Nawiewniki w systemach o stałym i zmiennym strumieniu powietrza
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.07.2007
W wentylacji i klimatyzacji komfortu szereg nawiewników ma zastosowanie nie tylko w systemach o stałym (Constant Air Volume – CAV), ale również o zmiennym strumieniu powietrza (Variable Air Volume - VAV). Istnieją także konstrukcje elementów nawiewnych specjalnie przeznaczonych do tego typu instalacji. Nawiewniki powietrza stosowane w systemach VAV muszą się charakteryzować przede wszystkim stabilnością strugi nawiewanej niezależnie od zmiennej prędkości wypływu związanej ze zmieniającym się strumieniem powietrza nawiewanego.

     Nawiewniki w systemach VAV dobiera się na maksymalny projektowany strumień powietrza nawiewanego i wówczas w pomieszczeniu powinien być zapewniony właściwy poziom ciśnienia akustycznego oraz komfort cieplny w strefie przebywania ludzi. Krytyczne warunki pracy występują natomiast przy minimalnym strumieniu powietrza, przyjętym np. na podstawie wymagań higienicznych lub innych kryteriów istotnych z punktu widzenia eksploatacji pomieszczenia. Dlatego istotne jest sprawdzenie i kontrola, jak zachowają się strugi powietrza nawiewanego w warunkach przepływów minimalnych. W przypadku nawiewu powietrza o temperaturze niższej niż w pomieszczeniu może dojść do utraty stabilności strumienia, prowadzącej do jego natychmiastowego opadnięcia do strefy przebywania ludzi, co z kolei spowoduje odczucie przeciągu i dyskomfortu. Podczas ogrzewania szczególnie wyższych pomieszczeń, kiedy strumień powietrza nawiewanego ma wyższą temperaturę od powietrza w pomieszczeniu i nawiewny jest pionowo w dół może wystąpić niedogrzanie dolnej części pomieszczenia. Nawiewniki współpracujące z systemami VAV charakteryzują się najczęściej wysokim współczynnikiem indukcji. Najpowszechniej stosowaną grupą nawiewników są nawiewniki sufitowe generujące półograniczony, „przyklejony” do sufitu strumień wirowy oraz nawiewniki szczelinowe. Stabilność strumienia zależy od konstrukcji nawiewnika. Na zmianę przepływu nie są wrażliwe nawiewniki źródłowe i wyporowe pracujące w opcji chłodzenia, jednak zastosowanie ich w instalacjach VAV nie jest częste.
     Różnorodność konstrukcji nawiewników powietrza mających zastosowanie w wentylacji i klimatyzacji komfortu jest ogromna, dlatego poniżej omówiono tylko rozwiązania konstrukcyjne najczęściej stosowane zarówno w systemach CAV jak i VAV.


Nawiewniki VAV
(...)

Nawiewniki wyporowe
     Nawiewniki wyporowe stosuje się przy przepływach wyporowych, w których powietrze nawiewane wypiera powietrze z pomieszczenia w kierunku otworów wywiewnych. Dzięki temu nawiewniki tego typu zapewniają wysoką efektywność wymiany powietrza. Konstruowane są najczęściej jako płaszczyzny perforowane wykonane np. z blachy perforowanej, siatki drucianej lub siatki z tworzywa sztucznego. Strumień powietrza nawiewany przez nawiewniki wyporowe charakteryzuje się małą turbulencją i niewielkim stopniem indukcji. Jest on tym mniej turbulentny, im mniejsza jest średnica otworów dla pojedynczych strug i mniejsza odległość między nimi. Dzięki temu nawiewane powietrze w niewielkim stopniu miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, a powietrze usuwane jest wypierane bez zmieszania.
     Nawiewniki wyporowe produkowane są w różnych wielkościach i kształtach (np. płaskie, półcylindryczne, cylindryczne, trapezowe, narożnikowe itp.). Mogą być montowane ponad strefą przebywania ludzi lub bezpośrednio w strefie, tworząc tzw. przepływ źródłowy.
     Nawiewniki wyporowe (rys. 4) usytuowane powyżej strefy przebywania ludzi montowane są na wysokości do 3-4 m. Umieszczanie nawiewników na większych wysokościach jest niewskazane, ponieważ typowe nawiewniki wyporowe mają ograniczony zasięg działania. W przypadku chłodzenia pomieszczenia powietrze jest nawiewane poziomo lub ukośnie w górę, natomiast przy ogrzewaniu ciepłe powietrze jest nawiewane skośnie lub pionowo w dół. Prędkość wypływu powietrza z nawiewnika najczęściej przyjmowana jest w granicach od 0,15 do 0,45 m/s. (...)

Sufitowe nawiewniki perforowane
     Sufitowe nawiewniki perforowane wyposażone są w czołowy panel perforowany umożliwiający równomierny wypływ powietrza z nawiewnika. Specjalnie zaprojektowana perforacja pozwala na nawiew dużej ilości powietrza o niskiej temperaturze przy jednocześnie niskim poziomie mocy akustycznej. Przeznaczone są do montażu albo w suficie podwieszonym lub do zawieszenia pod sufitem. Nawiewnik przystosowany jest do pracy ze stałym lub zmiennym strumieniem powietrza (rys. 6). (...)

 

wydanie 6/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.