Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Rozwiązanie techniczne free-coolingu w agregatach Climaveneta w porównaniu z ofertą innych rozwiązań
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.11.2007

W dzisiejszych czasach inwestor nie jest skazany na zakup agregatu wody lodowej o najprostszej konstrukcji, którego jedyną funkcją jest to, że chłodzi. Wchodzące wkrótce nowe prawo energetyczne zobowiązuje inwestorów do dokonania wyboru technologii już podczas zakupu i dlatego agregaty wody lodowej powinny zawierać wiele dodatkowych funkcji, które podczas eksploatacji pozwolą zaoszczędzić energię i których wybór obowiązkowo przełoży się na konkretne oszczędności energetyczne, a co za tym idzie i finansowe. Cztery główne rozwiązania konstrukcyjne agregatów wody lodowej Climaveneta, pozwalające zaoszczędzić energię elektryczną, przedstawione zostały w artykule „Climaveneta – technologie ograniczające koszty eksploatacyjne w agregatach chłodzonych powietrzem” w nr 8’2007 CH&K, a ten artykuł jest rozwinięciem zagadnienia oszczędności energii w agregatach wody lodowej Climaveneta z funkcją free-coolingu. 

     Stosowanymi aktualnie rozwiązaniami technicznymi w celu uzyskania efektu „darmowego chłodzenia”, potocznie free-cooling są technologie opisane poniżej.
Połączony niezależną automatyką sterującą z układem wodnym standardowy agregat wody lodowej i chłodnica wentylatorowa. (...)
Agregat z wbudowaną funkcją free-coolingu na układzie freonowym – przepływ par freonu bez przemiany fazowej ciecz/gaz. (...)
Agregat z funkcją free-cooilingu wodnego z wymiennikiem chłodnicy umieszczonym za skraplaczem w strumieniu powietrza chłodzącego. (...)
Agregat z funkcją free-cooilingu wodnego z wymiennikiem chłodnicy umieszczonym przed skraplaczem w strumieniu powietrza. Rozwiązanie stosowane między innymi od kilkunastu lat przez Climaveneta. Z punktu widzenia oszczędności energii jest to najlepsze rozwiązanie konstrukcyjne dla funkcji free-coolingu, jakie zostało zaprojektowane, ponieważ pozwala na pracę hybrydową układu sprężarkowego agregatu i funkcji freecoolingu. Dzieje się to dzięki umiejscowieniu chłodnicy wodnej przed skraplaczem w linii przepływającego powietrza, co pozwala w pierwszej kolejności ochłodzić chłodnicę, a następnie skraplacz pracującego układu chłodniczego. Praca hybrydowa pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności energii w okresie przejściowym, gdzie wstępnie chłodnica wodna schłodzi wodę o kilka stopni w zależności od temperatury zewnętrznej, a następnie pracujący układ chłodniczy dochłodzi do żądanej temperatury wody wychodzącej z agregatu. Z perspektywy pracy w całym roku można wyróżnić trzy sposoby pracy agregatu: latem pracuje bez free-coolingu, w okresach przejściowych (np. wiosną, jesienią) pracuje w trybie hybrydowym, zimą w funkcji free-coolingu. W poprzednio opisanych sposobach rozwiązania zagadnienia free-coolingu praca hybrydowa nie występuje i „darmowe chłodzenie” generalnie mamy w okresie zimowym.

     Rozpatrując kwestie różnic zakupu agregatu wraz i bez funkcji free-coolingu oraz różnicę w kosztach eksploatacyjnych z wyliczeń wynika, że zakup agregatu z free-coolingiem powinien się zwrócić po około 1,5 roku, przy oszczędnościach rocznych zużycia energii od 20 do 30%. Oszczędności energii podczas pracy takiego agregatu pokazują rysunki 1 i 2 w artykule „Climaveneta – technologie ograniczające koszty eksploatacyjne w agregatach chłodzonych powietrzem” w nr 8’2007 CHiK.
(...) 

wydanie 10/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.