Rynek HVAC&R w regionie EMEA w 2016 roku |
Data dodania: 21.11.2017 |
Badania Rynku Eurovent (Eurovent Market Intelligence EMI), europejskie biuro statystyczne branży HVAC&R, właśnie opublikowało wyniki badań sprzedaży w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w 2016 roku, oparte o dane zebrane od dużej grupy producentów branży. W tym roku, podstawami działania EMI są zróżnicowanie i ulepszenie usług.
Klimakonwektory
Po wzroście w 2015 roku, rynek klimakonwektorów ustabilizował się w 2016 roku z 1,61 mln urządzeń (+3% wzrostu) w całym regionie EMEA. Warto podkreślić wyraźny wzrost sprzedaży w Turcji i Rosji, odpowiednio +40% i +15%. Wciąż rosną rynki w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii (odpowiednio +20% i +7%), natomiast stosunkowo stabilne są w krajach takich jak Francja czy Niemcy. Jednakże we Włoszech, dla których udział w rynku klimakonwektorów w regionie EMEA wynosi ok. 20%, sprzedaż w 2016 roku spadła o ok. -4% i wyniosła ok. 318 tys. urządzeń.
Jeśli chodzi o typy klimkonwektorów, utrzymuje się trend z lat ubiegłych. Urządzenia 2-rurowe stanowią 77% rynku, zaś 4-rurowe – 23%. Z punktu widzenia wykonania, klimakonwektory z i bez obudowy poziomej stanowiły po 30% rynku, natomiast urządzenia kasetowe i kanałowe stanowią resztę rynku.
Rooftopy
Europejski rynek rooftopów wzrósł o prawie +10% w 2016 roku, w Europie sprzedano ok. 12,9 tys. urządzeń. Największym rynkiem jest Turcja, z 2500 urządzeń i wzrostem o ok. 12%. Tuż za nią jest Francja, z 2350 urządzeniami, choć odnotowano tam spadek rynku o -12%. Włochy i Hiszpania radziły sobie lepiej ze wzrostem odpowiednio +20% i +4%, przy sprzedaży 1690 i 1800 urządzeń.
Pod względem mocy i technologii, najwyższa sprzedaż w Europie dotyczyła urządzeń o średniej mocy między 17 a 120 kW. W Europie najpopularniejsze są urządzenia rewersyjne, z udziałem w rynku ok. 65%.
Jeśli chodzi o instalacje, montaże w nowych budynkach stanowią 64% rynku europejskiego, zaś remonty – 36%. Dominuje zastosowanie w budynkach komercyjnych – 62% urządzeń.
Centrale wentylacyjne
Wartość rynku central wentylacyjnych w Europie w 2016 roku wynosiła 1,9 mld euro, z czego 409 mln przypadło na Niemcy, 321 mln na Europę Północną, 220 mln na Europę Wschodnią, 130 mln na Turcję oraz 131 mln na Rosji i WNP. Podobnie jak w 2015 roku, w Unii Europejskiej rynek był stabilny. W Rosji i na Bliskim Wschodzie odnotowano spadki o ok. -20%, a w Afryce rynek stracił -15% wartości. W 2015 roku nastąpił ostry spadek w Niemczech, ale obecnie liczby najwyraźniej się ustabilizowały. Niemcy pozostają światowym liderem, z udziałem w rynku 20%, za nimi są kraje nordyckie z ok. 15%.
Rynek europejski napędzają głównie urządzenia o małej mocy (< 5000 m3/h), które stanowią 60% sprzedanych urządzeń, z czego 16% to urządzenia o bardzo niskiej mocy (3/h). Według klasyfi kacji energetycznej Euroventu ponad połowa urządzeń ma najwyższą klasę (A i A+), a 15% –klasę B.
W Unii Europejskiej udział wymienników płytowych i obrotowych wynosi niemal pół na pół, przy ok. 5% zajmowanych przez wymienniki opływowe i z rurką ciepła. Ok. 40% sprzedawanych central to urządzenia kompaktowe.
Chillery
W regionie EMEA rynek chillerów szacuje się na 24,5 mln kW, z czego 16,5 mln przypada na UE. W Europie występuje wyraźny podział geografi czny urządzeń o różnych mocach. Urządzenia o małych i średnich mocach sprzedają się głównie na południu Europy. Jak w latach ubiegłych, we Włoszech, Francji czy Hiszpanii pracują głównie urządzenia poniżej 700 kW. Włochy utrzymały pozycję lidera z udziałem rynkowym ok. 25%, natomiast Francja i Hiszpania mają po ok. 12% udziału w rynku. Dla urządzeń ponad 700 kW przoduje Turcja, z udziałem rynkowym 15%, a tuż za nią są Niemcy – 13,5%.
