Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Pojedynek klimatyzatorów MONOBLOK vs. SPLIT
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.10.2007

Od kiedy pamiętam zawsze toczyła się wojna o to, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze. Instalatorzy zawsze powiedzą, że klimatyzatory dwujednostkowe (SPLIT) są zdecydowanie lepsze od jednojednostkowych (MONOBLOK). Klienci indywidualni będą oczywiście polemizować z tym zdaniem. Każdy ma swoje zdanie na ich temat. Dzisiaj spróbujemy rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy. 

 SPLIT
     Nazwa SPLIT oznacza klimatyzator rozdzielny - dwujednostkowy. Zazwyczaj spotykane są urządzenia tzw. monosplit składające się z jednej jednostki zewnętrznej (SKRAPLACZ) i jednej wewnętrznej (PAROWNIK). Jednostka zewnętrzna jest najgłośniejszym elementem układu i dlatego zawsze należy starannie wybierać miejsce jej montażu. Zazwyczaj firmy zajmujące się zawodowo montowaniem klimatyzatorów bez problemu doradzają klientowi gdzie najlepiej umocować jednostkę zewnętrzną. Inaczej ma się sprawa z jednostkami wewnętrznymi. Tutaj najważniejsze jest to, aby jednostkę zamontować tak, aby jak najefektywniej schładzała (bądź ogrzewała) pomieszczenie. Zazwyczaj jest to jakieś centralne miejsce w największym pomieszczeniu mieszkania lub domu. Praktycznie wszystkie sprzedawane modele w Polsce są już wyposażone w opcję grzania - jest to funkcja klimatyzatora oparta na odwróconym obiegu czynnika chłodniczego (w skrócie - jednostka wewnętrzna grzeje a zewnętrzna chłodzi).
     Co jest najważniejsze przy montażu klimatyzatora ściennego? Wiedza, umiejętności i odpowiednie narzędzia. Najczęściej popełnianym błędem przy montażu klimatyzatora jest niestety montaż wykonywany samodzielnie - nie przez firmę monterską. Większość firm sprzedających klimatyzatory (Centrum Klima również) informuje klientów, że ważność gwarancji jest utrzymana tylko wtedy, gdy urządzenie zostało zamontowane przez firmę monterską posiadającą odpowiednie uprawnienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko trzeba umieć uruchomić urządzenie, ale również mieć, czym wykonać odpowiednie "kielichy" na rurze miedzianej, umiejętnie zgiąć rurę tak, aby jej nie załamać, odpowietrzyć instalację przy pomocy pompy próżniowej. Po wpuszczeniu czynnika chłodniczego należy na pracującej instalacji podłączyć manometry, aby sprawdzić czy instalacja jest szczelna i czy połączenia nie wymagają doszczelnienia.
     Niestety wiedza, czas, materiały i narzędzia firmy monterskiej dla zwyczajnego Kowalskiego oznaczają wydatek około 800 do 1200 zł, tyle bowiem kosztuje montaż klimatyzatora przez firmę monterską. Ceny za montaż są oczywiście elastyczne, ale niestety okres letni "usztywnia" monterów na cenowe negocjacje. Nie bez przyczyny mówi się, że jeżeli chce się zamontować klimatyzator szybko i tanio to należy zlecać jego montaż w zimie.

 MONOBLOK
     Jest to urządzenie, gdzie w jednej obudowie znajduje się skraplacz i parownik. Najpopularniejsze są urządzenia przenośne (wyposażone w rurę do odprowadzania ciepłego powietrza) bądź przyścienne (częściowo wmurowywane w ścianę). Popularność urządzeń przenośnych wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, aby korzystać z tego typu urządzenia nie trzeba korzystać z usług firmy monterskiej - klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z montażem. Wystarczy w uchylone okno wstawić specjalną przesłonę, do klimatyzatora doczepić rurę wyrzucającą ciepłe powietrze i już można korzystać z urządzenia. Po drugie - mobilność urządzenia daje klientowi dużą swobodę w jego wykorzystaniu. Można go postawić w salonie lub w sypialni, a po pewnym czasie przenieść do innego pokoju. Niestety na tym kończą się zalety klimatyzatora przenośnego. Jest to głośne urządzenie i nie ważne jak dobre i markowe sprężarki będą się znajdowały w środku - zawsze jego pracy będzie towarzyszył dźwięk o wiele głośniejszy niż przy pracy jednostki wewnętrznej splita. Poza tym jest problem z odprowadzaniem skroplin. Zazwyczaj skropliny są gromadzone z zbiorniku w urządzeniu i co jakiś czas trzeba opróżnić ten zbiornik. Dodatkowo, sprawność takiego urządzenia jest mniejsza niż Splita, a to dlatego, że urządzenia przenośne do chłodzenia sprężarki używają powietrza, które pobierają z chłodzonego pomieszczenia. Splity chłodzą sprężarkę powietrzem zewnętrznym. Dodatkowo poprzez "wyrzucanie" ciepłego powietrza przez rurę w pomieszczeniu wytwarza się lekkie podciśnienie i w efekcie część powietrza jest zasysana z zewnątrz. W ten sposób łamana jest podstawowa zasada klimatyzowania pomieszczenia: całkowitej separacji nagrzanego powietrza zewnętrznego od powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Podsumowanie
     Jak widać oba urządzenia mają swoje wady i zalety. Splity mają dużo zalet i jedną wadę, ale za to bardzo poważną - kosztowny montaż. Monobloki mają wiele wad, ale o znacznie mniejszej skali. Tak czy owak, i jedne i drugie urządzenia znajdują swoich nabywców, gdyż jak to w handlu - każdy produkt znajdzie nabywcę o ile nabywca zaakceptuje dany produktu. 

wydanie 9/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.