Automatyczne zawory regulacyjne Danfoss w klimatyzacji
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2008  |  Data dodania: 10.03.2008

Rosnące wymagania komfortu cieplnego w budynkach, zmieniające się funkcje pomieszczeń przy jednoczesnym wymaganiu racjonalnego korzystania z energii tworzą nowe warunki dla zaworów we współczesnych systemach klimatyzacyjnych. Jednocześnie w nowy sposób oceniane są rozwiązania funkcjonujące w obiektach komercyjnych. Na ich ocenę składają się nie tylko koszty eksploatacyjne i inwestycyjne, ale też elastyczność tych rozwiązań. Danfoss od lat uczestniczy w wielu projektach w Polsce i na świecie, zdobywając wiedzę i doświadczenie oferuje coraz bardziej satysfakcjonujące rozwiązania w dziedzinie regulacji wodnych systemów komfortu. 

      Zyski i straty ciepła w pomieszczeniach charakteryzują się różną dynamiką. Dlatego w celu utrzymania temperatury na zadanym poziomie stosowane są regulatory temperatury, sterujące urządzeniami końcowymi, które w sposób płynny powinny dostosowywać się do tych zmiennych warunków. Zawory te wywołują zmienny przepływ czynnika, co z kolei powoduje zmianę warunków pracy całej instalacji. W rezultacie zawory oddziałują na siebie nawzajem. Możliwy zatem jest przypadek, że w danym pomieszczeniu, nawet jeśli osiągnięta jest już zadana temperatura komfortu, to zmienne warunki w pozostałej części instalacji wywołają zmianę przepływu czynnika przez odpowiedzialny za to pomieszczenie zawór regulacyjny. Osiągnięta temperatura podlega wahaniom. Aby przeciwdziałać takim zjawiskom, ciśnienie dyspozycyjne w poszczególnych częściach instalacji powinno być stabilizowane, a jeszcze lepiej, jeśli prowadzone jest to na poszczególnych zaworach regulacyjnych przy odbiornikach. Zatem w celu uzyskania komfortu termicznego można zastosować przed gałęziami automatyczne zawory równoważące (ASV) a przed urządzeniami końcowymi zawory regulacyjne z napędem (RA-C + TWA-A, ABNM). To rozwiązanie można w całości zastąpić jeszcze bardziej korzystnym i zastosować tylko w jednym miejscu, przed urządzeniami końcowymi, zawory regulacyjne z dynamiczną kompensacją spadku ciśnienia AB-QM z napędami (TWA-Z, ABNM).
     Stosując automatyczne zawory równoważące ASV, w porównaniu z rozwiązaniami opartymi na zaworach ręcznych, można uzyskać następujące korzyści:
● stabilna i precyzyjna praca zaworów regulacyjnych zapewniająca stałą temperaturę w pomieszczeniach i oszczędności energii,
● skrócenie i usprawnienie projektowania poprzez zagwarantowanie kontrolowanego spadku ciśnienia na zaworach regulacyjnych, niezależnie od ich położenia w instalacji i wprowadzanych zmian podczas eksploatacji,
● obniżenie całkowitego kosztu zaworów równoważących poprzez zmniejszenie ilości, łatwiejszy montaż i regulację, ograniczenie czynności serwisowych.
     Stosując zawory AB-QM dodatkowo zyskujemy:
● dalsze skrócenie i usprawnienie projektowania poprzez sprowadzenie doboru do określenia wielkości jednego zaworu przy każdym odbiorniku oraz do nastawienia przepływu,
● dalsze obniżenie całkowitego kosztu wszystkich zaworów poprzez ograniczenie ich ilości tylko do zaworów przy urządzeniach końcowych,
● jednoczesny montaż i nastawa, a także elastyczność w trakcie przebudowy i modernizacji instalacji,
● ograniczenie przepływów maksymalnych i uzyskanie stabilnych przepływów przy częściowych wydajnościach odbiornika, niezależnie od wahań ciśnienia w instalacji (współpraca z napędami)
● zwartą budowę.
(...)

www.heating.danfoss.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.