Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów |
Data dodania: 15.01.2018 | |
Wszyscy wiemy jak wiele problemów mogą sprawiać skropliny powstałe w wyniku pracy kotła kondensacyjnego lub klimatyzatora, zwłaszcza jeżeli miejsce montażu urządzenia jest oddalone od pionów kanalizacyjnych. W przypadku braku możliwości odprowadzenia skroplin do istniejącej kanalizacji pozostaje nam odprowadzenie ich poza budynek na zewnątrz. Co jednak w sytuacjach, gdy i takiej możliwości nie mamy, ze względu na usytuowanie urządzenia lub pomieszczenia, w którym się on znajduje? Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych pompek dedykowanych do tej kategorii urządzeń.
SFA posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi oraz do odprowadzania skroplin z dużych agregatów chłodniczych, lad chłodniczych itp. Różnią się one przede wszystkim wydajnością i przepływem. Pozwala to na dobranie optymalnego rozwiązania w zależności od rodzaju kotła oraz miejsca jego instalacji.
Pompki do kotłów kondensacyjnych
Pompy Sanicondens Mini, Plus, Pro i Best pozwalają na bardzo proste i szybkie podłączenie do kotłów kondensacyjnych. Dzięki nim nie ma problemu z kondensatem powstającym w wyniku pracy kotła. Zdarza się, że piony kanalizacyjne oddalone są od kotła i odprowadzenie skroplin w sposób grawitacyjny nie jest możliwe. Częstym przypadkiem jest instalacja kotła w piwnicy, gdy instalacja wod-kan znajduje się powyżej kotła, wówczas urządzenia z serii Sanicondens, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. Rozwój techniki kondensacyjnej spowodował, że wielu inwestorów modernizuje swoje dotychczasowe kotłownie, instalując kotły kondensacyjne. O ile zamiana samego kotła nie jest niczym skomplikowanym, to problemy napotykamy w momencie pracy urządzenia, które generuje kondensat. Urządzenia Sanicondens rozwiązują te problemy, pozwalając na przetłoczenie kondensatu cienkimi rurkami zarówno w pionie jak i poziomie do oddalonych pionów kanalizacyjnych i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie urządzeń bez kosztownych i pracochłonnych prac adaptacyjnych. Ma to ogromne znaczenie dla inwestora, gdyż w sposób prosty, tani i mało inwazyjny pozwala na modernizację istniejącej kotłowni.
Sanicondens Mini jest najmniejszym urządzeniem − przepompowuje skropliny do wysokości 2 m i na odległość do 20 m, moc 35 W. Maksymalny przepływ 144 l/h, pojemność zbiornika 1 l.
Rys. 1. Sanicondens Mini
Sanicondens Plus większe i mocniejsze urządzenie o mocy 60 W pozwala na przetłaczanie kondensatu: 4,5 m w górę i do 50 m w poziomie. Można podłączyć do niego alarm (dźwiękowy lub wizualny). Maksymalny przepływ 342 l/h, pojemność zbiornika 2 l.
Rys. 2. Sanicondens Plus
Sanicondens Pro jest to urządzenie o nowej konstrukcji ze zwiększonym zbiornikiem na kondensat (do 2 l), parametry tłoczenia jak w przypadku Plus, wydajność to 345 l/h.
Rys. 3. Sanicondens Pro
Sanicondens Best jest to pompa zaopatrzona w neutralizator skroplin, moc 60 W. Przetłacza skropliny do 4,5 m w pionie i do 50 m w poziomie. Dzięki 4 wejściom, przystosowuje się do każdego typu instalacji. Dodatkowy kabel umożliwia dołączenie urządzenia sygnalizującego awarię (np. żarówka, syrena, dzwonek 220 V). Pompa Sanicondens Best składa się z pompy Sanicondens Plus i pojemnika neutralizującego wypełnionego granulkami. Kwaśny kondensat przechodzi przez czynnik zobojętniający (węglan wapnia i magnezu), gdzie dalej tłoczony jest z neutralnym PH.
