VII Ogólnopolskie Warsztaty Amoniakalne |
Data dodania: 15.05.2018 | |
Już od kilku lat jesień to okres, w którym organizowane są Warsztaty Amoniakalne dedykowane dla osób z kierownictwa, dozoru i eksploatacji w zakładach wykorzystujących amoniak w instalacjach chłodniczych. Tegoroczne, siódme spotkanie, którego organizatorem była firma METALKO Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji odbyło się w dniach 19-20.10.2017 roku w Łysomicach koło Torunia. Tematem wiodącym tej roboczej konferencji była: „Ekonomika i bezpieczeństwo w amoniakalnych instalacjach Chłodniczych”.
Spotkanie prowadził Mateusz Lisewski
Od kilku lat spotkanie to objęte jest patronatem Urzędu Dozoru Technicznego, Krajowego Forum Chłodnictwa Związku Pracodawców, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy, instytucji, firm działających na rzecz i w obszarze chłodnictwa, a także mediów branżowych.
Po siedmiu latach od pierwszej edycji, spotkania te rozrosły się do wiodącej konferencji technicznej w zakresie projektowania, budowy, modernizacji i eksploatacji amoniakalnych systemów chłodniczych, w trakcie której zabierają głos przedstawiciele działów technicznych zakładów stosujących tego typu układy. Formuła warsztatów pozwala na swobodną wymianę doświadczeń i poglądów na temat przepisów, doświadczeń w eksploatacji oraz trendów i rozwiązań technologicznych pomiędzy uczestnikami a także dostawcami urządzeń. Warto zauważyć, iż w pierwszych warsztatach w 2011 roku wzięło udział 41 uczestników, a od co najmniej 4 lat liczba ta waha się wokół 150 osób.
Tak duże spotkanie, wielowątkowość podejmowanych zagadnień nie pozwala na przybliżenie każdej prelekcji, czy też podejmowanej problematyki, ale na kilka z nich warto zwrócić uwagę.
Warsztaty tradycyjnie obejmowały trzy bloki tematyczne:
W ramach pierwszego bloku, tradycyjnie wystąpił przedstawiciel UDT, Pan Krzysztof Korzeb – Główny Specjalista ds. Oceny Zgodności, który omówił najważniejsze wytyczne i postanowienia związane z dyrektywą 2014/68/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji ustawodawstwa Państw Członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych (Dz.Urz. UEL 189 z 27.06.2014, str. 164), wdrożonej do prawa polskiego Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz.U. 2016 poz. 1036).
Krzysztof Korzeb, Główny Specjalista ds. Oceny Zgodności w UDT w Bydgoszczy
Dyrektywa ta odnosi się do urządzeń ciśnieniowych zawierających gaz lub ciecz, w których najwyższe dopuszczalne ciśnienie PS jest wyższe niż 0,5, obejmując: zbiorniki, wytwornice pary i wody gorącej, rurociągi, osprzęt zabezpieczający, osprzęt ciśnieniowy oraz zespoły składające się z kilku urządzeń ciśnieniowych połączonych w celu utworzenia zintegrowanej i funkcjonalnej całości.
Mikołaj Klenkiewicz, Koordynator ds. Chłodnictwa Przemysłowego, Danfoss Poland
Piotr Kamecki, Greenyard Frozen Poland
Krzysztof Makowski, właściciel firmy KRZYSZTOF MAKOWSKI
W nawiązaniu do powyższego, w bloku technicznym warto było zwrócić uwagę na zaprezentowaną możliwość zastosowania badania diagnostycznego materiału metody emisja akustycznej (AE), dzięki której można ocenić stan techniczny rurociągu na odcinkach ukrytych pod izolacją termiczną lub znajdujących się w miejscach trudno dostępnych (przejścia pod drogami itp.). Zastosowanie metody emisji akustycznej (AE) do oceny stanu technicznego instalacji ciśnieniowej i bezciśnieniowej w ramach standardowych badań okresowych pozwala zastąpić rewizję wewnętrzną urządzenia technicznego oraz ciśnieniową próbę hydrauliczną dla oceny szczelności badanego urządzenia – instalacji.
Clou tych warsztatów, to jednak doświadczenia przytaczane przez samych uczestników, wynikające z przeprowadzanych inwestycji, czy też modernizacji. W bloku tym przytoczone zostały modernizacje między innymi w zakładach Frosta, Koral, Sokołów czy też RSP Nowość.
Ciekawym punktem drugiego dnia było zaaranżowanie debaty, do której wprowadzeniem była prelekcja Pana Pawła Niedźwieckiego Dyrektora Technicznego, BioConcept-Gardenia na temat: Dobry start – mój pierwszy raz w maszynowni. Aspekty organizacji pracy w maszynowniach amoniakalnych, a którą poprowadził Pan Albert Depta – z firmy COLDEX Przemysłowe Instalacje Chłodnicze.
Jan Boone, Specjalista z MAYEKAWA z Belgii
Tadeusz Sum, Dyrektor Techniczny w Przedsiębiorstwie Produkcji Lodów KORAL
Rafał Matera, Dyrektor Operacyjny, MONTOSTAL
Albert Depta, COLDEX Przemysłowe Instalacje Chłodnicze
W tegorocznych warsztatach, ze względu na ograniczony czas i liczbę prezentacji problemowo-technicznych, tradycyjną formę prezentacji firm sponsorskich oferujących urządzenia i komponenty do instalacji amoniakalnych, zamieniono na możliwość wystawienia się w hallu głównym hotelu. Na zaaranżowanych stoiskach można było zapoznać się z najnowszą ofertą producentów, począwszy od agregatów chłodniczych, chłodnic, systemów monitoringu po czujniki i materiały eksploatacyjne a także usługi konsultacyjne.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z metodyką współpracy z Państwową Strażą Pożarną w trakcie ćwiczeń oraz ewentualnych awarii, obejrzeć wyposażenie wozów ratownictwa chemicznego oraz krótki pokaz ewakuacji poszkodowanego z terenu zagrożonego skażeniem amoniakiem.
W przeprowadzonej przez organizatorów ankiecie pokonferencyjnej uczestnicy dokonali oceny warsztatów wysoko oceniając formę, jak również poruszaną tematykę. Z uznaniem należy ocenić bardzo rzeczowe komentarze, które stanowią dowód poważnego potraktowania tego branżowego spotkania, a jednocześnie pozwalające organizatorom na lepsze przygotowanie kolejnych edycji.
Niejednokrotnie powtórzył się apel o więcej wystąpień praktyków, przedstawicieli zakładów omawiających ciekawe przypadki eksploatacyjne z obszaru amoniakalnych instalacji chłodniczych. Uczestnicy wyrazili też chęć kontynuacji omawiania zagadnień efektywności energetycznej, a także z zakresu szeroko pojętego BHP w eksploatacji urządzeń chłodniczych.
Zawartość merytoryczna ankiet wskazuje również na konieczność odbudowy szkolnictwa zawodowego, dla przygotowywania odpowiednio wyedukowanych kadr dla tej gałęzi gospodarki, ale również szeroko pojętej branży HVACR.
Goście zagraniczni byli pod wrażeniem organizacji warsztatów, a także zdumieni zaangażowaniem słuchaczy, którzy wytrwali w komplecie do końca pierwszego dnia, aby nazajutrz pojawić się na kolejnych zajęciach.
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019
-
Pompy ciepła 2018
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017