Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Rury miedziane w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.05.2007
Ze względu na właściwości rur miedzianych, takie jak bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna w niskich temperaturach i odporność na korozję można je polecić do stosowania w instalacjach klimatyzacji i chłodzenia. Miedź jest odporna na działanie większości wód wodociągowych i substancji chemicznych stosowanych w chłodnictwie (w przypadku niektórych substancji np. dwutlenku węgla tylko w stanie bezwodnym). 
Również amoniak w stanie suchym nie jest agresywny korozyjnie, ale po zanieczyszczeniu nawet niewielką ilością wody działa korozyjnie na miedź i stopy miedzi.
     Rury miedziane mogą być wykorzystane w instalacjach klimatyzacji i chłodzenia do wykonania przewodów doprowadzających wodę do urządzeń (wymienników ciepła, fancoili i klimakonwektorów), oraz do produkcji tych urządzeń. Zastosowanie tego samego materiału (miedziane przewody i wężownice fancoili) jest korzystne dla trwałości instalacji. W specjalnym wykonaniu mogą być również wykorzystywane w instalacjach do zastosowań z czynnikami chłodniczymi. Wymagania dla rur, różne w zależności od przeznaczenia, zostały określone w dwóch częściach normy PN-EN 12735: 2004 ''Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych'':
 • Część 1: Rury do instalacji rurowych,
 • Część 2: Rury do oprzyrządowania.
       Podobieństwa i różnice właściwości tych rur przedstawia tabela 1.

       Rury do produkcji urządzeń mają cieńsze ścianki i szczegółowo określoną strukturę wewnętrzną (rozmiar ziaren). Pod względem właściwości wytrzymałościowych wszystkie te rury są w stanie miękkim R220. Urządzenia wykonane z tych rur są częścią instalacji i przy ocenie trwałości całej instalacji trzeba uwzględnić ich cienkościenność.      Do klimatyzacji i chłodzenia pomieszczeń wykorzystywane są instalacje pracujące w różnych warunkach. Można spośród nich wydzielić kilka grup:
 • instalacje wody lodowej krążącej w lecie pomiędzy agregatami chłodniczymi a klimakonwektorami, temperatura 6÷12oC;
 • instalacje z niewodnymi mediami chłodniczymi;
 • instalacje ogrzewcze czyli woda ''lodowa'' podgrzana w zimie do temperatury powyżej 50oC;
 • instalacje chłodzenia agregatów chłodniczych czyli woda krążąca w lecie pomiędzy tymi agregatami a chłodnicą zewnętrzna, temperatura 25÷35oC.
       W przypadku instalacji klimatyzacyjnych wykorzystywanych w zimie do ogrzewania powietrza tłoczonego do pomieszczeń można uznać je za instalacje ogrzewcze. Wymagania dla rur do instalacji ogrzewczych zawarte są w normie PN-EN 1057 ''Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu do wody i gazu stosowane w instalacjach sanitarnych i ogrzewania''. (...)

  CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

  TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 •  

  POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

  CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

  KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

  MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

  INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.