Reklama
 
 
 
Newel 2 - sterowanie pracą instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych - cz. 2
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.08.2007

Technologia mikroprocesorowa i jej coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym, wpłynęły na powstanie kompleksowych systemów sterowania i monitorowania pracy urządzeń. Inwestorzy i producenci z branży chłodniczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, poszukują rozwiązań gwarantujących im niezawodność działania instalacji, poprawną pracę urządzeń oraz komfort użytkowania.
Bezawaryjnej gwarancji pracy układów nie zapewnią tylko dokumenty wydane przez dostawcę, czy producenta. Inwestując w profesjonalny system kontroli, monitorujący działanie elementów i całości instalacji, możemy znacznie wydłużyć okres użytkowania, diagnozować układ spoza obiektu, określić kiedy należy wykonać przeglądy serwisowe.

Sterowanie i monitorowanie oraz odczytywanie i zapisywanie zarejestrowanych danych
     Dzięki monitoringowi instalacji poprzez jednostkę centralną DP-48, dane ze sterowanego obiektu zapisywane są na twardy dysk komputera oraz przetwarzane i prezentowane. Dane zapisane w ten sposób można w dowolnej chwili obejrzeć i wydrukować w formie zestawień tabelarycznych lub wykresów graficznych (rys. 8).
     Szybkie uzyskanie zestawień zapisanych parametrów, w prosty sposób informuje o stanie urządzeń oraz długości czasu pracy poszczególnych elementów. Znacznie ułatwia to diagnozowanie i pozwala zapobiec powstaniu awarii. (...)

Alarmy
     W momencie połączenia się z instalacją, wybrania monitorowanego układu czy danej jednostki (sterownika) pojawiają się komunikaty ostatnich alarmów jakie wystąpiły na instalacji.
     Wyświetlane teksty komunikatów alarmów można definiować według naszego wyboru, nadawać im odpowiednie priorytety.
     Z doświadczenia firmy Systherm wynika, że jest to istotną zaletą systemu Newel 2. W razie jakiejkolwiek awarii lub zakłócenia pracy dowolnej jednostki na instalacji (rys. 9), na podstawie informacji o alarmach istnieje możliwość dokładnego odczytania i ustalenia przyczyn powstania nieprawidłowości. Z komunikatów alarmów uzyskiwane są niezbędne informacje dotyczące awarii: daty i godziny. Informacje o alarmach można także wydrukować.

 Przykładowe zastosowania
     System Newel posiada szeroki zakres zastosowań w automatyce chłodniczej, systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, począwszy od regulacji wartości temperatury panującej wewnątrz budynków, komór chłodniczych, mebli przez regulację ciśnienia, wilgotności, automatyczne inicjowanie procesu odszraniania, automatyczne przesuwanie punktów pracy w zależności od pory dnia, po przesyłanie danych do centrali serwisowej i zawiadamianie o awariach na instalacjach.
     Przykłady zastosowania systemu sterowania i monitorowania Newel pokazano na rys. 10-17. Ponadto system ten został wykorzystany m.in. Bridgestone Poland Poznań (sterowanie temperatury w komorach testów, temperatury i wilgotności komorze szpul, temperatury i wentylacji w komorze obróbki materiału) oraz w masarni WOJMAR w Manieczkach (sterowanie komorami chłodniczymi, mroźniami i klimatyzacją). (...)

     Jak widać z powyższych przykładów jedną z głównych zalet sterowników DP Newel 2 jest ich uniwersalność, dzięki której na instalacji występują tylko 2 typy modułów sterujących, co znacznie skraca czas serwisowania w przypadku uszkodzenia (w magazynie wystarczy posiadać 2 typy sterowników panelowy i na szynę DIN). Uniwersalność modułów serii DP eliminuje konieczność szukania odpowiedniego typu sterownika dla danej regulacji - tak jak to ma miejsce w innych systemach sterowania i monitoringu.
     Zastosowanie Newel 2 do sterowania i monitorowana instalacji umożliwia stabilną pracę układów i wymierne oszczędności w czasie eksploatacji.

wydanie 7/2007

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

  • Pompy ciepła 2014

  • Pompy ciepła 2012

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.