Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Z praktyki rzeczoznawcy Chłodnik wie lepiej – instalacja w markecie
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.11.2017

 Montażyści i serwisanci instalacji chłodniczych potrafią zaskakiwać swoim lekceważeniem zasad dobrej praktyki zawodowej. W jednym z marketów miałem możliwość przekonać się o tym na własne oczy.

 

W trakcie swojej pracy zawodowej, jako rzeczoznawca, miałem możliwość zobaczyć instalację chłodniczą w markecie zbudowaną na bazie jednej sprężarki i czterech regałów chłodniczych. W układzie zastosowano jeden zawór elektromagnetyczny, który sterowany był temperaturą jednego regału – pozostałe regały miały temperaturę niestabilną. Gdy nachyliłem się i zajrzałem pod meble zobaczyłem obraz nędzy i rozpaczy (rys. 1.).

 

 

2017 8 69 1

Rys. 1. Rozerwana izolacja termiczna, plamy oleju i cieknąca woda z oszronienia rury ssawnej

 

 

2017 8 69 2

Rys. 2. Uwagi jak na zdjęciu 1. oraz dodatkowo wyłamana stopa regału przy dostawianiu go do ściany

 

 

Rurę cieczową jak i ssawną umieszczono pod ścianą i do nich dostawiono regały. W przypadku serwisu instalator/serwisant nie miał najmniejszych szans aby dokonać jakiejkolwiek naprawy izolacji, gdyż nawet przy położeniu się na podłodze nie sięgał do rur. Gdyby w trakcie montażu pomyślano, to rurociągi umiejscowiono by przy przednich nogach regałów, które i tak osłonięte są blendami.

 

Wewnątrz regałów, czystość wokół parownika również pozostawia wiele do życzenia co widać na rysunku 3.

 

 

2017 8 69 3

Rys. 3. Regał od długiego czasu nie myty

 

 

Największe moje zdziwienie wywołał jednak widok agregatu (rys. 4.). Skraplacz odwrócony i przysunięty w stronę ściany, co utrudniało przepływ powietrza między lamelami. Niemniejsze zdziwienie wywołuje widok oszronionej sprężarki. Wyraźnie widać, że układ chłodniczy przed przekazaniem do eksploatacji nie został wyregulowany. Należy pamiętać o tym, że każdy parownik winien być indywidualnie regulowany oraz pamiętać o regulacji przegrzania na wejściu do sprężarki, które winno wynosić 7 K do 11 K. Brak regulacji przegrzania na wejściu do sprężarki jest częstym grzechem uruchamiających instalację.

 

 

2017 8 69 4

Rys. 4. Widok zamontowanego agregatu

 

 

Rura ssawna nie została także podparta, co przy drganiach sprężarki może spowodować rozszczelnienie układu.

 

 

2017 8 69 5

Rys. 5. Barwa oleju w sprężarce wskazuje na złą jego jakość

 

 

 

Włodzimierz NEKANDA TREPKA
– biegły sądowy
z dziedziny chłodnictwa,
klimatyzacji i pomp
ciepła, właściciel Trepka,
Chłodnictwo, Klimatyzacja,
Wentylacja Sp. z o.o.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.