Seminarium Swegon Air Academy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.12.2011

29 września w hotelu Gromada w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Swegon Air Academy „Rozwiązania klimatyzacyjne w budownictwie ekologicznym”.
Jako cykliczne spotkanie organizowane od kilku lat, stanowi pewnego rodzaju forum wymiany, przekazywania wiedzy i doświadczeń w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji oraz w zagadnieniach pochodnych, związanych z kształtowaniem klimatu wewnętrznego.

 

2011_12_08a
Witold Leven – Prezes firmy Swegon

 

Spotkanie w ramach Swegon Air Academy przeznaczone jest zarówno dla profesjonalistów, jak również dla osób interesujących się tą problematyką i chcących zdobyć nową wiedzę. Celem tej inicjatywy jest stworzenie neutralnej płaszczyzny, której przedstawicielami będą ludzie związani z działalnością naukowo- badawczą, często pracujący na co dzień na różnych rynkach europejskich.
W ramach seminarium zostały zaprezentowane dwa wystąpienia. Pierwszy wykład poprowadził szwedzki inżynier Max Tilberg, zajmujący się doradztwem technicznym dla sektora budowlanego, pracujący również jako wykładowca na Chalmers Uniwersity of Technology w Geteborgu. Wystąpienie Maxa Tiberga dotyczyło rozwiązań klimatyzacyjnych, zastosowanych w budynku biurowym Bengt Dahlgren w Goteborgu. Głównym założeniem projektu budynku Bengt Dahlgren było spełnienie norm pozarządowej organizacji Green Building. Zgodnie z wytycznymi organizacji, budynkiem energooszczędnym można nazwać obiekt, którego zużycie energii maksymalnie wynosi 75 proc. średniej rocznej danego kraju. W Szwecji średnie roczne zużycie energii na m2 wynosi 100 kWh, dlatego głównym celem budynku było osiągnięcie poziomu 75 kWh/m2.
Max Tiberg zauważył, że owe zużycie energii nie uwzględnia energii wykorzystywanej do oświetlenia oraz napędzenia urządzeń elektronicznych. W związku z tym firma postanowiła, że do audytu energetycznego doda wszystkie te elementy, które nie są uwzględnione w wymaganiach Green Building, i postara się osiągnąć lub zbliżyć do wymaganego poziomu zużycia energii. Przedmiotowy budynek ma 4300 m2 i składa się z 6 kondygnacji, może w nim pracować 200 stałych pracowników. Po tym wstępie Max Tiberg rozpoczął omawianie wszystkich systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz grzewczych wykorzystywanych w biurowcu.

 

2011_12_08b
Max Tiberg – wykładowca na Chalmers Uniwersity of Technology w Geteborgu

 

W drugiej części spotkania wystąpił dr inż. Marian Rubik, który jest pracownikiem Zakładu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej i jednocześnie Przewodniczącym Rady Naukowo- Programowej w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W swojej działalności zawodowej i naukowej skupia się na technice chłodniczej w klimatyzacji, zastosowaniu pomp ciepła w technice instalacyjnej, trójgeneracji oraz na niekonwencjonalnych źródłach ciepła i energii. Wykład dotyczył oszczędności energii i ochrony środowiska w rozwiązaniach urządzeń i systemów chłodniczych w klimatyzacji. Prezentacja rozpoczęła się od przedstawienia zużycia energii w poszczególnych krajach Europy oraz największych producentów energii elektrycznej na świecie (USA, Rosja i Chiny). Następnie prelegent porównał całkowitą emisję dwutlenku węgla w poszczególnych krajach świata. Dr inż. Marian Rubik potwierdził, że Polska wypadła w tej dziedzinie bardzo obiecująco i ma szanse spełnić wymagania postawione w ramach Protokołu z Kioto.

 

2011_12_08c
Marian Rubik – wykładowca na wydziale IŚ Politechniki Warszawskiej oraz Przewodniczący Rady
Naukowo-Programowej w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

 

Zasygnalizował również, że takie państwa, jak USA czy Chiny zamiast zmniejszać emisję dwutlenku węgla, co roku notują podwyższanie się tego parametru. W dalszej wypowiedzi przedstawione zostały przyszłe rozwiązania w dziedzinie czynników chłodniczych oraz aktualne sposoby wytwarzania chłodu (sprężarkowe oraz adsorpcyjne).
Po części wykładowej, prezes firmy Swegon w Polsce Witold Leven, zapoznał słuchaczy z osiągnięciami firmy oraz przedstawił krótkie portfolio. W prezentacji zostało również omówionych wiele ciekawych inwestycji, zrealizowanych w Polsce Beata Stępień-Niedźwiedź

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.