Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem – zastosowanie i tendencje w konstrukcji urządzeń
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.01.2018

Jakie aspekty przemawiają wg Państwa za zastosowaniem agregatów chłodzonych powietrzem – w jakich układach i obiektach najlepiej się sprawdzają? 

 

 

2017 09 46 1

2017 09 46 2 

 

 

Robert KAPICA (COOL)

 

Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem w większości to konfi guracja urządzenia cechująca się kompaktową budową, co stanowi ich główną zaletę. Agregaty takie zatem są szczególnie predysponowane do stosowania w obiektach o ograniczonej ilości miejsca do ich posadowienia. Warunkiem ich poprawnego funkcjonowania jest swobodny dostęp do powietrza zewnętrznego zapewniający skuteczne chłodzenie sekcji skraplaczy agregatu.

 

Na przestrzeni lat większość producentów, w tym również nasza firma, opracowała i zunifi kowała dostępne opcje i akcesoria do tego typu agregatów montowane w ich obudowach takie jak: 

 

 • moduły hydrauliczne, 
 • różne wersje wentylatorów, 
 • opcje zdalnego sterowania itp.

 

Wszystkie te opcje nie wpływają na zmianę gabarytu ogólnego urządzenia, a więc również na projektowaną lokalizację. Agregaty tego typu są dodatkowo tańsze w porównaniu do innych wersji oraz łatwiejsze w obsłudze i naprawach.

 

 

Michał ZALEWSKI (KLIMA-THERM)

 

Agregaty wody lodowej to urządzenia stanowiące centralne źródło energii chłodniczej, a w wersji pompy ciepła również grzewczej. Istnieje wiele obszarów zastosowania i typów obiektów, w których agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem, agregaty wody lodowej chłodzone wodą oraz urządzenia bezpośredniego odparowania mają jednakowo dobrą funkcjonalność, ale są i takie sytuacje, w których konkretne rozwiązanie jest najbardziej optymalne.

 

Po stronie agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem przemawiają duże dostępne moce (nawet do 1,5 MW w jednym urządzeniu), brak ograniczeń odległości pomiędzy jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi, prosty montaż, kompaktowość urządzenia, cała maszynownia (tj. pompa, grupa bezpieczeństwa, sterowanie) wewnątrz obudowy – to argumenty techniczne.

 

Biorąc pod uwagę przepisy o redukcji ilości czynnika chłodniczego na obszarze Unii Europejskiej zaletą jest również mała ilość czynnika chłodniczego w układach, a co za tym idzie proste, często fabrycznie zamykane i testowane instalacje chłodnicze.

 

 

Józef KISIELNICKI (KLIWEKO BTH)

 

Stosujemy te urządzenia przede wszystkim zawsze tam, gdzie wewnątrz budynku na usytuowanie maszynowni miejsce jest ograniczone, lub brak go całkowicie. Wybudowanie każdego metra kwadratowego obiektu budowlanego kosztuje, a im wyższy jest jego standard tym drożej. Dlatego miejsce, które ewentualnie miałby zająć agregat wraz z towarzyszącym mu osprzętem, inwestorowi bardziej opłaca się wynająć lub sprzedać. Agregat natomiast usytuować na zewnątrz, czyli zastosować chłodzony powietrzem.

 

 

Witold SKRZYPULEC (SWEGON)

 

Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem są to chyba najczęściej spotykane rozwiązania układów w przypadku większych mocy chłodniczych. Poza oczywiście ceną tych urządzeń, ich popularność wynika z kilku przyczyn. Jedną z podstawowych zalet tego typu rozwiązań, jest kompaktowość ich budowy i przez to prosty transport, montaż oraz eksploatacja. Wiąże się to także niskim kosztem instalacji w porównaniu do systemów rozdzielonych takich jak np. agregaty typu woda/woda.

 

Często wybór rozwiązania opartego na agregatach wody lodowej chłodzonych powietrzem wynika wprost z oszczędności miejsca i braku wolnej przestrzeni wewnątrz budynku. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest możliwość zastosowania zintegrowanego Free-coolingu, łatwość demontażu i wymiany na nowe, czy też nawet, coraz bardziej popularne w naszym kraju, wypożyczanie tego typu agregatów na krótkie okresy.

 

W porównaniu do rozwiązań opartych o rozległe instalacje freonowe, niewątpliwą korzyścią tego typu rozwiązań jest także bezpieczeństwo użytkowników i środowiska, gdzie w przypadku nieszczelności instalacji jest jedynie problem z wyciekiem wody lub glikolu, a nie czynników chłodniczych – co w świetle przepisów ustawy F-gazowej jest szczególnie istotne.

 

 

Tomasz SZCZEPANIAK (VERTIV)

 

Przede wszystkim agregaty chłodzone powietrzem korzystają z technologii, które przekładają się na optymalizację kosztów zużycia energii – mowa o Free-coolingu, adiabatyce, czy wentylatorach EC Fan najnowszej generacji. Obecnie, dzięki zmianom technologicznym, które zaszły na przestrzeni ostatnich 5 lat możliwe jest stosowanie wyższych temperatur wody lodowej wg. standardów ASHRAE (kiedyś zakres wynosił od 10 do 15°C, dziś jest on znacznie wyższy – między 20 a 26°C). Warto podkreślić, że jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek agregaty o wysokich parametrach wody lodowej. Wyższe temperatury wody lodowej i zastosowanie agregatu z Free-coolingiem przynoszą wymierne korzyści. Należy wśród nich wymienić: 

 

 • bardzo wysokie oszczędności energii elektrycznej, co przekłada się na dalszy spadek TCO, 
 • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, 
 • czy krótszą pracę sprężarek, skutkującą wyższą niezawodnością i dłuższą żywotnością podzespołów.

