Wybrane problemy stosowania pompy ciepła we współczesnych układach energetycznych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2008  |  Data dodania: 10.03.2008

Wykorzystanie transformacji energii w obiegu termodynamicznym lewobieżnym za pomocą pompy ciepła (sprężarkowej lub absorpcyjnej) może stanowić ważne ogniwo w rozwoju współczesnej energetyki. Dotyczy to zwłaszcza energetyki o charakterze rozproszonym, z zastosowaniem układów kogeneracyjnych i trójgeneracyjnych. W opracowaniu przedstawiono podstawowe zasady transformacji energii za pomocą pompy ciepła, a w oparciu o elementy analizy energetycznej i egzegetycznej wskazano metody wzrostu efektywności współczesnych sprężarkowych pomp ciepła. Określono ogólne kierunki zastosowania tych urządzeń w skojarzonych układach energetycznych. 

Łańcuch konwersji energii
     Wśród różnych rodzajów energii należy wymienić takie, jak: chemiczna, wewnętrzna, mechaniczna, elektryczna itp. Możliwe są wzajemne przekształcenia różnych form energii, zwane ogólnie konwersją energii. Procesom tym towarzyszy transport energii dokonywany za pomocą ciepła, albo pracy. Dlatego w termodynamice pracę i ciepło traktuje się tylko jako metody przekazywania energii, a nie jej rodzaje. Oznacza to, że nie można w układzie zakumulować pracy lub ciepła; można natomiast zakumulować energię i wydatkować ją albo przez ciepło, albo przez pracę. Wynika stąd, że pojęcie energia cieplna nie jest pojęciem merytorycznie słusznym, ale stosowanym w praktyce jako pewien skrót myślowy. Procesom konwersji energii towarzyszą różne przemiany, a od ich sprawności zależą ilościowe i jakościowe skutki termoekonomiczne konwersji. Istotnym problemem jest zachowanie wysokiej sprawności przemian i ciągłości łańcucha konwersji energii. Na rys. 1 przedstawiono przykładowo łańcuch konwersji energii w elektrowni parowej [1, 2].


     W łańcuchu tym istotne miejsce zajmują dwa ogniwa, to znaczy konwersja energii chemicznej ECh na „energię cieplną” (realizowana w kotle parowym) oraz konwersja w generatorze G, w wyniku której otrzymuje się energię elektryczną EEL, jako energię wtórną do energii pierwotnej zawartej w paliwie. Energia pierwotna jest to taka postać, która nie była jeszcze poddawana przetworzeniu. Energia pierwotna jest zatem zakumulowana w paliwach (stałych, ciekłych, gazowych, czy też rozszczepialnych). Mówimy w tym przypadku o nieodwracalnych źródłach energii, których zasoby niepokojąco się kurczą, a zagadnienie poszukiwania innych źródeł energii jest otwartym problemem w skali globalnej. Uwaga kierowana jest do odnawialnych źródeł energii (oznaczanych w skrócie symbolem OZE), a właściwie do tzw. praźródeł, wśród których wymienia się: zjawiska fotosyntezy na Słońcu, rozpad radioaktywny we wnętrzu Ziemi i grawitacyjne oddziaływanie planet. Wszystkie inne źródła odnawialne są pochodnymi wymienionych praźródeł (energia promieniowania słonecznego, wiatru, biomasy, wody, geotermiczna itd.) [3,4]. Działania o charakterze globalnym zmierzają w dwóch zasadniczych kierunkach:

● zwiększenia procentowego udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE) w bilansie energetycznym kraju,
● doskonalenia znanych i wprowadzenia nowych technologii energetycznych, które są wysoko efektywne, a jednocześnie przyjazne człowiekowi i jego środowisku [5]. (...)

Wykorzystanie urządzeń do transformacji energii (...)

Zarys zasady działania sprężarkowej i absorpcyjnej pompy ciepła
     W zależności od rodzaju czynnika obiegowego wyróżnia się pompy ciepła sprężarkowe parowe lub gazowe, przy czym parowe zyskały szerokie zastosowanie. W parowej sprężarkowej pompie ciepła realizuje się lewobieżny obieg termodynamiczny. Przy zastosowaniu czynnika chłodniczego jednoskładnikowego jest on zwykle zbliżony do porównawczego obiegu Lindego (rys. 5) z zaworem rozprężnym, natomiast dla czynnika dwuskładnikowego (w postaci roztworu) wzorcowym może być obieg Lorenza [8].


