Reklama
 
 
 
Lutowane płytowe wymienniki ciepła (BHPE) Zwiększenie wydajności energetycznej w instalacjach pomp ciepła
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.10.2017

Większa wydajność energetyczna ogrzewania i chłodzenia budynków, przy zachowaniu komfortu, jest coraz bardziej pożądana. Pompy ciepła z wydajnym płytowym lutowanym wymiennikiem ciepła (BHPE) idealnie sprawdzają się jako skraplacze i parowniki w dowolnej instalacji HVAC. 

 

2017 7 82 1

 

 

Pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia

 

Aby przekształcić energię odnawialną z otaczającego powietrza, gruntu lub wody w użyteczne ciepło do ogrzewania pomieszczeń lub wody bieżącej, w najpopularniejszych rozwiązaniach pomp ciepła, zastosowano wysokowydajny cykl chłodniczy, dzięki któremu można zazwyczaj uzyskać od trzech do pięciu razy więcej energii w porównaniu do rozwiązań z wykorzystaniem sprężarki. Niektóre pompy ciepła działają dwukierunkowo, zapewniając ogrzewanie zimą, a latem chłodzenie.

 

 

Gruntowe pompy ciepła

 

Gruntowa pompa ciepła (GSHP) wykorzystuje energię z podłoża skalnego, gleby lub wody jako źródło ciepła dla parownika. Parowniki BPHE, ze zoptymalizowanymi urządzeniami rozprowadzającymi i konstrukcją płytową, osiągają najlepszą wydajność cyklu pracy w rozwiązaniach GSHP poprzez osiągnięcie możliwie najniższej temperatury*). Wysokowydajny skraplacz, model QN85 został wyprodukowany przez fi rmę SWEP z myślą o zaspokojeniu rosnących potrzeb wysokowydajnych pomp ciepła. Dążąc do obniżenia różnicy temperatur o jeden stopień, w pełni zintegrowany układ rozprowadzania czynnika chłodniczego w postaci Q-rury został zoptymalizowany pod kątem wysokowydajnych pomp ciepła. Jest to najbardziej wydajna i uniwersalna konstrukcja na rynku.

 

Wymienniki ciepła BPHE o większej długości powierzchni wymiany ciepła pomagają zwiększyć wydajność skraplania. Model B86, który jest skraplaczem o największej długości powierzchni wymiany ciepła wyprodukowanym przez fi rmę SWEP, został opracowany z myślą o wysokowydajnych pompach ciepła z najniższą możliwą temperaturą skraplania. Ten model może z łatwością zagwarantować różnicę temperatur na poziomie od 0 do -1.

 

 

Powietrzne pompy ciepła

 

W przypadku powietrznych pomp ciepła (AtW) źródłem ciepła do odparowania czynnika chłodniczego przez wężownicę odparowującą jest powietrze zewnętrzne/wywiewane. Za sprężarką energia jest uwalniania do obiegu wody, który służy do ogrzewania pomieszczeń lub wody bieżącej, podobnie jak w przypadku skraplacza GSHP. Przy niskich temperaturach powietrza, temperatura parowania w wężownicy jest niższa niż temperatura zamarzania wody. Skroplona woda na wężownicy zamarza, obniżając wydajność układu. Popularnym sposobem na usunięcie lodu zebranego na wężownicy jest odwrócenie cyklu pracy układu. W takiej sytuacji wężownica odparowująca działa jako skraplacz, a BPHE jako parownik. Wiele pomp ciepła AtW zostało zaprojektowanych tak, aby latem służyły jako agregaty chłodnicze. Jest to możliwe dzięki odwróceniu cyklu pracy układu: wężownica odparowująca pracuje jako skraplacz, a BPHE jako parownik. Konieczne jest przy tym zastosowanie najwyższej jakości skraplacza i wydajnego parownika. Parownik B85 firmy SWEP można wyposażyć w specjalnie zaprojektowane do tego urządzenie rozprowadzające.

 

 

Zapomnij o zanieczyszczeniu i zamarzaniu

 

Wymiennik ciepła jest kluczową częścią układu i powinien być łatwy w konserwacji. Aby zapewnić długoterminową wydajność, uniknąć zamarzania i zmniejszenia wydajności układu, wymiennik ciepła musi być odpowiedniego rozmiaru. Na wielu rynkach zanieczyszczenie i zamarzanie są głównym problemem w dwukierunkowych układach z BPHE. Jednakże mająca siedzibę w Szwecji i specjalizująca się w technologii BPHE firma Swep wyznaczyła optymalne zakresy pracy i konfi guracje BPHE, rozwiązując powyższe problemy.

 

Wytyczne mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniu i zamarzaniu umożliwiają uzyskanie wydajnych BPHE z uwzględnieniem ograniczeń warunków pracy. Płytowe lutowane wymienniki ciepła są dobierane pod kątem zakresu roboczego mającego na celu zapobieganie zamarzaniu z uwzględnieniem temperatury wody, parowania oraz natężenia przepływu. Na podstawie tych wartości można wskazać optymalne i unikatowe wartości konfi guracyjne dla każdego BPHE. Co więcej, odpowiednio ustalony zakres roboczy pozwala uniknąć zanieczyszczenia i pokazać, w jaki sposób określone urządzenia działają w różnych warunkach pracy.

 

Wysokowydajne skraplacze BPHE można wyposażyć w układ rozprowadzający, który pozwoli zwiększyć wydajność i ograniczyć ryzyko zamarzania podczas pracy jako parowniki. Aby zwiększyć wydajność pomp ciepła AtW, niektóre sprężarki zostały wyposażone w gniazdo ekonomizera. Ekonomizer ma za zadanie obniżenie temperatury sprężarki i zwiększenie dochładzania czynnika chłodniczego.

 

 

Uniwersalny płytowy lutowany wymiennik ciepła

 

Obecnie na rynku są dostępne niezwykle kompaktowe i lekkie pompy ciepła do zastosowań komercyjnych i mieszkaniowych, które zapewniają wysoką wydajność wymiany ciepła przy niskim spadku ciśnienia. Wymienniki ciepła BPHE fi rmy SWEP są zaprojektowane do pracy jako wysokowydajne parowniki, doskonale nadając się do zastosowań w obwodach z pompami ciepła. Skraplacze BPHE gwarantują wysoką wydajność i są uniwersalnym rozwiązaniem do wysokowydajnych pomp ciepła i rozwiązań chłodniczych.

 

 

Więcej informacji o płytowych lutowanych wymiennikach ciepła do pomp ciepła podano w witrynie: www.swep.net 

 

 

Kontakt:
Igor Durcansky − Kierownik
sprzedaży regionalnej
tel. kom.: +421 911 157 718
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

  • Pompy ciepła 2014

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.