Dobór central klimatyzacyjnych dla lokali gastronomiczno-rozrywkowych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.06.2007
Spis treści
Dobór central klimatyzacyjnych dla lokali gastronomiczno-rozrywkowych
Page 2
Wszystkie strony
    W niniejszym artykule przedstawiono dobór central klimatyzacyjnych oraz systemów klimatyzacji dla obiektów gastronomiczno-rozrywkowych pracujących całodobowo w lecie. Analiza została przeprowadzona z uwzględnieniem zmiany parametrów powietrza zewnętrznego. Poruszony został również temat współpracy central klimatyzacyjnych z pompami ciepła.
    Systemy klimatyzacji są dziś spotykane niemal na każdym kroku. Ich powszechna dostępność spowodowała niewątpliwie, iż nie stanowią już elementu decydującego o ekskluzywności miejsca gdzie pracują, choć niekiedy potrafią podnieść jego prestiż. Głównym zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest utrzymywanie wewnątrz obiektu na odpowiednim, stałym poziomie zadanej wartości temperatury, wilgotności powietrza itd, mimo zmian tych wielkości zachodzących ciągle na zewnątrz. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń, w których ma pracować instalacja, ustalane są optymalne wartości parametrów powietrza, które mają zapewnić ludziom poczucie komfortu. Aby system pracował poprawnie, niezbędne jest aby projektant właściwie wykonał obliczenia bilansu cieplnowilgotnościowego budynku oraz dobrał taką centralę klimatyzacyjną, w której będą mogły zajść procesy w pełni umożliwiające uzdatnienie powietrza zewnętrznego do parametrów założonych w projekcie. Dla części obiektów funkcjonujących w ciągu dnia, można dobrać centralę, która będzie pracować przez cały rok. Projektowanie odbywa się wówczas za pomocą klasycznych metod zawartych w fachowej literaturze tj. przy pomocy wykresów i-x sporządzonych dla lata i zimy na podstawie bilansu cieplno-wilgotnościowego, dla danej godziny obliczeniowej. Obiektami tymi są np. urzędy, banki, stołówki, sklepy czy też biurowce. Praca wewnątrz nich odbywa się w różnych, określonych ramach czasowych. Podobnie rzecz będzie się miała z działaniem central klimatyzacyjnych. W takich przypadkach określenie ostatecznego składu urządzeń, w które są one wyposażone, odbywa się na podstawie zestawienia ze sobą elementów niezbędnych do przeprowadzenia procesów uzdatniania powietrza indywidualnie dla lata i zimy. Sytuacja przedstawia się nieco inaczej, gdy mamy np. do czynienia z obiektami pracującymi całodobowo tylko w ciepłym okresie roku, takimi jak chociażby restauracje, puby, bary, kluby nocne lub dyskoteki, które można by określić wspólnym mianem lokali gastronomiczno-rozrywkowych. Wówczas w okresie lata z uwagi na różnice parametrów powietrza zewnętrznego występujące, w porze nocy i dnia może dochodzić do sytuacji, w której zakładana temperatura wewnątrz obiektu tw L będzie mniejsza niż dzienna obliczeniowa temperatura zewnętrzna tz  L dzień i jednocześnie większa niż nocna obliczeniowa temperatura zewnętrzna tz L noc (tz L dzień > tw L > tz L noc). Wymaga to przeprowadzenia osobnej analizy procesów uzdatniania powietrza dla nocy i dnia. Oznacza to, że mimo, iż rozpatrywana jest tylko jedna pora roku, tryb postępowania może odpowiadać przypadkowi określania składu central działających w obiektach pracujących okresowo w ciągu całego roku, co warte jest sprawdzenia.

Dobór centrali dla obiektu pracującego w dzień, w ciepłym okresie roku


    Załóżmy, że rozpatrujemy funkcjonowanie systemu klimatyzacji w budynku o dziennym charakterze pracy, w lecie. Zgodnie z normą PN-76/B-03420 [1] miesiącem obliczeniowym dla tej pory roku może być lipiec, a godziną obliczeniową 15.00. Dla niej właśnie wykonywane byłyby obliczenia zysków ciepła i wilgoci. Według danych zamieszczonych w normie PN- 76/B-03420 [1], wartość największej odchyłki temperaturowej powietrza zewnętrznego dla przedziału czasowego między 9.00 a 16.00, w odniesieniu do godziny obliczeniowej, wynosi 6,3oC dla strefy I oraz 7,7oC dla strefy II. Można zatem powiedzieć, iż w czasie pracy centrali klimatyzacyjnej, temperaturowe warunki powietrza zewnętrznego nie ulegają gwałtownej zmianie. (…)

