Systemy VSD w centrum danych Jak urządzenie wielkości pudełka po butach umożliwia zaoszczędzić 30% na rachunkach za energię? |
Data dodania: 28.03.2018 | |
Małe jest praktyczne. Napędy o zmiennej prędkości nowej generacji (VSD), mieszczące się w pudełku po butach, umożliwiają operatorom kolokacyjnych centrum danych obniżyć koszty energii i uzyskać do 30% oszczędności. Zużywają 30% energii elektrycznej mniej porównaniu z tradycyjnymi modelami.
W tradycyjnych systemach wentylator sterowany silnikiem o stałej prędkości wytwarza strumień powietrza większy od pożądanego. W przypadku wentylatora napędzanego VSD (Variable Speed Drives) reaguje on na prekonfi gurowane warunki otoczenia, zwiększając lub zmniejszając wydajność – zależnie od wymagań. W ten sposób zużywa mniej energii i gwarantuje większą efektywność. To samo rozwiązanie można zastosować w sprężarkach, które dostosowują moc chłodzenia do faktycznego zapotrzebowania cieplnego, albo w pompach, które dynamicznie reagują na zmiany ciśnienia i zapewniają stały przepływ wody w całym obiegu.
W ostatnich latach akceptuje się coraz wyższe temperatury pracy centrum danych bez zagrożenia wzrostem liczby incydentów lub przestojów. Jednak dla zapewnienia wysokich oszczędności, utrzymywanie wyższych temperatur wymaga zmian technologicznych. Dokument Komitetu Technicznego 9.9 ASHRAE zatytułowany „Wytyczne dot. temperatury w środowiskach przetwarzania danych” omawia zalecane i dopuszczalne zakresy temperatur dla sprzętu IT. Jednostki klimatyzacji precyzyjnej wyposażone w sprężarki o zmiennej wydajności doskonale wpisują się w te nowe standardy i pozwalają uzyskać wyższą efektywność energetyczną.
Wyższe oszczędności
Jednostki klimatyzacji precyzyjnej wyposażone są w sprężarki o zmiennej prędkości współpracujące z bezszczotkowymi silnikami i specjalnie zaprojektowanymi wentylatorami kompozytowymi. W obiektach kolokacyjnych wyższa sprawność oznacza niższe rachunki za media. Uzyskiwana efektywność tych systemów jest wyższa, kiedy obciążenie nie jest stałe i zmienia się w czasie – a taka jest właśnie charakterystyka współczesnych centrum danych.
Rys. 1. Porównanie potencjalnych oszczędności energii elektrycznej w skali światowej płynących ze stosowania klimatyzatorów pomieszczeniowych z napędami o zmiennej prędkości i napędami o stałej prędkości
Zalety sprężarek VSD
Schneider Electric stworzył pełną gamę jednostek chłodzących wykorzystujących technologię sprężarek VSD. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety tych rozwiązań:
Rys. 2. Porównanie współczynnika wydajność EER dla pracy urządzenia ze sprężarką VSD oraz tradycyjną
Technologia zmiennej prędkości w systemach hydraulicznych
Wbudowane pompy z napędem o zmiennej prędkości stosowane są jako pompy głównego obiegu wodnego w agregatach chłodniczych. Rozwiązanie to gwarantuje wyższą sprawność w warunkach zmieniającego się ciśnienia i natężenia przepływu wody. Podczas pracy agregatu chłodniczego, pompy VSD umożliwiają zmianę natężenia przepływu wody poprzez dostosowanie prędkości obrotowej pompy.
Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane w systemach, w których nie są do końca znane spadki ciśnienia i przeznaczonych do dalszej rozbudowy. Po zainstalowaniu chillera, do układu sterowania wprowadzana jest wartość spadku ciśnienia i przepływu wody zgodnie z warunkami środowiska pracy oraz wymagana różnica temperatur wody wlotowej. W przypadku rozbudowy instalacji, wprowadza się nowe parametry robocze w celu skalibrowania poprawnej pracy jednostki.
Pompy inwerterowe są szczególnie praktyczne, gdy spadki ciśnienia są zmienne podczas całego cyklu pracy agregatu chłodniczego (np. w instalacjach, w których jednostki chłodzące są wyposażone w zawory 2-drogowe lub w dwa oddzielne obiegi wodne). Umożliwiają wprowadzenie wartości wymaganego ciśnienia roboczego bezpośrednio na wbudowanym wyświetlaczu. Dzięki temu jednostki mogą pracować w warunkach zmiennego przepływu wody i stałego ciśnienia roboczego przy każdych wartościach spadków ciśnień. Zwiększa to wydajność i optymalizuje pracę instalacji.
Przygotuj się na rewolucję
Przedstawiciele i partnerzy handlowi Schneider Electric pomagają operatorom kolokacyjnych centrum danych zrozumieć niuanse chłodzenia obiektu i najlepsze praktyki efektywności energetycznej. Odwiedź stronę http://www.schneider-electric.com/en/product-range/62220-uniflair-le/ i dowiedz się, w jaki sposób rozwiązania chłodzenia Schneider Electric najnowszej generacji mogą pomóc Ci w zmniejszeniu zużycia energii o 20÷30%.
Maurizio FRIZZIERO
Schneider Electric
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020