 

Agregaty chłodzone powietrzem sprawdzą się w budynkach technologicznych, takich jak data center, czy serwerownie, w obiektach kolokacyjnych, przemysłowych, a także biurowych z technologią wysokich parametrów wody chłodniczej.

 

 

Na co zwrócić uwagę dobierając urządzenia w układach klimatyzacyjnych?

 

(...)

 

 

Jak wygląda kwestia eksploatacji – regulacja oraz wymagania serwisowe?

 

(...)

 

 

Jakie innowacje wprowadzane zostały przez Państwa producentów w tych urządzeniach, aby poprawić ich wydajność, energochłonność i trwałość?

 

(...)

 

 

Czy mogliby Państwo przytoczyć jedną z większych ostatnio realizacji z zastosowaniem najnowszych rozwiązań, czy też w nietypowym obiekcie wartym wskazania?

 

Robert KAPICA (COOL)

 

Jednym z projektów jakie zrealizowaliśmy w tym roku to dostawa do zakładu Eff ector SA we Włoszczowej systemu dwóch agregatów AQUACOOL Green VCGV o mocy chłodniczej łącznej ok. 1000 kW na czynnik R290 oraz chłodnicy suchej Stefani (jesteśmy dystrybutorem tej marki) pracującej w trybie Free-cooling w okresach niskich temperatur zewnętrznych. Agregaty i sucha chłodnica oraz pompy obiegowe pracują w systemie automatycznym. Agregaty AQUACOOL wyposażone zostały w sprężarki śrubowe z płynną regulacją wydajności.

 

 

2017 09 50 1

 

 2017 09 50 2

 

 

Klient zatem jest w użytkowaniu systemu wody lodowej przyjaznego środowisku oraz oszczędnego w eksploatacji z powodu możliwości skorzystania z „darmowego chłodu” z chłodnicy FC. Należy nadmienić, że wykorzystanie Free-coolingu daje w naszych warunkach klimatycznych od 25 do 40% oszczędności zużycia energii. W trakcie negocjacji mamy szereg kolejnych podobnego typu rozwiązań.

 

 

Michał ZALEWSKI (KLIMA-THERM)

 

Jedną z naszych najciekawszych realizacji jest dostawa agregatów wody lodowej do kompleksu biurowego Olivia Business Centre w Gdańsku. Aktualnie realizowana jest najbardziej spektakularna część tej inwestycji: 33-piętrowy, wysoki na ponad 120 m biurowiec górujący nad panoramą gdańskiej dzielnicy Oliwa.

 

 

2017 09 50 3

 

2017 09 50 4

 

 

KLIMA-THERM jest dostawcą kilkudziesięciu agregatów wody lodowej CLINT do tej konkretnej inwestycji, wśród których znalazły się dwa agregaty wody lodowej z funkcją free-cooling. Warto podkreślić, że oba te agregaty są w wersji glicol free, co oznacza, że instalacja wewnętrzna pracuje na wodzie bez dodatków, a w układzie źródła chłodu jest tylko roztwór glikolu. Urządzenia free cooling – glicol free oparte są o wielosprężarkowe rozwiązania regulacji wydajności MULTIPOWER, a ponadto jeden z agregatów został wyposażony w inverterową pompę obiegową na obiegu wtórnym. Realizację tego projektu oparto na priorytecie maksymalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i minimalizacji kosztów pompowania.

 

 

Józef KISIELNICKI (KLIWEKO BTH)

 

Takich obiektów, przez czas naszej aktywności, nazbierało się bardzo wiele. Dostarczone i serwisowane przez nas urządzenia CLIVET skutecznie pracują m.in.: w halach widowiskowych Tauron Arena w Krakowie i Podium w Gliwicach, w nowym budynku Portu Lotniczego w Krakowie.

 

 

2017 09 50 5

 

2017 09 50 6

 

 

Dostarczyliśmy wiele urządzeń do różnych zakładów przemysłowych w tym m.in. z grup: Maspex, ALUPOL czy TRW. Jesteśmy obecni w kilkudziesięciu hotelach: w tym do sieci Sheraton, Hilton, Holiday Inn czy Radisson. W obiektach Comarch S.A. oraz bardzo wielu, wielu innych, zarówno prestiżowych, jak i tych zwyczajnych, dostępnych na co dzień dla każdego z nas.

 

 

Witold SKRZYPULEC (SWEGON)

 

Wiele jest ciekawych realizacji, które warto by opisać, dlatego też wymienię może tylko moje dwa ulubione obiekty, gdzie zastosowane zostały agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem to jest:

 

 • budynek GPP Business Park – pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie budynek z certyfi katem BREEM OUTSTANDING ;

 

2017 09 50 7

 

 • przemysłowa instalacja w International Paper Kwidzyń, gdzie głównym priorytetem jest niezawodność działania oraz ciągłość pracy z maksymalizacją efektywności układu Free-coolingu – wszystko to z uwagi na współpracę z szafami klimatyzacji precyzyjnej także naszej produkcji.

 

2017 09 50 8

 

 

Tomasz SZCZEPANIAK (VERTIV)

 

Wartym wskazania jest projekt układów klimatyzacji precyzyjnej (wdrożenie agregatów adiabatycznych) w pierwszym w naszym regionie, certyfi kowanym jako Rated 4 wg ANSI/TIA-942 data center, jakim jest obiekt Data Center 2 należący do Beyond.pl.

 

2017 09 50 9

 

 

 

Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

 • Pompy ciepła 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

 • Pompy ciepła 2014

 • Pompy ciepła 2012

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.