Od redakcji 06/2017 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Okładka-ChiK-06-2017

 

Drodzy Czytelnicy

 

Już pewną naszą tradycją jest, iż co roku wydanie czerwcowe w większym zakresie poświęcone jest aspektom chłodzenia w pomieszczeniach małych serwerowni, technicznych, czy wreszcie średnich i dużych obiektach typu data center. Wraz z rozwojem techniki IT, rynek ten ciągle ewoluuje pod względem techniki chłodzenia. Rozwój ten z jednej strony determinowany jest zwiększaniem mocy obliczeniowej IT – technologie wysokiej gęstości mocy – ale z drugiej strony producenci IT coraz częściej dopuszczają też wyższe parametry temperaturowe pracy.

 

Jeszcze nie tak dawno standardem było projektowanie systemów chłodzenia na 20°C, dziś jest to już 24°C. Wprowadzenie takich parametrów spowodowało rozwój systemów chłodzenia w oparciu o centrale powietrzne adiabatyczne, a także chłodzenie powietrzne bezpośrednie. Kolejnym symptomem jest free- cooling. Do niedawna inwestorzy, projektanci oraz dostawcy rozwiązań systemów chłodzenia dokonywali wielu analiz, mających na celu sprawdzenie zasadności zastosowania układów z free-coolingiem w danej aplikacji. Jak wskazują nasi eksperci w niniejszym wydaniu, reprezentujący czołowych dostawców rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej, dzisiaj do free-coolingu nie trzeba już praktycznie nikogo namawiać, a przy średnich i dużych obiektach to standard. Według zeszłorocznych badań agencji PMR, 70% spośród 30 największych serwerowni w Polsce stosuje w swoich obiektach takie układy. Wg inżynierów z firmy Atman, m.in. dzięki nowym rozwiązaniom serwerów, już dziś istnieje możliwość stosowania coraz większych widełek temperaturowych oraz wilgotnościowych (wartości temperatury 18÷27°C i wilgotności 30÷70%). Zakres ten, z maksymalną temperaturą 27°C, daje możliwość stosowania w data center układów chłodzenia bezsprężarkowych przez prawie cały rok – zostawiając tradycyjne układy jedynie jako zabezpieczenie na najgorętsze dni.

 

Można się spodziewać, że za kilka lat temperatura ta zostanie jeszcze podniesiona o kilka oczek – o ile uda się utrzymać przy tym niezawodność i efektywność obliczeniową IT.

 

Więcej na temat poprawy efektywności układów chłodzenia, stosowanych technologii oraz perspektyw rozwoju tego rynku znajdą Państwo w materiałach przygotowanych w oparciu o wypowiedzi ekspertów zajmujących się budową i eksploatacją DC w tekście: W poszukiwaniu energooszczędnych systemów chłodzenia Data Center oraz dostawców urządzeń w materiale: Rynek, trendy i rozwój technologii chłodzenia data center w Polsce.

 

Na koniec chciałbym zwrócić również Państwa uwagę na blok tematyczny dotyczący materiałów stosowanych do budowy urządzeń i komponentów chłodniczych pod kątem eksploatacji oraz bezpieczeństwa instalacji, a także ekologicznych czynników chłodniczych. Jedną z głównych przyczyn rozszczelnienia instalacji jest korozja środowiskowa, której jednak możemy zapobiec, poprzez zaprojektowanie instalacji z takich materiałów, które będą odporne na dane środowisko. W publikowanych materiałach znajdą Państwo w skrócie scharakteryzowane różne materiały, od aluminium, poprzez stopy miedzi, stali po tworzywa sztuczne, a także wybrane rozwiązania w zależności od środowiska agresywnego. Projektując instalację, warto zwrócić uwagę na ten aspekt i przeanalizować specyfikę danego zakładu, aby uchronić klienta przed awarią, postojem w produkcji, a siebie przed konsekwencjami.

 

Polecamy również pozostałe przygotowane publikacje, życząc jednocześnie Państwu ciekawego wypoczynku wraz z rodziną w rozpoczynające się właśnie wakacje i chwili na lekturę niniejszego wydania na plaży lub w biurze.

 

 

 

Życzę ciekawej lektury

Marek Stachurka-Geller

Redaktor Naczelny

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

  • Pompy ciepła 2014

  • Pompy ciepła 2012

  • Pompy ciepła 2013

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.