obciążenie 60kW 2. Technologia chłodzenia w dwóch odmianach – woda lodowa lub bezpośrednie odparowanie (freon) 3. Możliwość pracy, jako rozwiązanie szczelne, zamknięte lub łączone z dystrybucją zimnego lub gorącego powietrza do pomieszczenia 4. Maksymalna ilość szaf w szeregu to 6 szt. 5. Listwy zasilające PDU z możliwością pracy w temperaturze 60° C, obciążenie 32A na każdą fazę, w pełni zarządzalne 6. Zasilacze awaryjne w redundancji N+1 dopasowane do indywidualnych potrzeb 7. System detekcji pożaru wraz z systemem gaszenia (oparty na najnowocześniejszych gazach obojętnych) 8. Zawansowany system zarządzania Trellis™ 9. Awaryjny obieg powietrza wymuszany przez wentylatory zamontowane w tylnych drzwiach lub w podłogach szaf rack.

 

 

Zastosowanie SmartCabinet™ i SmartRow™

 

Powyższe rozwiązania są idealna aplikacją do zastosowania w: ƒƒ

 

 • oddziałach banków i firm o strukturze oddziałowej, sieci sklepów;
 • ƒƒ małych i średnich przedsiębiorstwach przetwarzających dane wrażliwe, np. uczelnie wyższe, kliniki, gabinety lekarskie, kancelarie prawne; ƒƒ
 • przedsiębiorstwach logistycznych i magazynach nieposiadających pomieszczenia informatycznego; ƒƒ
 • zakładach produkcyjnych o rozbudowanej automatyce procesów produkcyjnych; ƒƒ
 • serwerowniach na krawędzi (tzw. „Edge computing”) i lokalne firmy telekomunikacyjne.

 

 

2017 6 43 2

Rys. 4. Przykładowy obieg powietrza w SmartRow™

 

 

Właściwości i korzyści – podsumowanie SmartCabinet™ i SmartRow™ ƒƒ

 

 • Zintegrowana infrastruktura centrum obliczeniowego, jako gotowe rozwiązanie umieszczone w jednej szafie lub w modularnych korytarzach; ƒƒ
 • Kompletne rozwiązanie „wszystko w jednym”. Dokładnie zaprojektowane, zmontowane i przetestowane w fabryce, ekstremalnie wydajne, przez co bezpieczne i niezawodne; ƒƒ
 • Szybkie i proste w konfiguracji i uruchomieniu (funkcja „plug-and-play”); ƒƒ
 • Niwelują potrzebę inwestycji w budowę i wyposażenie serwerowni lub pomieszczeń sieciowych; ƒƒ
 • Bardzo szybkie wdrożenie, wydajność dopasowana do indywidualnych potrzeb, co znacząco obniża koszty wdrożenia w stosunku do rozwiązań standardowych. ƒƒ
 • Znacząca redukcja hałasu emitowanego przez urządzenia.

 

Rozwiązania SmartCabinet™ i SmartRow™ to nowe oblicze szaf rack, które zmienia ich funkcjonalność i znaczenie dla infrastruktury teleinformatycznej.

 

Zastosowanie takich rozwiązań może zmodernizować zaniedbywany przez branżę segment małych i średnich serwerowni oraz ośrodków data center, istotnie poprawiając wydajność i bezpieczeństwo przetwarzania danych.

 

 

VERTIV POLAND Sp. z o.o.
ul. Szturmowa 2a
02-678 Warszawa
Tel.:+ 48 22 458 92 60
Fax: +48 22 458 92 61
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.Vertivco.com

 

 

 

Arkadiusz JADCZAK
– Sales Manager COE Racks & IS,
Vertiv Poland Sp. z o.o.

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.