System automatyki instalacji klimatyzacji sal operacyjnych Założenia technologiczne w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania |
Data dodania: 22.11.2017 |
Podstawową funkcją, jaką powinna spełniać instalacja automatyki pracująca na potrzeby każdego systemu wentylacji i klimatyzacji, jest utrzymanie wymaganych parametrów mikroklimatu obsługiwanego środowiska wewnętrznego, w ramach regulowanych wartości (minimalnych i maksymalnych), niezależnie od warunków zewnętrznych i zakłóceń wewnętrznych.
Zadania systemu automatyki sal operacyjnych W przypadku sal operacyjnych do najważniejszych funkcji, jakie powinien realizować system automatyki (zgodnie z projektem „Wytycznych projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą”) należą:
Najczęstsze przyczyny niedotrzymania wymaganych funkcjonalności przez systemy automatyki
Aby spełnić wszystkie powyższe funkcje, system automatyki sal operacyjnych powinien zostać zaprojektowany na podstawie szczegółowych założeń przygotowanych przez technologa (przy współpracy przyszłego użytkownika), z uwzględnieniem rzeczywistych możliwości technicznych zastosowanych urządzeń systemu wentylacji i klimatyzacji oraz wykonany pod ścisłą kontrolą projektanta instalacji (nadzór autorski) lub zewnętrznych konsultantów.
Brak koordynacji powyższych elementów prowadzi do sytuacji, w których prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji i klimatyzacji (spełniająca wszystkie podstawowe wymagania technologiczne i zdolna do zapewnienia założonych parametrów mikroklimatu) nie spełnia swoich funkcji z powodu źle zaprojektowanego i wykonanego systemu automatyki. Niestety w praktyce zaprojektowanie i wykonanie systemu automatyki instalacji wentylacji i klimatyzacji obsługujących bloki operacyjne jest często jednym z najbardziej bagatelizowanych zagadnień w całym procesie budowy bloku operacyjnego, a wytyczne odnośnie jego wykonania zawarte w projekcie zawierają się w kilku ogólnych sformułowaniach. Najczęściej wynika to z:
Automatyka fabryczna
W praktyce, na skutek braku doświadczenia oraz asekuracji projektantów instalacji wentylacji i klimatyzacji (w postaci zastąpienia wytycznych automatyki zapisami o zastosowaniu tzw. „automatyki fabrycznej”) oraz nadmiernego ograniczenia kosztów przez Inwestora, często dochodzi do „spłaszczania” wymagań odnośnie systemu automatyki bloku operacyjnego do automatyki dostarczonej przez producenta central (bez postawienia jakichkolwiek szczegółowych wymagań). Należy pamiętać, że sformułowanie „automatyka fabryczna” dotyczy tylko i wyłącznie central wentylacyjnych (klimatyzacyjnych) a nie całości systemu. Z tego powodu, nawet najbardziej rozbudowana „automatyka fabryczna” oparta na wolno programowalnych sterownikach nie jest przystosowana do spełnienia wszystkich wymaganych funkcji sterowania całym systemem wentylacji i klimatyzacji bloku operacyjnego. Spowodowane jest to m.in. tym, że:
Wytyczne dla instalacji automatyki w projekcie wentylacji i klimatyzacji
(...)
Funkcjonalności panelu zlokalizowanego na sali operacyjnej
(...)
Rys. 1. Przykładowy wygląd panelu sterującego zlokalizowanego na sali operacyjnej
Funkcjonalności dostępne dla służb technicznych
(...)
Procedury rozruchowe i testy funkcjonalne
Należy pamiętać, że jakość wykonania instalacji automatyki wentylacji i klimatyzacji sal operacyjnych jest stosunkowo prosta do zweryfikowania. Taka weryfikacja powinna nastąpić w trakcie funkcjonalnych testów odbiorowych dedykowanych systemowi automatyki, których szczegółowy zakres powinien być uwzględniony w projekcie instalacji wentylacji i klimatyzacji, w umowie wykonawczej oraz Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (STWiOR). Dopiero pozytywne zakończenie testów funkcjonalnych powinno być podstawą do podpisania protokołu odbioru końcowego instalacji wentylacji i klimatyzacji.
Testy funkcjonalne powinny uwzględniać minimum:
W praktyce weryfikacja funkcjonalności systemu często następuje (niestety) dopiero w początkowym okresie jego użytkowania. Dochodzi wtedy do poważnych rozbieżności pomiędzy przyjętymi w projekcie parametrami mikroklimatu (miernikami funkcjonalności), oczekiwaniami personelu medycznego oraz faktycznie osiąganymi wartościami. Równocześnie zarówno po stronie inwestora jak i wykonawcy zaczyna się interpretacja zapisów projektowych odnośnie wymagań dla funkcjonowania systemu wentylacji i klimatyzacji. Wyjaśnienie roszczeń inwestora w stosunku do wykonawcy jest z reguły dodatkowo utrudnione poprzez zaniedbania na etapie projektowania oraz brak „jednoznacznych” zapisów odnośnie założonych funkcjonalności systemu oraz parametrów jego pracy.
Usuwanie ewentualnych niezgodności z założeniami projektowymi jest na tym etapie niezwykle pracochłonne, często wręcz niemożliwe, kosztowne oraz utrudnione przez fakt, że budżet całego przedsięwzięcia jest już dawno zamknięty zarówno u wykonawcy jak i u inwestora.
Rys. 2. Przykładowa grafi ka systemu nadzoru – schemat dystrybucji powietrza dla sali operacyjnej
Podsumowanie
Aby system wentylacji i klimatyzacji spełniał postawione przed nim wymagania, konieczne jest zaprojektowanie, wykonanie oraz dokładne przetestowanie skrojonego na jego potrzeby systemu automatyki.
Ze względu na fakt, że każda instalacja klimatyzacji dla sal operacyjnych jest prototypem, uzależnionym od bardzo wielu czynników, układ automatyki powinien być każdorazowo dostosowany do wszystkich wchodzących w jego skład elementów.
Bez szczegółowych i jednoznacznych zapisów w projekcie wentylacji i klimatyzacji, kompleksowego spojrzenia na cały układ automatyki (będący wypadkową koordynacji wielu branż), wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za jego ostateczne działanie (spełnienie założonych mierników funkcjonalności) oraz przeprowadzenia szczegółowych procedur odbiorowych, efekt końcowy jest często niezadawalający dla Inwestora oraz potencjalnie niebezpieczny dla pacjentów. Aby tego uniknąć należy potraktować automatykę instalacji wentylacji i klimatyzacji nie tylko jako element wyposażenia centrali wentylacyjnej (klimatyzacyjnej), ale jako serce całego systemu stanowiące jedno z najważniejszych elementów gwarantujących jego prawidłowe funkcjonowanie.
mgr inż. Radosław LENARSKI
LITERATURA: [1] DIN 1946-4:2008:12, Raumlufttechnik – Teil 4: Raumlufttechnische Anlagen in Gebäuden und Raumen des Gesundheitswesens. [2] Heating and ventilation systems – Health Technical Memorandum 03-01: Specialised ventilation for healthcare premises. Part A: Design and validation. [3] Anna Charkowska, Andrzej Różycki, Radosław Lenarski, Agata Sobierajska: Wytyczne projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020