Dobór centrali dla obiektu pracującego całodobowo w lecie

    Jak już wspomniano istnieją obiekty, w których praca instalacji klimatyzacyjnej odbywa się przez całą dobę (np. gastronomiczno-rozrywkowe). Wówczas w jednej centrali zachodzić może, w zależności od zmienności parametrów zewnętrznych, nawet do kilku różnorodnych procesów, przebiegających w różnej kolejności, prowadzących zawsze do ustalenia parametrów powietrza wewnętrznego na odpowiednim poziomie. Metody uzdatniania powietrza dają nam szeroki wachlarz możliwości dzięki czemu jeden proces można przeprowadzić na kilka sposobów, przy pomocy różnych urządzeń. Przykładem dobrze obrazującym omawianą sytuację jest obiekt, który w ciepłym okresie roku, w godzinach od 10.00 do 20.00 pełni rolę restauracji, a od 20.00 do 6.00 rano, klubu nocnego. Pomimo zmieniającego się charakteru lokalu, zmiennej liczby osób przebywających w środku, jak również zmieniających się w znacznym stopniu parametrów powietrza zewnętrznego (zgodnie z normą PN-76/B 03420 [1] dobowe wahania temperatury dla lipca wynoszące nawet do 14oC]), w tym samym pomieszczeniu, w ciągu całego okresu pracy instalacja klimatyzacyjna musi utrzymywać te same parametry temperatury i wilgotności. Wymaga to zastosowania różnych procesów uzdatniania powietrza w zależności od pory doby. Przy doborze centrali nie można zatem ograniczać się do uwzględniania tylko jednej godziny obliczeniowej. Ma to nie tylko związek z faktem występowania dużej różnicy temperatur zewnętrznych o różnych porach funkcjonowania klubu, ale również ze zmieniającymi się w zależności od pory doby zyskami ciepła i wilgoci w jego wnętrzu. Przy doborze centrali należy kierować się zmiennością tych parametrów. Analizując w dalszym ciągu wcześniej wspomniany obiekt należy uwzględnić, iż przez pierwsze 10 godzin, kiedy to użytkowany jest jako restauracja, wystąpią w nim mniejsze zyski ciepła od oświetlenia oraz, co ma związek z aktywnością fizyczną, od ludzi. W okresie nocnym zabraknie z kolei zysków od nasłonecznienia. Oprócz tego zmienią się oczywiście parametry powietrza zewnętrznego. Projektant musi zatem uwzględnić fakt, iż z tymi utrudnieniami radzić sobie musi jedna centrala klimatyzacyjna. Jej dobór powinien zatem odbywać się po określeniu wszystkich możliwych procesów uzdatniania powietrza zewnętrznego. Podstawą do poprawnego doboru centrali jest zatem prawidłowe sporządzenie wykresów i-x, na podstawie których można będzie określić skład centrali optymalny dla jej całodobowej pracy. Poniżej przedstawiony został opis przebiegu przykładowych procesów uzdatniania powietrza dla lokalu gastronomiczno-rozrywkowego, w którym praca centrali odbywa się przez całą dobę oraz wykresy i-x obrazujące ich przebieg wraz z odpowiednimi schematami central. Obliczenia wykonane zostały dla dwóch godzin: 15.00 i 00.00, dla lata. Opis poszczególnych warunków pracy przedstawiono poniżej.  (...)
 

Współpraca central klimatyzacyjnych z pompami ciepła

    Powyższa analiza procesów uzdatniania powietrza pozwoliła na określenie optymalnego, pod tym względem, składu centrali klimatyzacyjnej dla obiektu funkcjonującego całodobowo w lecie (rys. 8). Nie oznacza to jednak, że jej funkcjonalności nie da się jeszcze bardziej zoptymalizować pod kątem odzysku ciepła. Można tego dokonać poprzez wprowadzenie do centrali urządzenia jakim jest pompa ciepła (rys. 9). Dzięki niej możliwy stałby się np. dalszy odzysk energii (proces 1-2) ze strumienia powietrza wywiewanego (dolnego źródła ciepła), opuszczającego wymiennik krzyżowy, którego temperatura w lecie, niezależnie od pory dnia, oscylować może powyżej 10oC (rys. 10a i b). Wartość ta przy założeniu, iż temperatura źródła górnego wynosić może około 45÷50oC, daje podstawy do stwierdzenia, iż w procesie pracy pompy ciepła osiągnięta zostanie wysoka wartość współczynnika efektywności grzejnej COP. Działanie pompy mogło by również wspomagać proces ochładzania wstępnego, strumienia powietrza świeżego nawiewanego w dzień. Niezależnie od przypadku, pozyskane w ten sposób ciepło może zostać wykorzystane do przygotowania nośnika ciepła, który przepływa przez nagrzewnicę. Ewentualny nadmiar energii cieplnej, wynikający z wykorzystywania w procesie odzysku zarówno wymiennika krzyżowego, jak i pompy ciepła, służyłby np. przygotowaniu ciepłej wody użytkowej lub gromadzony byłby w zbiorniku buforowym. Dzięki pompie ciepła centrala może stać się zatem nie tylko samowystarczalna pod względem energii cieplnej, ale być źródłem ciepła dla innych instalacji. (…)



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.