Nawiewniki powietrza w zastosowaniach specjalnych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.09.2007

W pomieszczeniach o określonych specyficznych wymaganiach odnośnie jakości powietrza i kształtowanego w nich mikroklimatu, albo o znacznym obciążeniu cieplnym, konieczne jest stosowanie specjalnych nawiewników, których konstrukcje są przystosowane do spełnienia tego typu zadań. 

      Wnętrza, w których stosuje się nawiewniki specjalne, są to najczęściej pomieszczenia charakteryzujące się między innymi:
● wysokimi wymaganiami odnośnie czystości pyłowej i bakteriologicznej powietrza tzw. pomieszczenia czyste,
● emisją szkodliwych zanieczyszczeń,
● znacznymi zyskami ciepła i/lub wilgoci,
● podwyższonym komfortem cieplnym,
● podwyższonymi wymaganiami akustycznymi.

     Systemy wentylacji i klimatyzacji w wyżej wymienionych typach pomieszczeń najczęściej opierają się na przepływach wyporowych i tłokowych pozwalających na nawiew do pomieszczenia znacznych strumieni powietrza. W niektórych rodzajach pomieszczeń możliwe jest również zastosowanie wentylacji mieszającej.
     Przepływy wyporowe, stosowane zarówno w wentylacji komfortu jak i w pomieszczeniach o specjalnych wymaganiach, charakteryzują się nawiewem powietrza z małymi prędkościami z nawiewników perforowanych i wypieraniu go w kierunku elementów wywiewnych. Przepływy wyporowe charakteryzują się niską turbulencją, ale nie wykluczają częściowego mieszania powietrza nawiewanego z powietrzem w pomieszczeniu.
     Tłokowy przepływ powietrza przez pomieszczenie ma zastosowanie właściwie tylko przy bardzo specyficznych wymaganiach, najczęściej w pomieszczeniach o wysokiej klasie czystości. Polega on na nawiewie laminarnych strug powietrza z dużych płaszczyzn nawiewnych (np. stropów) i przetłaczaniu go w stronę elementów wyciągowych. Niedopuszczalne jest tu mieszanie powietrza, a więc konieczne jest ograniczanie ewentualnych ruchów turbulentnych.
     Dystrybucja powietrza w systemie mieszającym polega na intensywnym zmieszaniu powietrza nawiewanego z powietrzem w pomieszczeniu przy zastosowaniu nawiewników generujących turbulentne strugi powietrza o dużym stopniu indukcji. Większość takich nawiewników ma zastosowanie w wentylacji (klimatyzacji) komfortu i została przedstawiona w jednym z poprzednich artykułów [4].
     Poniżej omówiono i przedstawiono najczęściej stosowane specjalne nawiewniki powietrza, takie jak:
● nawiewniki powietrza dla pomieszczeń czystych,
● specjalne nawiewniki powietrza do wentylacji komfortu,
● nawiewniki powietrza dla pomieszczeń o znacznym obciążeniu cieplnym,
● nawiewniki powietrza dla pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych.

Nawiewniki powietrza dla pomieszczeń czystych
(...)

      Specjalną odrębną konstrukcją nawiewnika wyporowego z filtrem jest strop laminarny (rys. 2), który najczęściej stosuje się do wentylacji sal operacyjnych. Jest to wielkopłaszczyznowy nawiewnik przeznaczony do montażu w stropie podwieszanym bezpośrednio nad stołem operacyjnym. Wyposażony jest w wysokoskuteczne filtry powietrza, dzięki czemu zapewnia odpowiednią czystość powietrza nawiewanego. Strumień powietrza nawiewany jest przez płaszczyznę perforowaną z prędkością rzędu 0,15÷0,20 m/s, wytwarzającą laminarny przepływ strugi skierowany w dół. Różnica temperatury pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a nawiewanym nie powinna być wyższa niż 4 K.
     Konstrukcja stropu laminarnego pozwala na zamocowanie w nim lampy bezcieniowej (rys. 3). Bardzo istotne jest jednak zminimalizowanie wpływu lampy na zaburzenia strumienia laminarnego, dlatego też oprawa lampy powinna być specjalnie dostosowana do współpracy z nawiewnikiem. Zalecanymi konstrukcjami są lampy posiadające otwór lub lampy wielopunktowe.
(...)

Specjalne nawiewniki do wentylacji komfortu
(...)

Nawiewniki powietrza dla pomieszczeń o znacznym obciążeniu cieplnym
(...)

Nawiewniki powietrza dla pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych
     W pomieszczeniach, takich jak studia radiowe i telewizyjne, nawiewniki muszą charakteryzować się przede wszystkim niskim poziomem mocy akustycznej. Dodatkowo pomieszczenia tego typu charakteryzują się najczęściej dużą kubaturą oraz dużymi obciążeniami cieplnymi wynikającymi najczęściej z ich wyposażenia technicznego.
     Przykładowy nawiewnik zaprojektowany specjalnie do tego typu pomieszczeń przedstawiono na rys. 12.
     Nawiewnik składa się z podwójnego płaszcza zewnętrznego, który od wewnątrz jest wyposażony w izolację akustyczną tłumiącą hałas pochodzący od wentylatora i instalacji wentylacyjnej nawiewnej oraz pozwalający na uzyskanie poziomu mocy akustycznej poniżej 25 dB(A).
      Nawiewnik zbudowany jest z zestawu dysz, dzięki czemu możliwe jest dostarczenie do pomieszczenia znacznych strumieni powietrza wentylującego. Dysze umieszczone w dolnej części nawiewnika są ruchome, co umożliwia zmianę kierunku strug nawiewanych i ich ewentualną korekcję. Ruchome dysze wytwarzają tzw. strumienie wiodące, które mają wpływ na strumienie nawiewane przez pozostałe dysze. Specjalna konstrukcja nawiewnika zapewnia, że strumień powietrza nawiewany jest bardziej stabilny i mniej wrażliwy na silne strumienie konwekcyjne pochodzące na przykład od urządzeń oświetleniowych. Maksymalny gradient temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym a powietrzem w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 8K [6].

Podsumowanie
     Nawiewniki powietrza stosowane w pomieszczeniach o specyficznych wymaganiach dotyczących mikroklimatu, albo znacznym obciążeniem cieplnym bądź emisją wilgoci lub innych zanieczyszczeń, charakteryzują się odpowiednimi konstrukcjami przystosowującymi je do tych określonych wymagań. W artykule opisano najpopularniejsze rozwiązania nawiewników do zastosowań specjalnych. Przedstawiono nawiewniki wyposażone dodatkowo w filtry (znajdujące zastosowanie w pomieszczeniach czystych), nawiewniki przeznaczone do montażu w podłodze, stopniach lub fotelach (ułatwiające wentylację sal kinowych, teatralnych i audytoryjnych), a także nawiewniki ze specjalnymi elementami tłumiącymi hałas, które mogą służyć do nawiewu powietrza do pomieszczeń o wymaganym niskim poziomie mocy akustycznej.

wydanie 8/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.