Zmiany w kartach urządzeń według ustawy F-gazowej Komentarz ekspercki |
Data dodania: 11.05.2018 | ||
Nowelizacja ustawy F-gazowej, dostosowując polskie prawo do unijnego Rozporządzenia 517/2014, wprowadza także zmiany w obowiązkach związanych z prowadzeniem Kart Urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów.
Nowelizacja budzi zarówno wśród branży, jak i operatorów szereg pytań. Przedstawiamy dwa konkretne przykłady pytań od operatorów oraz odpowiedzi, których udzielił ekspert w zakresie legislacji chłodniczej Michał Dobrzyński (www.aveECO.pl). Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc także serwisantom w prawidłowym wypełnieniu obowiązków.
1. Czy kartę urządzenia zakładamy dla kompletu urządzeń (agregat + jednostki wewnętrzne), czy wystarczy podać tylko dane agregatu?
Kartę urządzenia zakłada się dla jednego kompletnego urządzenia (jednostki zewnętrzne i wewnętrzne traktowane są łącznie). Jedno urządzenie według legislacji F-gazowej to jeden układ chłodniczy (jeden obieg czynnika chłodniczego).
Przykłady:
2. Czy zakładając kartę urządzenia podajemy wartość nominalną czynnika, czy faktyczną ilość już z dopełnieniem?
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 3 znowelizowanej Ustawy, w karcie urządzenia należy podawać m.in.:
dane dotyczące ilości i rodzaju substancji kontrolowanej albo fluorowanego gazu cieplarnianego (...) zawartych w urządzeniu w momencie sporządzenia karty, jak również wszelkich ilości (…) fluorowanego gazu cieplarnianego dodanych i odzyskanych podczas wykonywania czynności określonych w pkt 4.
Wspomniany pkt. 4 stanowi: zestawienie wykonanych czynności dotyczących instalowania, konserwacji lub serwisowa- Zmiany w kartach urządzeń według ustawy F-gazowej Komentarz ekspercki Nowelizacja ustawy F-gazowej, dostosowując polskie prawo do unijnego Rozporządzenia 517/2014, wprowadza także zmiany w obowiązkach związanych z prowadzeniem Kart Urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów. nia i kontroli szczelności, naprawy oraz naprawy nieszczelności i likwidacji urządzenia, w tym: (…)
Zakładając kartę urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń (CRO) należy podać aktualną ilość czynnika zawartego w urządzeniu. Rozpatrzmy ten obowiązek na przykładach.
Przypadek 1. Jeśli montowany jest klimatyzator fabrycznie napełniony ilością 3,4 kg czynnika R410A i w trakcie instalacji NIE został dodany żaden czynnik, w CRO powinny znaleźć się następujące wpisy:
Przypadek 2. Jeśli montowany jest klimatyzator fabrycznie napełniony ilością 2,9 kg czynnika, a w trakcie instalacji dodano 0,5 kg czynnika, w CRO powinny znaleźć się następujące wpisy:
Przypadek 3. Jeśli montowany jest analogiczny klimatyzator, który NIE zostałby fabrycznie napełniony czynnikiem chłodniczym, a w trakcie instalacji wpuszczono 3,4 kg czynnika, w CRO powinny znaleźć się następujące wpisy:
Wraz z naszym ekspertem redakcja HVACR.pl przypomina także o innych ważnych zmianach dotyczących wypełnienia kart urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów.
Łatwiejsze życie operatora i serwisanta
Terminy na zakładanie nowych kart urządzeń oraz na dokonanie wpisu o zrealizowanej czynności serwisowej zostały wydłużone – teraz mamy na to 15 dni roboczych. Jeśli w karcie urządzenia znajdą się błędy, Instytut Chemii Przemysłowej (który zarządza CRO) może zażądać ich korekty – na jej wprowadzenie jest 14 dni roboczych.
Ułatwieniem codziennego funkcjonowania jest też możliwość przypisania do karty urządzenia trzech (zamiast jednej) tzw. osób kontaktowych, uprawnionych do dostępu w CRO do kart urządzeń danego operatora. Co więcej, osoba dokonująca wpisu już nie musi mieć personalnego certyfikatu F-gazowego. Może dokonać wpisu na podstawie protokołu serwisowego sporządzonego i podpisanego przez osobę uprawnioną (technika z odpowiednim certyfikatem F-gazowym).
Zmiany w Centralnym Rejestrze Operatorów – przygotuj się już dziś!
Ponieważ nowelizacja zmienia zasady prowadzenia kart urządzeń, zgodnie z zapisem art. 5 Ustawy, administrator systemu CRO, Instytut Chemii Przemysłowej, z dniem 1 lutego 2018 roku dostosował Rejestr do aktualnych wymogów ustawy o F-gazach. Po aktualizacji operatorzy są zobowiązani do zaktualizowania Kart Urządzeń w terminie 6 miesięcy, czyli najpóźniej do 1 sierpnia 2018 roku. Już od 1 lutego 2018 roku można:
Artykuł został przygotowany
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020