Nowy sposób określania wydajności wytwornic wody lodowej
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.11.2007

Od jesieni 2006 Eurovent Certification ocenia wydajność wytwornic wody lodowej (chillerów) według wskaźnika ESEER (European Seasonal Energy Efficiency Ratio). O ile dotychczas rozstrzygająca była wydajność przy pełnym obciążeniu, to obecnie uwzględnia się także pracę urządzeń w warunkach obciążenia częściowego. 

     Do chwili obecnej oceniano wydajność chłodniczą chillerów na podstawie wskaźnika EER (Energy Efficiency Ratio). Jako warunki obciążenia całkowitego (100% mocy) przyjmuje się temperaturę powietrza 35°C dla skraplaczy chłodzonych powietrzem i 30°C dla skraplaczy chłodzonych wodą. Jednakże liczne studia w ostatnich latach wykazały, że nie uwzględnia się tu wydajności chillerów w ciągu sezonu, a rzadko pracują one w rzeczywistości przy pełnym obciążeniu. Zwraca się uwagę na pokrycie szczytowego obciążenia, podczas gdy 95% czasu urządzenie pracuje w warunkach obciążenia częściowego. Mówiąc inaczej: na podstawie badań europejskich chillery pracują przy pełnym obciążeniu jedynie przez 1,4% czasu eksploatacji, a według danych amerykańskich nawet 0,4%. Renomowana Ecole de Mines w Paryżu opublikowała wyniki badań, według których „Moc nominalna w żadnym wypadku nie może być wielkością wyjściową dla ustalania przeciętnej wydajności agregatów wody lodowej. Ponadto powstaje ryzyko popełnienia dużego błędu przy doborze chillerów chłodzonych powietrzem”.
     Wartość EER nie stanowi jedynego kryterium doboru agregatów wody lodowej.

Obliczanie ESEER
     Producenci agregatów wody lodowej, którzy certyfikują swoje wyroby w Eurovent, zdecydowali się na sprawdzenie, które kryteria oceny są najbardziej przydatne dla osiągnięcia realistycznego obrazu wydajności wytwornic.
     Jest to ważna inicjatywa z punktu widzenia biur projektowych i konstrukcyjnych, niosąca ze sobą także korzyści ekonomiczne dla użytkowników. Nowy wskaźnik nosi nazwę ESEER (European Seasonal Energy Efficiency Ratio) i został on opracowany po prawie pięcioletnich studiach przez Ecole des Mines w Paryżu (w latach 2001-2003 w ramach europejskiego programu SAVE) i przez francuskiego giganta energetycznego EdF (Electricité de France). Słówko „European” jest przy tym szczególnie ważne, gdyż od kilku lat podjęto podobną inicjatywę w USA pod nazwą „IPLV” w ARI (American Refrigeration Institute).
(...)


Osiem kategorii agregatów certyfikowanych przez Eurovent
     Od końca roku 2006 Eurovent wprowadził wartości ESEER dla tysięcy agregatów (www.eurovent-certification.com ). Przedstawia się różne kategorie urządzeń. Według terminologii Eurovent agregaty ocenia się jako „Liquid Chilling Package”, w skrócie LCP, przy czym dotyczy to wyłącznie urządzeń napędzanych elektrycznie. Nie ujęto tu agregatów absorpcyjnych ani urządzeń napędzanych gazem.
     Producenci LCP, biorący udział w certyfikacji, powinni poddawać certyfikacji urządzenia o mocy do 600 kW (skraplacze chłodzone powietrzem) i do 1500 kW (skraplacze chłodzone wodą).
     Ponadto Eurovent rozróżnia cztery rodzaje zastosowań:
● klimatyzacja (temperatura wody od +2 do +15°C,
● chłodzenie normalne (temperatura roztworu od -12 do + 3°C,
● zamrażanie (-8 do -25°C)
● oraz zastosowania specjalne (ogrzewanie i chłodzenie podłogowe).
(...)

Urządzenia kompaktowe chłodzone powietrzem: wysoka wydajność chłodnicza nie oznacza wysokiej wartości ESEER
     Poniżej porównano pięć kategorii urządzeń LCP. Podstawowe dane do porównań pochodzą ze strony internetowej, przy czym zostały usunięte urządzenia, które nie będą już w sprzedaży oraz urządzenia bez danych ESEER.
     Porównanie zaczyna się od urządzeń kompaktowych (wyłącznie chłodzących) ze skraplaczem chłodzonym powietrzem (według terminologii Eurovent oznaczonych symbolem LCP/A/P/C/AC), tj. najobszerniejszej kategorii na stronie Eurovent, obejmującej 2124 agregaty (do końca grudnia 2006). Jeżeli te urządzenia zostaną naniesione na wykres (patrz rys. 1) według rosnących wartości ESEER/EER i według wydajności chłodniczej, bez wymieniania marki i modelu, to w oczy rzuca się wiele spostrzeżeń.
(...)

