Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.01.2018

Wszyscy wiemy jak wiele problemów mogą sprawiać skropliny powstałe w wyniku pracy kotła kondensacyjnego lub klimatyzatora, zwłaszcza jeżeli miejsce montażu urządzenia jest oddalone od pionów kanalizacyjnych. W przypadku braku możliwości odprowadzenia skroplin do istniejącej kanalizacji pozostaje nam odprowadzenie ich poza budynek na zewnątrz. Co jednak w sytuacjach, gdy i takiej możliwości nie mamy, ze względu na usytuowanie urządzenia lub pomieszczenia, w którym się on znajduje? Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych pompek dedykowanych do tej kategorii urządzeń. 

 

SFA posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi oraz do odprowadzania skroplin z dużych agregatów chłodniczych, lad chłodniczych itp. Różnią się one przede wszystkim wydajnością i przepływem. Pozwala to na dobranie optymalnego rozwiązania w zależności od rodzaju kotła oraz miejsca jego instalacji.

 

 

Pompki do kotłów kondensacyjnych

 

Pompy Sanicondens Mini, Plus, Pro i Best pozwalają na bardzo proste i szybkie podłączenie do kotłów kondensacyjnych. Dzięki nim nie ma problemu z kondensatem powstającym w wyniku pracy kotła. Zdarza się, że piony kanalizacyjne oddalone są od kotła i odprowadzenie skroplin w sposób grawitacyjny nie jest możliwe. Częstym przypadkiem jest instalacja kotła w piwnicy, gdy instalacja wod-kan znajduje się powyżej kotła, wówczas urządzenia z serii Sanicondens, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. Rozwój techniki kondensacyjnej spowodował, że wielu inwestorów modernizuje swoje dotychczasowe kotłownie, instalując kotły kondensacyjne. O ile zamiana samego kotła nie jest niczym skomplikowanym, to problemy napotykamy w momencie pracy urządzenia, które generuje kondensat. Urządzenia Sanicondens rozwiązują te problemy, pozwalając na przetłoczenie kondensatu cienkimi rurkami zarówno w pionie jak i poziomie do oddalonych pionów kanalizacyjnych i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie urządzeń bez kosztownych i pracochłonnych prac adaptacyjnych. Ma to ogromne znaczenie dla inwestora, gdyż w sposób prosty, tani i mało inwazyjny pozwala na modernizację istniejącej kotłowni.

 

Sanicondens Mini jest najmniejszym urządzeniem − przepompowuje skropliny do wysokości 2 m i na odległość do 20 m, moc 35 W. Maksymalny przepływ 144 l/h, pojemność zbiornika 1 l.

 

 

 2017 10 56 1

Rys. 1. Sanicondens Mini

 

 

Sanicondens Plus większe i mocniejsze urządzenie o mocy 60 W pozwala na przetłaczanie kondensatu: 4,5 m w górę i do 50 m w poziomie. Można podłączyć do niego alarm (dźwiękowy lub wizualny). Maksymalny przepływ 342 l/h, pojemność zbiornika 2 l.

 

 

2017 10 56 2

Rys. 2. Sanicondens Plus

 

 

Sanicondens Pro jest to urządzenie o nowej konstrukcji ze zwiększonym zbiornikiem na kondensat (do 2 l), parametry tłoczenia jak w przypadku Plus, wydajność to 345 l/h.

 

 

 2017 10 57 1

Rys. 3. Sanicondens Pro

 

 

Sanicondens Best jest to pompa zaopatrzona w neutralizator skroplin, moc 60 W. Przetłacza skropliny do 4,5 m w pionie i do 50 m w poziomie. Dzięki 4 wejściom, przystosowuje się do każdego typu instalacji. Dodatkowy kabel umożliwia dołączenie urządzenia sygnalizującego awarię (np. żarówka, syrena, dzwonek 220 V). Pompa Sanicondens Best składa się z pompy Sanicondens Plus i pojemnika neutralizującego wypełnionego granulkami. Kwaśny kondensat przechodzi przez czynnik zobojętniający (węglan wapnia i magnezu), gdzie dalej tłoczony jest z neutralnym PH.

 

 

2017 10 57 2

Rys. 4. Sanicondens Best

 

 

Sanineutral przeznaczony jest do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych. Produkt ten służy do eliminacji kwaśnego kondensatu, przed jego odprowadzeniem do kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków. Działa na zasadzie grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące bez użycia pompy. Może być stosowany razem z pompami Sanicondens Mini, Plus i Pro.

 

 

2017 10 57 3

Rys. 5. Sanineutral

 

 

Ile kondensatu produkuje kocioł

 

Dokonując wyboru pompki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ilość kondensatu, który będzie wytwarzany przez piec. Teoretycznie ze spalania 1 m³ gazu ziemnego może powstać 1,2 dm³ wody (kondensatu). W praktyce powstaje 0,8÷1,0 dm³ wody. W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny o mocy 20÷25 kW w wyniku skraplania powstaje przeciętnie 20÷25 dm³ kondensatu w ciągu doby.

