Sympozjum Klastra KlimaPomerania PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.06.2013

Na początku kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni odbyło się pierwsze otwarte spotkanie Klastra KlimaPomerania od momentu jego powstania. Mimo krótkiego czasu działalności KlimaPomerania przeprowadziła kilka pierwszych projektów o których, między innymi, wspomniał w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Klastra p. Janusz Kaszyński w tym:

  • działania w celu wdrożenia projektu zakupów ƒƒ grupowych wraz z opracowaniem dokumentu opisującego Model Biznesowy Zakupów Grupowych w ramach partnerstwa Klastra; ƒƒ
  • opracowano i wydano Wewnętrzny Katalog Produktów i Usług Partnerów Klastra; ƒƒ
  • opracowano i wydano Katalog/Prezentację firm Partnerów Klastra na 2013r.; ƒƒ
  • przygotowano udział Partnerów Klastra w targach ISH we Frankfurcie nad Menem; ƒƒ
  • zrealizowano program pt. INNOABSOLWENT, zatrudnienia stażystów w przedsiębiorstwach; ƒƒ
  • prowadzono działania w ramach Grupy Tematycznej Edukacja (tematy szkoleń, promocji zawodu w branży HVAC, przywrócenie w Klasyfikacji Zwodów zawodu technik klimatyzacji i chłodnictwa); ƒƒ
  • zorganizowano spotkania w Grupach Tematycznych INNOWACJE i MARKA; ƒƒ
  • analizowano możliwości udziału Klastra w projektach z dofinansowaniem UE.

 

ChiK-13-05-12-1

 

Pierwsze spotkanie Klastra KlimaPomerania urozmaicono ciekawymi wystąpieniami specjalistów z branży oraz ekspozycją produktów i możliwością spotkania z przedstawicielami pomorskich przedsiębiorstw HVAC. Celem Sympozjum było przedstawienie firm skupionych w Klastrze oraz ich najnowszych osiągnięć w branży klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa (HVAC), przeprowadzenie wykładów i prezentacji skierowanych do projektantów oraz zaproszonych gości, zorganizowanie spotkań w celu wymiany doświadczeń.

Podczas wykładów Pan Jerzy Bystrzyński z firmy KliMaster omówił względy prawne, ekonomiczne, ochrony środowiska w rozwoju i projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji. Z kolei „O wentylacji i prawie”, czyli absurdach niedopracowanych polskich przepisów prawa w odniesieniu do Ustawy Nadrzędnej opowiedział Pan Erazm Wojciech Felcyn z firmy Creon.

Przedstawiciel TÜV Rheinland Polska – lidera na rynku usług certyfikacyjnych i badawczych w Polsce – Pan Grzegorz Narwojsz, zapoznał uczestników spotkania z tematem „Planowania inwe stycji w perspektywie rosnących cen nośników energii i planowanych zmian przepisów”.

Na niewielkiej wystawie towarzyszącej Sympozjum zaprezentowały się firmy: A.W. Klima, Atol s.c., CIECHOLEWSKI Wentylacje Sp. z o.o., CLIMA GOLD Sp.J., COLD SYSTEM Sp. z o.o., EURO-WENT Sp. z o.o., FLOWAIR, KliMaster Sp. J., KLIMAWENT S.A., PPU CREON Sp. z o.o., SCROL Sp.J.

 

 

ChiK-13-05-13-1

 

 

ChiK-13-05-12-2

KlimaPomerania, to Klaster skupiający przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, którym przyświeca wspólny cel, zrównoważony i innowacyjny rozwój branż klimatyzacji, chłodnictwa i wentylacji (HVAC) jako jednego z kluczowych sektorów gospodarczych Pomorza.
Misją Klastra KlimaPomerania jest pobudzenie partnerstwa i współpracy między jednostkami w nim uczestniczącymi, promocja towarów i usług w kraju i za granicą oraz tworzenie i promocja wspólnych projektów będących motorem rozwojowym innowacji i budowania przewagi konkurencyjnej. Do podstawowych celów Klastra należą:

  1. Rozwój współpracy w obszarze branży HVAC umożliwiający skuteczniejsze wykorzystanie potencjału Partnerów (np. osobowego, innowacyjnego, badawczo-rozwojowego, produkcyjnego, usługowego, marketingowego i innych);
  2. Optymalne wykorzystanie posiadanych lub dostępnych Partnerom zasobów, doświadczeń i kompetencji;
  3. Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności Pomorza.

Obecnie Klaster KlimaPomerania skupia blisko 30 podmiotów ze świata Biznesu, Nauki i Samorządu. Przedsiębiorstwa w Klastrze zatrudniają ponad 1500 osób i utrzymują obryty na poziomie blisko 1 mld złotych.

