Nawiew wyporowy i jego współpraca z systemem free-cooling w serwerowniach
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2008  |  Data dodania: 07.03.2008

Serwerownie oraz pomieszczenia IT są jednym z najbardziej przewidywalnych środowisk pracy urządzeń klimatyzacji precyzyjnej – charakteryzują się wysoką wartością nagromadzenia energii cieplnej na jednostkę powierzchni oraz wymagają utrzymywania ścisłych parametrów powietrza przez cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony ciągłości dostaw usług telefonicznych i internetowych stosuje się redundancję – 50-, a czasami 100-procentową. 

     W pomieszczeniach tego typu, dzięki stałym zyskom ciepła w ciągu całego roku, wyraźnie opłaca się stosować dwa rodzaje zainstalowanej mocy chłodniczej – tradycyjnej (sprężarkowej) oraz „darmowego” chłodzenia mieszaniną wody z glikolem, podawanej na dodatkowy wymiennik ciepła umieszczony na agregacie.
     System klimatyzacji pomieszczeń IT oparty o szafy z nawiewem pod podłogę techniczną posiada wiele zalet, jednak nie jest pozbawiony wad. Jedną z najbardziej istotnych jest nierówny przepływ zimnego powietrza przez nierównomiernie obciążone cieplnie stojaki. Nasycenie poszczególnych stojaków w wyposażenie elektroniczne emitujące ciepło jest różne. Im więcej elektronicznych podzespołów w danym stojaku tym większa ilość  wydzielanego wewnątrz jego ciepła, jednocześnie wzrasta opór przepływającego przez stojak zimnego powietrza. Im więcej w stojaku wyposażenia elektronicznego tym więcej jest do usunięcia ciepła, podczas gdy ilość przepływającego powietrza jest ograniczana dodatkowymi oporami przepływu.
     Skutkuje to powstawaniem korytarzy zimnego powietrza w stojakach z małą ilością sprzętu oraz wyspami ciepła w miejscach dużego zagęszczenia mocy zainstalowanej (rys. 1). Powoduje to mieszanie się strumieni powietrza o różnych temperaturach i nieprawidłową gradację temperaturową – do szaf powraca powietrze o kilka stopni chłodniejsze niż projektowane maksymalne 30 stopni wydostające się ze stojaków.

     Jednym z rozwiązań problemu jest system klimatyzacji precyzyjnej oparty na szafach z nawiewem wyporowym HEAT HUNTER. Szafa nawiewa powietrze z bardzo małą prędkością bezpośrednio do serwerowni. Tworzy poduszkę zimnego powietrza na całej powierzchni pomieszczenia, dzięki temu nie jest wymagana wysoka podłoga techniczna.
     Do chłodzenia sprzętu wykorzystywany jest efekt konwekcji naturalnej: powietrze w kontakcie z grzejącą się elektroniką jest unoszone. Im więcej sprzętu zainstalowane jest w szafie, tym bardziej intensywna jest wymiana powietrza – tzw. efekt kominowy.
     W warunkach ustabilizowanej wymiany ciepła urządzenia pobierają dokładnie tyle chłodu, ile w danym momencie potrzebują. Wyeliminowany jest zatem problem zimnych korytarzy (przedmuchów) oraz wysp ciepła – im większe obciążenie cieplne, tym bardziej intensywne podsysanie zimnego powietrza z poduszki nad podłogą.
      Należy zaznaczyć, iż powietrze nad stojakami nie ma tendencji do mieszania się, zatem zachowana jest gradacja temperaturowa zarówno w stojakach, jak i w pomieszczeniu. Nie ma również sytuacji, w której przez wyłączony stojak (brak zysków ciepła) przepływa strumień zimnego powietrza (rys. 2). Jest to więc system samoregulujący się – adaptujący się do zmiennych potrzeb. (...)

Współpraca z systemem free-cooling

     Firma RC Group, oferuje swoim klientom obydwa wyżej opisane rozwiązania w połączeniu z agregatami z opcją free-cooling.
     Pierwszy z nich, Under, współpracuje z instalacją ze stałą ilością wody lodowej przepływającej przez cały agregat. Zasada działania takiego systemu opiera się na zastosowaniu zaworów trójdrogowych, które w przypadku spadku obciążenia cieplnego obiektu regulują i kierują nadwyżkę chłodu przez obejście. Woda lodowa powracająca z szaf miesza się z nadwyżką zawracaną do agregatu.
     Wiąże się to z kilkustopniowym spadkiem temperatury wody powracającej na wymiennik free-coolingu, a co za tym idzie niższą wymaganą temperaturę powietrza zewnętrznego potrzebną do rozpoczęcia procesu free-coolingu.
     Na rysunku 4 przedstawiono sytuację pełnego obciążenia termicznego. Wyżej widać schemat instalacji z zaworem trójdrogowym i szafami Under, poniżej zaś system z szafami HEAT HUNTER.
      Należy zaznaczyć, że urządzenia HEAT HUNTER osiągają taką samą moc chłodniczą przy wyższych parametrach wody lodowej, co nie pozostaje bez wpływu na temperaturę powierza zewnętrznego wymaganą do rozpoczęcia procesu free-coolingu. W przedstawionym przypadku (rys. 5 na dole), układ zaczyna działać już przy 17,7oC temperatury zewnętrznej!
     Rysunek 5 przedstawia sytuację, gdy dla obydwu porównywanych rozwiązań zapotrzebowanie na chłód wynosi 75% mocy znamionowej urządzeń, a przepływ 58%. Urządzenie wyposażone w zawór trójdrogowy (górna część rysunku) przedstawia stały przepływ wody przez cały agregat. Aby dostosować się do zmniejszonej wydajności chłodniczej, część wody przepływa przez „bypass”. Woda ta po zmieszaniu się z ciepłą wodą daje wodę o temperaturze wypadkowej 12,5oC – niższej niż temperatura wody bezpośrednio opuszczającej wymiennik w szafie (18oC).
     Urządzenie HEAT HUNTER wyposażone w zawór dwudrogowy reaguje na zmniejszenie zapotrzebowania na chłód przymykając zawór i zmniejszając przepływ wody przez wymiennik. W rezultacie temperatura wody opuszczającej urządzenie wzrasta i wynosi 19,7oC.
     Na powyższym przykładzie widać, że na zmniejszenie zapotrzebowania na chłód obydwa urządzenia reagują różnie: temperatura wody opuszczającej szafę HEAT HUNTER rośnie, natomiast temperatura wody opuszczającej urządzenie wyposażone w klasyczny zawór trójdrogowy maleje.
     Reasumując, temperatura wody opuszczającej system klimatyzacji z szafami HEAT HUNTER jest dużo korzystniejsza dla procesu free- cooling, niż temperatura wody opuszczającej tradycyjny system klimatyzacji. Pozwala to bowiem na rozpoczęcie procesu chłodzenia przy znacznie wyższych temperaturach zewnętrznych, rzędu 18oC, a w związku z tym wydłużenie czasu jego trwania. (...) 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.