Nawiewniki powietrza w systemach o stałym strumieniu powietrza (CAV)
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.05.2007

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne stosowane do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach są to systemy o stałym (Constant Air Volume – CAV) albo zmiennym strumieniu powietrza (Variable Air Volume – VAV). Wentylacja i klimatyzacja komfortu polega na wytworzeniu i utrzymaniu w pomieszczeniu mikroklimatu zapewniającego komfort cieplny jego użytkownikom. 

Zadaniem stawianym przed systemem wentylacyjnym lub klimatyzacyjnym jest więc: _ doprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniego strumienia powietrza wentylującego,

  • usunięcie nadmiernych zysków bądź pokrycie strat ciepła,
  • rozcieńczenie i odprowadzenie wydzielających się w pomieszczeniu zanieczyszczeń powietrza,
  • zapewnienie w strefie przebywania ludzi komfortowej prędkości i temperatury powietrza (w przypadku klimatyzacji również wilgotności względnej powietrza).

 

 

 

 


    W pomieszczeniach, w których priorytetem jest utrzymywanie komfortu cieplnego (np. pomieszczenia użyteczności publicznej, takie jak: sale kinowe i teatralne, sale konferencyjne, sale restauracyjne, kawiarnie i bary, biura, poczekalnie, pomieszczenia hotelowe itp.) najczęściej stosuje się wentylację mieszającą. Powietrze nawiewane jest do pomieszczenia z prędkościami wywołującymi przepływy turbulentne, pozwalające na szybkie mieszanie się mas powietrza. Istnieje cały szereg nawiewników przystosowanych do takiej dystrybucji powietrza, które różnią się między sobą zarówno rodzajem, jak i indywidualnymi cechami konstrukcyjnymi. W pomieszczeniach, w których główny nacisk położony jest na zachowanie komfortu cieplnego stosuje się również wentylację wyporową lub częściej wyporowo-mieszającą. Taki rodzaj przepływu charakteryzuje się wypływem powietrza z nawiewników z małymi prędkościami i niewielkim stopniem indukcji. Różnorodność konstrukcji nawiewników powietrza mających zastosowanie w wentylacji i klimatyzacji komfortu jest ogromna, dlatego poniżej omówiono tylko rozwiązania konstrukcyjne najczęściej stosowane w systemach CAV. (…)


Anemostaty

Rys. 2. Kwadratowy anemostat KRKa firmy Swegon [5]    Anemostaty są nawiewnikami bardzo chętnie stosowanymi w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonymi do montażu w płaszczyźnie poziomej. Najczęściej konstrukcja panelu czołowego umożliwia zabudowanie ich w suficie podwieszanym, mogą także być swobodnie zawieszone, w zależności od potrzeb i aranżacji pomieszczenia. Niektóre typy tych nawiewników mogą być montowane bezpośrednio na przewodzie wentylacyjnym. Anemostaty wyposażone są najczęściej w skrzynki rozprężne z przepustnicami regulacyjnymi i demontowanym panelem, umożliwiającym dostęp w celach obsługowych. Przeważnie charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Większość typów anemostatów produkowana jest jednocześnie w kształcie prostokątnym i okrągłym oraz w różnych kolorach, co umożliwia inwestorowi wybór urządzenia także pod kątem estetyki i dopasowania do wystroju wnętrza. (…)Rys. 3. Okrągły nawiewnik typu KH firmy Fläkt Bovent [6]


Nawiewniki wirowe i ich odmiany

    Nawiewniki wirowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem indukcji, dzięki czemu temperatura powietrza nawiewanego może różnić się znacznie od temperatury w pomieszczeniu. Najczęściej mają możliwość nawiewu powietrza poziomo i pionowo w zależności od opcji nawiewu powietrza cieplejszego lub chłodniejszego od powietrza w pomieszczeniu. Zmiana kierunku wypływu dokonywana jest ręcznie lub automatycznie, za pomocą siłownika elektrycznego.
    Nawiewniki wirowo-promieniowe są to nawiewniki o podobnym charakterze jak wirowe, ale z dodatkowym zawirowaniem strugi zwiększającym jej turbulencję. Konstrukcja tych elementów pozwala na stosowanie ich w niewysokich pomieszczeniach. Niektóre rodzaje tych nawiewników posiadają możliwość zmiany kierunku wypływu strumienia z poziomego na pionowy (przy automatycznym sterowaniu), co znacznie zwiększa wachlarz ich zastosowań w różnych typach pomieszczeń (np. ogrzewanych z przerwami lub osłabieniem, gdy wymagane jest szybkie dogrzanie).
    Nawiewniki wirowo–cylindryczne charakteryzują się pełnym rozwinięciem strumienia w niedużej odległości od nawiewnika, dlatego też mogą być stosowane w pomieszczeniach o wysokości rzędu 2,2÷4,5 m.


Rys. 6. Dysze nawiewne firmy Fläkt Bovent [6] Nawiewniki rotacyjne (…)

Dysze i nawiewniki dalekiego zasięgu (…)

Nawiewniki z wymiennikiem ciepła (…)

Podsumowanie

    Powyżej opisano typowe rozwiązania konstrukcji elementów nawiewnych, najczęściej stosowanych w systemach o stałym strumieniu powietrza. Większość nawiewników ma charakter uniwersalny i nadają się do stosowania w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych zarówno pomieszczeń użyteczności publicznej (w sklepach, biurach, bankach, hotelach itp.), mieszkalnych jak i przemysłowych.
    Nawiewniki łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem i dlatego też stanowią bardzo istotny element w instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej. Wpływają bezpośrednio nie tylko na kierunek i prędkość strumienia powietrza, ale również na indukowanie powietrza z pomieszczenia i poziom emisji hałasu, a więc pośrednio kształtują komfort w strefie przebywania ludzi. Nawiewniki będąc zakończeniem instalacji są także elementem dekoracyjnym stanowiącym wystrój pomieszczenia.  

Rys. 4. Nawiewniki sufitowe firmy Fläkt Bovent [6]: a) wirowy PDZ, b) wirowo-promieniowy NWP,c) wirowo-cylindryczny NWC  Rys. 4. Nawiewniki sufitowe firmy Fläkt Bovent [6]: a) wirowy PDZ, b) wirowo-promieniowy NWP,c) wirowo-cylindryczny NWC Rys. 4. Nawiewniki sufitowe firmy Fläkt Bovent [6]: a) wirowy PDZ, b) wirowo-promieniowy NWP,c) wirowo-cylindryczny NWC
Rys. 4. Nawiewniki sufitowe firmy Fläkt Bovent [6]: a) wirowy PDZ, b) wirowo-promieniowy NWP,c) wirowo-cylindryczny NWC


CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:


TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.