Rynek centrów danych w Polsce – główne trendy i prognoza na lata 2017-2018
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.08.2017

Ubiegły rok upłynął po hasłem finalizacji znaczących inwestycji komercyjnych na rynku centrów danych w Polsce. Kolejna fala dużych projektów przypadnie na przełom 2018 i 2019 roku. Inwestorzy znów celują głównie w Warszawę. 

 

Według najnowszego raportu firmy PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017–2022” wartość krajowego rynku data center wzrosła w ubiegłym roku o 12% do 1,45 mld zł. Przybyło również nowej powierzchni kolokacyjnej. Co ważne, w latach 2015–2016 miejsca w komercyjnych serwerowniach w kraju przybywało wyraźnie szybciej niż dostawcy byli w stanie sprzedać w skali roku. Efektem jest spadający wskaźnik obłożenia obiektów. W 2017 roku pojawi się możliwość odbicia z uwagi na mniejszą skalę inwestycji, które doczekają się finalizacji.

 

Ostatnie lata na polskim rynku data center, każdego roku przynoszą szereg istotnych wydarzeń i zmian. Nie można mówić o stagnacji czy braku nowych inwestycji. W 2016 r. do najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń na polskim rynku data center należy zaliczyć: ƒƒ

 

 • przejęcie kontroli nad liderem rynku – ATM – przez fundusz inwestycyjny MCI.Private Ventures; ƒƒ
 • otwarcie nowego CPD przez Beyond.pl i uzyskanie dla tego obiektu pierwszej w Polsce oficjalnie potwierdzonej certyfikacji na poziomie 4; ƒƒ
 • rozbudowa CPD Orange w Łodzi z myślą o usługach komercyjnych; ƒƒ
 • debiut Grupy CPS (Plus Data Center) na rynku komercyjnych usług data center; ƒƒ
 • uruchomienie własnego CPD w Polsce przez OVH.

 

Do innych wydarzeń wartych odnotowania należały przede wszystkim nowe inwestycje i rozbudowy CPD sfinalizowane w 2016 r. przez takich dostawców jak: Artnet, Comarch, Equinix (Poland), Main (EIP) i T-Mobile Polska.

 

Analiza uwzględniająca powierzchnię brutto polskich CPD uwidacznia przewagę największych obiektów – centra o powierzchni 2 500 m² i więcej reprezentowały w styczniu 2017 r. 54% rynku, natomiast jeśli doliczyć obiekty w przedziale 1 000÷2 500 m², udział grupy 1 000 m² i więcej, to już blisko trzy czwarte całkowitej powierzchni brutto, jaka jest dostępna komercyjnie pod kolokację, hosting i inne usługi oferowane w ramach CPD.

 

 

2017 6 45 1

Struktura geograficzna 35 największych komercyjnych centrów przetwarzania danych w Polsce (%). Źródło: PMR, styczeń 2017

 

 

Zestawienie 35 lokalizacji wiodących obiektów potwierdza trend dominacji warszawskich centrów danych, których na top liście było na początku 2017 r. w sumie 20. Z jednej strony, w latach 2015-2016 udział Warszawy w całkowitej powierzchni IT dostępnej na rynku komercyjnym spadał, głównie z uwagi na duże projekty realizowane przez Beyond.pl (Poznań), Orange (Łódź) i Polcom (pod Krakowem). Z drugiej strony, planowane na lata 2017–2019 inwestycje każą jednak zakładać, że udział Warszawy będzie znów rósł. Większość dostawców stara się być obecnym na rynku warszawskim. Do tej listy dołączył w 2017 r. 3S, który 23 marca oficjalnie otworzył swoje warszawskie CPD – 3S Box. Pierwsi klienci zostali ulokowani w nowym obiekcie w kwietniu.

 

Najważniejszy z punktu widzenia skali w kontekście rozwoju polskiego rynku CPD jest jednak projekt nowego, bardzo dużego ośrodka na warszawskim Mokotowie. W listopadzie 2016 r. Adgar Poland, inwestor, deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości biurowych oficjalnie poinformował, że planuje budowę centrum danych. Łączna powierzchnia komór serwerowych wyniesie 3 880 m2, co przy czterech piętrach daje 970 m2 na jedną kondygnację. Zarząd Adgar liczy, że lokalizacja inwestycji przyspieszy zagospodarowanie serwerowni. Faktem jest, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się biura instytucji finansowych, banków, operatorów telekomunikacyjnych i innych dużych przedsiębiorstw. W sumie to ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

 

Adgar już zapewnił sobie przyłącza o mocy 17 MW (po 8,5 MW na każdym torze zasilania) na potrzeby planowanej inwestycji. W momencie finalizacji będzie tu drugi co do wielkości największy komercyjny obiekt serwerowy w Polsce, ustępujący skalą jedynie kompleksowi ATMAN przy ul. Grochowskiej. Będą to jednak obiekty o innym charakterze. ATM rozbudowywał kolejne bloki swojego centrum danych sukcesywnie przez blisko 10 lat, co w praktyce oznacza, że jest to kompleks serwerowni, które łączy jedna lokalizacja. W przypadku realizacji planowanej inwestycji Adgar wyprzedzi pod względem powierzchni netto największą serwerownię T-Mobile zlokalizowaną w Piasecznie. Tylko jednak pod warunkiem, że T-Mobile nie zdecyduje się na rozbudowę swojego obiektu w Piasecznie.

 

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. Rynek centrów danych w Polsce 2017.

 

 

 

Paweł OLSZYNKA
– Główny Ekspert Rynku IT & Telecoms,
PMR

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.