Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Strefa basenowa w domu i w hotelu Właściwy dobór osuszacza – dostępne rozwiązania
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.10.2017

Wybór odpowiedniego osuszacza powietrza wydaje się sprawą wyjątkowo prostą. Przecież chodzi jedynie o to, aby na oknach nie skraplała się wilgoć. To z pozoru proste urządzenie zawiera w sobie jednak skomplikowane układy, dzięki którym powietrze na basenie zapewnia odpowiedni komfort. 

 

Przede wszystkim wybór odpowiedniego osuszacza zawsze powinien być wykonany na podstawie stosownych obliczeń. W przypadku basenów rzadko udaje się dobrać odpowiednie urządzenie „na oko”. Zazwyczaj kończy to się zakupem kosztownego urządzenia, które nie zdaje egzaminu.

 

Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę to powierzchnia tzw. lustra wody. To z powierzchni wody odparowuje bowiem najwięcej wilgoci. Kolejnym wyznacznikiem jest poziom aktywności. Woda paruje inaczej w basenie domowym, gdzie lustro wody jest zazwyczaj nie wzburzone, a inaczej w hotelu, gdzie gości korzystających z atrakcji wodnych jest zdecydowanie więcej – mówiąc w uproszczeniu, chlapią się bardziej i częściej niż w domu. Trzecim najważniejszym elementem jest architektura samego basenu. Dziś najczęściej na basenie jest więcej okien, niż betonowych ścian. Można więc porównać basen do szklani – temperatura jest tam znacznie wyższa niż w typowych konstrukcjach. Dlatego też ważne jest, aby temperatura powietrza była o około 20C wyższa niż temperatura wody – to ogranicza parowanie i pozwala na dobór mniejszego urządzenia.

 

Co do samych dostępnych rozwiązań wybór też nie jest mały. Począwszy od zwykłych wentylatorów, poprzez osuszacze adsorpcyjne, czy proponowane przez Dantherm, osuszacze kondensacyjne. Ostatni typ przypomina nieco klimatyzator – za osuszanie odpowiada bowiem układ chłodniczy zabudowany wewnątrz urządzenia. Dzięki schłodzeniu powietrza na parowniku powietrze wyciągane z basenu zostaje ochłodzone do tzw. temperatury punku rosy, gdzie dochodzi do wykroplenia nadmiaru wilgoci, czyli osuszenia powietrza. Następnie na skraplaczu powietrze podgrzane jest do komfortowej temperatury, dzięki czemu na basenie wciąż jest miło, ciepło, a co najważniejsze, sucho.

 

Do powyższych dochodzi oczywiście odpowiedni układ automatyki. Najbardziej zaawansowane rozwiązania, tak jak linia osuszaczy Dantherm CDP, wystarczy podłączyć do prądu i to wszystko. Poziom wilgotności będzie utrzymywany na wymaganym przez nas poziomie. To rozwiązanie najwyższej jakości.

 

 

2017 7 47 1

Rys. 1. Dantherm CDP 75

 

 

2017 7 47 2

Rys. 2. Dantherm CDP 40

 

 

2017 7 47 3

Rys. 3. Dantherm CDP 40 T

 

 

Zbudowanie basenu to koszt sam w sobie. Jednak wydane pieniądze szybko możemy stracić ze względu na źle opracowane osuszanie. Dlatego warto zainwestować w sprawdzony i niezawodny układ osuszania.

 

 

 

Paweł BOCIAN
− Kierownik Produktu DANTHERM,
VENTIA Sp. z o.o.

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.