 

 

Pompki do klimatyzatorów typu split

 

SFA proponuje również trzy rodzaje produktów do współpracy z klimatyzatorami typu SPLIT służące odprowadzaniu skroplin.

 

Sanicondens Clim Mini to mała pompka o mocy 22 W. Zasilana 220÷240 V/50 Hz. Jest wykonana w klasie ochrony IP20. Chroni przed zawilgoceniem pomieszczenia i stosowana jest tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia skroplin grawitacyjnie lub muszą być one przetłoczone w pionie lub poziomie. Pompka przetłacza skropliny na maksymalną wysokość 6 m (przy odległości tłoczenia w poziomie = 0 m) lub 60 m w poziomie (wysokość podnoszenia = 0 m) cienką rurką elastyczną o średnicy 8 mm. Oczywiście oba te parametry są ze sobą ściśle związane, to znaczy im wyższa wysokość tłoczenia skroplin tym odległość tłoczenia w poziomie się zmniejsza. W zestawie znajduje się moduł pompowy oraz moduł sterujący. Pompka załącza się automatycznie poprzez pływak w momencie pojawienia się skroplin z tacy ociekowej klimatyzatora. Urządzenie montowane jest wewnątrz obudowy klimatyzatora. Jego maksymalna wydajność to 15 l/h.

 

 

2017 10 57 4

Rys. 6. Sanicondens Clim Mini

 

 

Sanicondens Clim Pack to urządzenie Sanicondens Clim Mini zaopatrzone dodatkowo w listwę montażową do instalacji pompki poza klimatyzatorem. Pozwala ono na odprowadzanie skroplin w przypadku klimatyzatorów, które ze względu na swoją konstrukcję uniemożliwiają montaż pompki bezpośrednio w obudowie.

 

 

2017 10 57 5

Rys. 7. Sanicondens Clim Pack

 

 

Sanicondens Clim Deco to pompka ze zintegrowanymi modułami sterującym oraz pompowym. Moc silnika 16 W. Zasilana 220÷240V/50Hz. Występuje w klasie ochrony IP24. Całość znajduje się w jednym elemencie montowanym bezpośrednio pod klimatyzatorem. Niewielkie wymiary oraz nowoczesne wzornictwo tworzą wrażenie pełnej integralności z klimatyzatorem. Jego wydajność to 12 l/h a maksymalna wysokość tłoczenia to 6 m lub 60 m w poziomie. Podobnie jak we wcześniejszych modelach parametry te są ze sobą ściśle związane.

 

 

2017 10 58 1

Rys. 8. Sanicondens Clim Deco

 

 

Informacje dotyczące doboru pompki do klimatyzatora Przyjmuje się, ze ilość skroplin z klimatyzatora wynosi około od 0,5 do 0,8 l/h na kW chłodzenia (wartość ta może się znacznie zwiększyć w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności). Na przykład dla klimatyzatora 5 kW, ilość będzie wynosiła od 2,5 do 5 l/h. Aby wykonać funkcjonalną instalację dostosowaną do klimatyzatora, ważne jest, aby brać pod uwagę straty ciśnienia: odległość modułu sterowania od pompki, wysokość tłoczenia i odległość poziomą tłoczenia.

 

Wszystkie urządzenia produkowane są w naszych fabrykach na terenie Francji, co gwarantuje najwyższą jakość potwierdzoną przez ISO 9001 AFAQ i objęte są dwuletnią gwarancją. Posiadamy sieć 55 punktów serwisowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie internetowej www.sfapoland.pl

 

 

Dlaczego SFA?

 

To my 60 lat temu wymyśliliśmy ideę pomporozdrabniaczy i pomp sanitarnych. Przez ten czas staliśmy się światowym liderem w branży i zaufały nam miliony klientów na całym świecie. Nasi inżynierowie od lat prowadzą badania nad ciągłym ulepszaniem produktów i szukaniem nowych rozwiązań. Wszystkie nasze urządzenia i podzespoły pochodzą z certyfikowanych fabryk z Francji. W swojej ofercie posiadamy również pompki do skroplin z klimatyzatorów typu SPLIT, jak i wysokowydajne pompki do odprowadzania skroplin z urządzeń chłodniczych oraz kondensatu powstałego w wyniku pracy kotłów kondensacyjnych. Miliony sprzedanych pompek na całym świecie i ich niezawodna praca w ciężkich warunkach są naszym powodem do dumy i zadowolenia.

 

 

2017 10 58 3

 

 

 

2017 10 58 4

SFA POLAND Sp. z o.o.
ul. Białołęcka 168
03-253 Warszawa
tel.: +48 22 732 00 32
fax: +48 22 751 35 16
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.sfapoland.pl

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.