Rozwój rynku nie jest szczególnie pomyślny dla Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano spadki odpowiednio -12% i -20%. W Hiszpanii, Włoszech i Niemczech rynek jest stabilny, a wskaźniki wzrostu wynoszą od -2% do +2%. Poza UE, w Rosji odnotowano spadek o -10%.
Z punktu widzenia technologii, dominują agregaty chłodzone powietrzem, stanowiąc 80% rynku. Wykluczając urządzenia o mocach poniżej 50 kW (w tym domowe pompy ciepła) i skupiając się na średnich i dużych mocach, obserwujemy, iż połowę rynku stanowią agregaty produkujące tylko chłód, z czego 7% mają system free-coolingu pośredniego.
Jeśli chodzi o sprężarki dla urządzeń poniżej 50 kW, rynek składa się niemal wyłącznie ze sprężarek wirowych – po połowie udziałów przypada na sprężarki standardowe i inwerterowe. Dla urządzeń ponad 50 kW, obserwujemy głównie sprężarki śrubowe (standardowe i inwerterowe) i sprężarki z łożyskami magnetycznymi, z zaznaczeniem, że wraz ze wzrostem mocy oba rodzaje są coraz popularniejsze, stanowiąc ok. 95% rynku dla urządzeń powyżej 700 kW (nieco poniżej 10% z tej liczby stanowią sprężarki z łożyskami magnetycznymi).
Chłodzenie centrów danych
Rynek w 2016 roku szacuje się na ok. 29,3 tys. urządzeń sprzedanych w Unii Europejskiej, w tym 65% stanowią szafy klimatyzacji precyzyjnej, 18% urządzenia rackowe, 16% urządzenia stosowane w stajach bazowych telefonii komórkowej i 1% centrale wentylacyjne.
Przodują Włochy, gdzie sprzedano 5300 urządzeń, za nimi są Niemcy z 4630 urządzeniami, a następnie Francja i Wielka Brytania, po ok. 3800 urządzeń.
W zakresie szaf klimatyzacji precyzyjnej, w Unii Europejskiej w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił spadek o -10%: w Hiszpanii i Portugalii spadek wyniósł -12%, zaś największy spadek odnotowano we Włoszech (-24%). Inaczej było w krajach Beneluksu i we Francji – były w dobrej formie, ze wzrostem sprzedaży odpowiednio o +8% i 6%.
W regionie EMEA, 2/3 sprzedanych urządzeń stanowiły urządzenia z odparowaniem bezpośrednim, a resztę – agregaty. Proporcja ta jest jednakowa dla wielu krajów w tym regionie, z wyjątkiem Francji i Niemiec, gdzie sprzedaje się więcej chillerów – stanowią one ponad 50% sprzedaży. Jeśli chodzi o moc, 50% sprzedawanych chillerów to urządzenia o mocy ponad 60 kW, zaś 60% urządzeń z odparowaniem bezpośrednim to rozwiązania o mocy poniżej 30 kW. Co więcej, zauważamy trend wzrostowy w szafach klimatyzacji precyzyjnej ze sprężarkami modulowanymi (14% sprzedawanych urządzeń) i opcją free-coolingu (4%). Na Bliskim Wschodzie i w Afryce urządzenia z free-coolingem stanowią już połowę sprzedawanych urządzeń.
Filtry powietrza
Podobnie jak w poprzednich latach, rynek filtrów w Unii Europejskiej pozostał stabilny i wyniósł niemal 950 mln euro. Niemcy ponownie były liderem, z udziałem rynkowym 19%, za nimi kraje skandynawskie z 14% i Francja z 12%.
Jeśli chodzi o wzrost, wyróżniały się Szwecja i Francja, z wysokimi wskaźnikami wzrostu: +20% i +12%. Niemcy, Wielka Brytania i Dania doświadczyły spadku o ok. -2%. Zdecydowanie ponura jest sytuacja w Rosji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie spadki wyniosły ponad -10%.
