Kryteria klasyfikacyjne w zakresie komfortu w budynkach
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.02.2007

W artykule przedstawiono ważniejsze problemy związane z zagadnieniami komfortu wewnątrz pomieszczeń przy projektowaniu instalacji klimatyzacyjnych w budynkach użyteczności publicznej. Poddano analizie dwie normy [2, 4], które w połączeniu ze sobą wydają się mieć fundamentalne znaczenie w kreowaniu wiarygodnych parametrów na podstawie których dokonywana będzie klasyfikacja budynków w zakresie klimatu wewnętrznego jako główny składnik – załącznik do certyfikatu energetycznego budynku, który jesteśmy zobowiązani wdrażać na podstawie tzw „dyrektywy energetycznej” (EPBD) już od początku bieżącego roku [1]. 

Projektowanie systemów klimatyzacji w budynkach użyteczności publicznej jest sztuką, która ma połączyć w sobie wizje architektów, „nieprzewidywalność i przypadkowość” zdarzeń atmosferycznych z bardzo trudnymi do określenia wymaganiami użytkownika, który jest – a w zasadzie powinien być – głównym podmiotem tego procesu. Każdy system klimatyzacji generuje znaczące koszty zarówno w aspekcie inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Projektowanie systemu klimatyzacji jest więc typowym zagadnieniem optymalizacyjnym o wymiarze wieloparametrowym. Jak wynika z obserwacji autora, w ostatnim okresie zagadnienie to zostało sprowadzone niemal wyłącznie do optymalizacji samych kosztów, w której na dalszy plan schodzi użytkownik dla którego w gruncie rzeczy te koszty są ponoszone. Istnieje zdaniem autora duże niebezpieczeństwo, że wprowadzanie dyrektywy EPBD [1], tzw „kuchennymi drzwiami” jako zło konieczne, może pogłębić ten proces sprowadzając z kolei wszystkie działania do „wyścigu o jak najmniejsze zużycie energii”. A przecież ten kierunek jasno zmierza do powstania „…budynku bez okien, świeżego powietrza, słabo oświetlonego w którym pracują roboty…”. Dlatego w założeniach powyższej dyrektywy nie istnieje „certyfikat energetyczny budynku” bez odniesienia do jakości klimatu wewnętrznego określonego przez „klasę komfortu” obiektu użyteczności publicznej. Trudno ukryć, że jest to niezmiernie trudne i wymaga od inżyniera – projektanta dużej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni.
Poniżej omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące podstaw oceny parametrów komfortu (na podstawie normy [2]), aby na tej podstawie skomentować sposób określenia klas komfortu dla obiektów użyteczności publicznej wyposażonych w system klimatyzacji. Świadomie w ocenie pominięto zagadnienia związane z oświetleniem w których autor nie czuje się specjalistą.

Pojęcie komfortu – próby definicji
Według zgodnej opinii fachowców na odczucie „komfortu” przez użytkownika pomieszczenia zasadniczy wpływ mają:
•    komfort termiczny,
•    jakość powietrza,
•    poziom hałasu,
•    warunki związane z ergonomią (oświetlenie, okna, wysokość pomieszczeń itp.).

Komfort termiczny – ocena szczegółowa według PN-EN 7730
Po dokonaniu szczegółowej analizy zagadnienia wydaje się, że w sposób najbardziej kompleksowy pojęcie komfortu termicznego zostało zdefiniowane w normie [2], która została oparta o wieloletnie badania zespołów naukowców pod kierunkiem profesora Fangera.
Nowatorstwo podejścia tej normy do zagadnienia komfortu polega na tym, że jest to próba jego statystycznego ujęcia za pomocą wskaźników określanych
„z pozycji użytkownika”. Należą do nich:
•    PMV (Predicted Mean Vote) – opisujący średnią ocenę dużej grupy osób opisujących swoje odczucia cieplne,
•    PPD (Predicted Percentage of Dissatisfied) – opisujący procentowy udział osób niezadowolonych z warunków termicznych panujących w pomieszczeniu,
•    DR (Draught Rating) – czyli odsetek osób niezadowolonych z powodu prędkości powietrza omywającego użytkownika („przeciągu”).


CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:


TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.