Kompaktowe urządzenia odwracalne, chłodzone powietrzem: lepsze wyniki w trybie ogrzewania
     1372 urządzenia, to odwracalne urządzenia kompaktowe służące do ogrzewania i chłodzenia, a wg terminologii Eurovent oznaczane symbolem LCP/A/P/R/AC. Jest to druga pod względem wielkości kategoria zamieszczona na stronie internetowej Eurovent. Poza ośmioma wyjątkami, wszyscy producenci umieszczają swoje wyroby w programie Eurovent.

     Pierwsza informacja, jaką otrzymuje się na podstawie krzywych na rys. 2, to mniejszy zakres wartości ESEER, wynoszący zaledwie 1,99 do 4,65, podczas gdy znaczna większość (780) zawiera się w granicach 3 do 4. Tylko w 8 maszynach ESEER wypada niżej niż EER, co prowadzi do gorszych warunków pracy przy obciążeniu częściowym. Chodzi tu jednakże o urządzenia o najniższej wydajności.
(...)

Kompaktowe urządzenia chłodzone wodą: najlepsze wyniki dla R134a
     Całkiem inaczej wygląda sprawa kompaktowych urządzeń chłodzonych wodą, wg terminologii Eurovent oznaczanych jako LCP/W/P/C/AC, spośród których 444 modele zostały zamieszczone na internetowej stronie Eurovent. Wartości ESEER zawierały się w granicach od 3,29 do 7,4, co wskazuje, że zakres działania jest znacznie większy niż dla urządzeń chłodzonych powietrzem. Większość (308), spośród omawianych agregatów ma wartość ESEER w przedziale od 4 do 6, podczas gdy zaledwie 10 modeli ma wartość ESEER powyżej 7.
     Dla 14 modeli wartość EER jest większa niż ESEER, przy czym nie można tego odnosić do agregatów chłodzonych powietrzem. Nie chodzi tu w żadnym przypadku o modele o najniższych wartościach ESEER. Raczej przeciwnie: najlepszy agregat ma wartość ESEER 5,76 przy EER 6,07! Oprócz tego wyraźnie widoczny jest związek między mocą chłodniczą a ESEER. Im wyższa jest moc, tym wyższa wartość ESEER (rys. 4). Również wpływ rodzaju czynnika chłodniczego nie pozostawia otwartych pytań. 64 spośród 70 najlepszych urządzeń pracują z R134a, podczas gdy 70 najgorszych agregatów jest napełnione R407C.

Kompaktowe urządzenia odwracalne, chłodzone wodą: mniejsza wartość ESEER
(...)

ESEER a konstrukcja urządzenia
(...)

Możliwości poprawy
     Wyszczególnienie wartości ESEER na stronie internetowej Eurovent umożliwiło stworzenie w końcu ubiegłego roku przeglądu rynku w tej dziedzinie. W ciągu tego roku wnioski wyciągnięte w roku ubiegłym mogą się w szczególnych przypadkach nie sprawdzać. Jedno jednakże jest oczywiste: występują istotne różnice między wytwórcami. Najlepszym dowodem tego jest fakt, że urządzenia najlepsze lub najgorsze pochodzą prawie zawsze od jednego producenta!
     Również szeroki zakres wartości ESEER w ramach jednej kategorii urządzeń pokazuje, że istnieje jeszcze duża przestrzeń dla udoskonalania konstrukcji. Komisja Europejska może powoływać się na tę wartość, gdy idzie o wycofywanie z rynku w dłuższej perspektywie czasowej maszyn o najniższej sprawności.
     Ponadto z danych Eurovent wynika, że wartości ESEER dla urządzeń odwracalnych są na ogół niższe niż dla maszyn wyłącznie chłodniczych. Informacje na temat korelacji między czynnikiem chłodniczym R410A a wartością ESEER stawiają w wątpliwość ogólnie chwaloną efektywność energetyczną tego czynnika roboczego. Wychodzi się z założenia, że w rzeczywistości R410A jest efektywny, gdyż zdaniem producentów nie był dotąd wykorzystywany w optymalnych warunkach. 

wydanie 10/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.