     Rys. 5 przedstawia schemat ideowy oraz interpretację przemian w obiegu lewobieżnym parowej pompy ciepła z czynnikiem jednoskładnikowym. Dolnym źródłem ciepła jest parownik P, natomiast górnym – skraplacz SKR. Obieg pokazany na tym rysunku jest obiegiem bez dochłodzenia czynnika.
     W przypadku sorpcyjnych pomp ciepła najczęściej występuje w praktyce pompa absorpcyjna, w której energia napędowa E doprowadzana jest z otoczenia za pośrednictwem ciepła. Oprócz tego różni się ona od pompy sprężarkowej tym, że sprężarka typu mechanicznego (z rys. 5) została zastąpiona tzw. sprężarką termiczną (rys. 6). W absorpcyjnej pompie ciepła występuje czynnik roboczy w postaci tzw. zespołu sorpcyjnego, składającego się z czynnika chłodniczego i pochłaniacza. Zwykle stosowane są zespoły sorpcyjne NH3-H2O oraz H2O – LiBr. Podkreślić trzeba, że istnieje bardzo szerokie pole do zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła, zwłaszcza w rozproszonej kogeneracyjnej gospodarce energetycznej [12]. Istnieją jednak wieloletnie zaniedbania w produkcji elementów, potrzebnych do budowy krajowej absorpcyjnej pompy ciepła. Z historii chłodnictwa po II wojnie światowej wynika, że polskie chłodnictwo absorpcyjne stało niegdyś na bardzo wysokim poziomie, nie tylko pod względem projektowania, ale również budowy tego typu urządzeń (z elementów produkowanych w Polsce). Niestety wciąż absorpcyjne pompy ciepła wydają się być zapomnianymi urządzeniami energetycznymi, a ich duże możliwości mogłyby być przydatne we współczesnej energetyce polskiej i nie tylko.


Metody zwiększania efektywności współczesnych sprężarkowych pomp ciepła
     Aby w energetyce wykorzystanie urządzeń do transformacji ciepła było opłacalne konieczne jest zapewnienie wysokich wartości współczynników ich efektywności. Jak uprzednio wskazano, miernikiem tej efektywności jest współczynnik wydajności cieplnej εpc pompy ciepła. Dlatego porównuje się efekty uzyskiwane w obiegach rzeczywistych pomp ciepła z efektami maksymalnie możliwymi w obiegach wzorcowych. Podstawowym wzorcowym obiegiem dla sprężarkowych parowych pomp ciepła jest lewobieżny obieg Carnota. Na rys. 7 przedstawiono jego schemat w układzie współrzędnych T-S.

     Współczynnik wydajności cieplnej lewobieżnego obiegu Carnota opisany jest zależnością:

gdzie Tg [K] jest temperaturą bezwzględną górnego źródła ciepła, zaś Td [K] – temperaturą bezwzględną źródła dolnego. Wartość współczynnika εC nie zależy od rodzaju czynnika, lecz jest funkcją różnicy temperatury źródeł: εC = f(Tg, Td). Na rys. 8 pokazano wykres zależności εC = f(Td), przy Tg = const. Z obiegu Carnota uzyskuje się najwyższe możliwe wartości współczynnika wydajności cieplnej. Wzrost temperatury źródła dolnego zmniejsza różnicę temperatury źródeł i powoduje wzrost efektywności pompy ciepła. (...)

Niektóre możliwości pracy pompy ciepła w zewnętrznie skojarzonych układach energetycznych
(...)

Podsumowanie
     Koncepcja transformacji energii ze źródła dolnego do górnego w obiegu lewobieżnym pompy ciepła jest znana od 1833 roku [3]. Obecnie istnieją sprzyjające warunki dla restauracji tego urządzenia we współczesnych układach energetyki rozproszonej, zwłaszcza w zakresie kogeneracji i trójgeneracji.
     Pomimo, że wartości współczynnika efektywności energetycznej rzeczywistej, sprężarkowej pompy ciepła mieszczą się w granicach εpc = 2÷3,5, a dla absorpcyjnej pompy ciepła εpc =1,2÷2 możliwe jest budowanie układów skojarzonych lub hybrydowych w połączeniu z kolektorami słonecznymi, turbinami wiatrowymi lub instalacją geotermiczną. Wymagane jest przy tym wykonanie rachunku techniczno – ekonomicznego inwestycji.
     Rozważania zawarte w niniejszym opracowaniu można dedykować również tym wszystkim, którzy są pełni wiary, że procentowy udział energii ze źródeł OZE osiągnie w krajowym bilansie energetycznym poziom: w 2010 roku – 7,5%, a w 2020 roku – 14% (według standardów planowania energetyki w Unii Europejskiej). 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.