Rys. 4. Sanicondens Best
Sanineutral przeznaczony jest do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych. Produkt ten służy do eliminacji kwaśnego kondensatu, przed jego odprowadzeniem do kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków. Działa na zasadzie grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące bez użycia pompy. Może być stosowany razem z pompami Sanicondens Mini, Plus i Pro.
Rys. 5. Sanineutral
Ile kondensatu produkuje kocioł
Dokonując wyboru pompki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ilość kondensatu, który będzie wytwarzany przez piec. Teoretycznie ze spalania 1 m³ gazu ziemnego może powstać 1,2 dm³ wody (kondensatu). W praktyce powstaje 0,8÷1,0 dm³ wody. W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny o mocy 20÷25 kW w wyniku skraplania powstaje przeciętnie 20÷25 dm³ kondensatu w ciągu doby.
Pompki do klimatyzatorów typu split
SFA proponuje również trzy rodzaje produktów do współpracy z klimatyzatorami typu SPLIT służące odprowadzaniu skroplin.
Sanicondens Clim Mini to mała pompka o mocy 22 W. Zasilana 220÷240 V/50 Hz. Jest wykonana w klasie ochrony IP20. Chroni przed zawilgoceniem pomieszczenia i stosowana jest tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia skroplin grawitacyjnie lub muszą być one przetłoczone w pionie lub poziomie. Pompka przetłacza skropliny na maksymalną wysokość 6 m (przy odległości tłoczenia w poziomie = 0 m) lub 60 m w poziomie (wysokość podnoszenia = 0 m) cienką rurką elastyczną o średnicy 8 mm. Oczywiście oba te parametry są ze sobą ściśle związane, to znaczy im wyższa wysokość tłoczenia skroplin tym odległość tłoczenia w poziomie się zmniejsza. W zestawie znajduje się moduł pompowy oraz moduł sterujący. Pompka załącza się automatycznie poprzez pływak w momencie pojawienia się skroplin z tacy ociekowej klimatyzatora. Urządzenie montowane jest wewnątrz obudowy klimatyzatora. Jego maksymalna wydajność to 15 l/h.
Rys. 6. Sanicondens Clim Mini
Sanicondens Clim Pack to urządzenie Sanicondens Clim Mini zaopatrzone dodatkowo w listwę montażową do instalacji pompki poza klimatyzatorem. Pozwala ono na odprowadzanie skroplin w przypadku klimatyzatorów, które ze względu na swoją konstrukcję uniemożliwiają montaż pompki bezpośrednio w obudowie.
Rys. 7. Sanicondens Clim Pack
Sanicondens Clim Deco to pompka ze zintegrowanymi modułami sterującym oraz pompowym. Moc silnika 16 W. Zasilana 220÷240V/50Hz. Występuje w klasie ochrony IP24. Całość znajduje się w jednym elemencie montowanym bezpośrednio pod klimatyzatorem. Niewielkie wymiary oraz nowoczesne wzornictwo tworzą wrażenie pełnej integralności z klimatyzatorem. Jego wydajność to 12 l/h a maksymalna wysokość tłoczenia to 6 m lub 60 m w poziomie. Podobnie jak we wcześniejszych modelach parametry te są ze sobą ściśle związane.
Rys. 8. Sanicondens Clim Deco
Informacje dotyczące doboru pompki do klimatyzatora Przyjmuje się, ze ilość skroplin z klimatyzatora wynosi około od 0,5 do 0,8 l/h na kW chłodzenia (wartość ta może się znacznie zwiększyć w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności). Na przykład dla klimatyzatora 5 kW, ilość będzie wynosiła od 2,5 do 5 l/h. Aby wykonać funkcjonalną instalację dostosowaną do klimatyzatora, ważne jest, aby brać pod uwagę straty ciśnienia: odległość modułu sterowania od pompki, wysokość tłoczenia i odległość poziomą tłoczenia.
Wszystkie urządzenia produkowane są w naszych fabrykach na terenie Francji, co gwarantuje najwyższą jakość potwierdzoną przez ISO 9001 AFAQ i objęte są dwuletnią gwarancją. Posiadamy sieć 55 punktów serwisowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie internetowej www.sfapoland.pl
SFA POLAND Sp. z o.o.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020