 

 

 

W naszej prezentacji przedstawiliśmy pokrótce historię firmy, której korzenie sięgają początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W głównej części wystąpienia skoncentrowaliśmy się nad prezentacją urządzeń i systemów firm znanych i uznanych na rynku światowym tj. Carrier, SPX i Toshiba, których jesteśmy bezpośrednimi regionalnymi przedstawicielami. W trakcie naszego dziesięciominutowego „czasu antenowego” prelegenci skoncentrowali się przede wszystkim nad przedstawieniem linii produkcyjnej, nowości produktowych oraz obiektów referencyjnych.
Szersze informacje na temat urządzeń można było uzyskać już bezpośrednio na naszym stoisku, gdzie przedstawiciele producentów chętnie odpowiadali na nurtujące gości pytania, wątpliwości i zagadnienia. Na stoisku firmowym do dyspozycji gości przygotowano również materiały techniczne przydatne głównie w pracach projektowych systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych.
Z zaproszenia przesłanego w imieniu naszej firmy przez Administratora Klastra KlimaPomerania skorzystało grono znanych i uznanych projektantów, głównie z rejonu Pomorskiego. Należy jedynie żałować, że ich wizyta na sympozjum i na specjalnie przygotowanych, przez firmy współorganizujące spotkanie, stoiskach prezentacyjnych była zbyt krótka, ale jak przypuszczamy wszyscy wokół jesteśmy na co dzień poddawani niesamowitej presji czasowej.
Przede wszystkim z ubolewaniem przyjęliśmy jednak fakt mizernego zainteresowania sympozjum drugiego dnia jego trwania. Był to dzień tzw. otwarty przeznaczony między innymi dla środowisk szkolnych (średnie szkoły techniczne, w tym o profilu chłodniczym) i studenckich. Mieliśmy nadzieję, że informacja o sympozjum rozpropagowywana przez Partnerów Klastra w placówkach oświatowych o możliwym spotkaniu, bądź co bądź z ewentualnymi przyszłymi pracodawcami, będzie magnesem przyciągającym młodzież z trójmiejskich szkół i uczelni. Tak się niestety nie stało. Po raz kolejny okazało się, że młodzi ludzie nie chcą lub nie potrafią korzystać z informacji i materiałów, które podaje się im prawie „na tacy” i właściwie na miejscu – w Trójmieście. A realia pokazują, że pracodawcy niekoniecznie będą zawsze zainteresowani wpajaniem młodym adeptom szkół wiedzy technicznej od podstaw...

Grzegorz Madziąg
COLD SYSTEM Sp z o.o

 

 

Województwo pomorskie od wielu lat uznawane jest za region o największym potencjale rozwojowym i technologicznym dla branż klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa w Polsce. Ten sektor nieustannie pozostaje także kluczowym dla całej gospodarki na Pomorzu. Podążając za wzorcami zachodnimi, branżowe przedsiębiorstwa wraz z organizacjami naukowymi przy aktywnym wsparciu władz samorządowych postanowiły skupić się wokół instytucji zwanej Klastrem, co stało się impulsem do zrównoważonego rozwoju nie tylko firm na Wybrzeżu, ale także całego środowiska naukowego i biznesowego.
Dla firmy SCROL, jako przedstawiciela branży klimatyzacji i wentylacji, która w przeciągu niespełna dziesięciu lat stała się jednym z liderów tego sektora w skali kraju i wciąż charakteryzuje się wysokim potencjałem rozwoju, udział w Klastrze to szansa na wykorzystanie możliwości firmy poprzez wykorzystanie doświadczeń innych przedsiębiorców i osiągnięć naukowych w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.
Sympozjum, które było naturalną konsekwencją istoty funkcjonowania Klastra, stało się dla firmy okazją bezpośredniego skonfrontowania swojego kierunku rozwoju z bieżącymi tendencjami rynku. Na towarzyszącej Sympozjum ekspozycji wystawienniczej SCROL postanowił zaprezentować swoje flagowe produkty, które w ostatnim czasie stały się nie tylko atrakcyjną ofertą handlową dla inwestorów i instalatorów, ale także ożywczym impulsem dla całej konkurencji poprzez wprowadzenie na polski rynek nowych producentów wraz z ich nowymi i nierzadko nowatorskimi rozwiązaniami. Systemy oddymiania firmy SODECA szybko stały się ważnym graczem na wąskim w tym zakresie rynku, a SCROL jako wyłączny dystrybutor hiszpańskiego producenta szybko stał rozpoznawalną marką dla projektantów i instalatorów.
Goście Sympozjum mieli także możliwość zapoznania się z najnowszym produktem innego producenta reprezentowanego w Polsce przez SCROL – firmy RIGEL z Włoch. Zaprezentowano agregat wody lodowej małej mocy typu SB, który jest uzupełnieniem bogatej oferty Rigla w zakresie dużych agregatów i skraplaczy.
Na stoisku SCROL nie zabrakło także klimakonwektorów ATISA – trzeciej z firm, która w Polsce dystrybuuje swoje urządzenia z pośrednictwem gdyńskiej spółki.
Oferta firmy SCROL to wyznacznik nowych kierunków, które otwierają się dla branży klimatyzacji i wentylacji, a także coraz wyższych wymagań stawianych przed tym sektorem. Jej obecność Klastrze KlimaPomerania to ugruntowanie pozycji firmy i bez wątpienia szansa na kolejny krok w jej rozwoju.

Arkadiusz Skubek
SCROLL

 

a

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.