Jeśli chodzi o technologię, ponad połowę rynku stanowią filtry średnie i dokładne. Za nimi są filtry zgrubne i HEPA-ULPA, z udziałami rynkowymi po ok. 20%. Pod kątem mediów, 50% stanowią filtry workowe. Na drugim miejscu (28%) są filtry kasetowe oraz filtry V, z udziałem rynkowym 16%.
90% rynku europejskiego wciąż bazuje na wymianie filtrów.
Wymienniki ciepła
Po lekkim spadku w 2015 roku, rynek ustabilizował się w 2016 roku i w regionie EMEA wyniósł 990 mln euro. Stabilność zawdzięcza Francji i Hiszpanii, we Włoszech i Niemczech nastąpiły spadki po -6%.
Największy udział w rynku (15%) mają Niemcy, następnie Włochy (11%) i Francja (9%). Poza UE, największy udział w rynku (10%) ma Rosja, a następnie Bliski Wschód (9%).
Inaczej niż w latach ubiegłych, wymienniki chłodzone powietrzem w 2016 roku zwiększyły udział rynkowy do 25%. Reszta rynku obejmuje parowniki (45%), skraplacze (22%) oraz wymiennik powietrzne i CO2 (8%).
Co do zastosowań, rynek jest zdominowany przez chłodnictwo komercyjne (29%) i przemysłowe (19%), a tylko 17% stanowi komfort (centralne ogrzewanie, klimatyzacja etc.), wymiany urządzeń stanowią 66% rynku, zaś 34% – dostawy dla budynków nowych.
Wieże chłodnicze
W regionie EMEA rynek wież chłodniczych zmniejszył się o ok. 5%. Jeśli przyjrzeć się bliżej przyczynom tego trendu widać, że zmiana ta jest nieco łagodzona – w Francji, Niemczech i Hiszpanii spadki wyniosły do -20%, ale sytuacja poprawiła się
w innych krajach, jak Wielka Brytania czy Turcja, gdzie wzrosty wyniosły ok. +12%.
Liderem rynku są Niemcy, z 11% udziału, blisko za nimi są Włochy (9%) i Turcja (8%). Poza Europą, Bliski Wschód ma 12% udziałów w rynku.
W Europie nie zmienia się technologia wież chłodniczych: wieże otwarte wciąż stanowią blisko 2/3 rynku, w porównaniu do wież zamkniętych. W niektórych krajach, takich jak Belgia, jest odwrotnie, a np. we Francji i Turcji wieże zamknięte mają nieco większy udział niż otwarte.
Jeśli chodzi o moc zainstalowaną, większość instalacji (60%) ma poniżej 10 komórek, a tylko 2% – powyżej 50%. Większe moce występują głównie w Rosji i jej byłych krajach satelickich (WNP), a także w Finlandii i Turcji.
Belki chłodzące
W 2016 roku w Europie rynek belek chłodzących wart był 65 mln euro, z czego 28 mln przypada na Europę Północną (największy rynek), 6 mln na Francję, 3,2 mln na Włochy i 2,8 mln na Niemcy. Rynek europejski jako całość wzrósł o ok. 10%. Zawdzięczamy to głównie imponującemu wzrostowi (ponad +20%) w Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Należy też podkreślić znaczny (+15%) wzrost w Europie Wschodniej. Wzrost nie dotyczy rynku rosyjskiego (spadek ponad -20%) oraz francuskiego i tureckiego (-5%).
Jeśli chodzi o rodzaje belek chłodzących, urządzenia aktywne stanowiły ponad 90% rynku. Pośród nich 73% stanowiły urządzenia wbudowane, a 27% – odsłonięte. Rynek ten opiera się głównie o nowe budynki, gdyż dostawy do budynków remontowanych to zaledwie 1/4 sprzedanych urządzeń.
Osuszacze basenowe
Rynek osuszaczy basenowych w 2016 roku pozostał względnie stabilny. Rynek urządzeń ze strumieniem pojedynczym wzrósł do 6400 urządzeń (ok. 60% rynku), z czego 1500 sprzedano we Francji i 1300 w Niemczech. Rynek urządzeń o strumieniu podwójnym (40%) skurczył się o ok. –8%, w regionie EMEA sprzedano 4800 urządzeń. Ponownie największymi rynkami okazały się Niemcy i Francja, z odpowiednio 660 i 550 sprzedanymi urządzeniami.
Więcej informacji dostępne jest w Eurovent Market Intelligence: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
materiał: Eurovent Market Intelligence EMI
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020