Czynniki Naturalne – szanse i zagrożenia PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 25.05.2014

W dniu 4 kwietnia 2014 firma TEKO POLSKA zorganizowała we Wrocławiu piątą już konferencję pod hasłem Nowoczesne Technologie Chłodnicze. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były Czynniki Naturalne – szanse i zagrożenia.

Zebranych gości przywitał Prezes firmy Pan Jacek Krystecki, który przybliżył działalność firmy oraz wprowadził w tematykę spotkania. Wybór zagadnienia konferencji był oczywisty, a związany z uchwaleniem w dniu 12 marca 2014 przez Parlament Europejski nowego rozporządzenia F-gazowego, Czynniki Naturalne – szanse i zagrożenia zastępującego dotychczas obowiązujące nr WE/842/2006, a które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Jednym z elementów tego rozporządzenia jest zakaz stosowania czynników o potencjale GWP ≥ 2500 w instalacjach już od 01.01.2020. Zabronione zatem będzie stosowanie do serwisu (uzupełniania ubytków) takich czynników jak R404A, R507, czy R23. Niestety zakaz obejmie także kilka spośród popularnych dziś bezpośrednich zamienników za R22 – tj. R419A, R422A, R422D i MO89.

 

2014-05-08-1

Od lewej: Pan Jacek Krystecki podczas omawiania rozwoju i ostatnich dokonań firmy TEKO
Pan Patrizio d’Alessandro z Frascolda
Pan Emanuele Chiechi wykazujący właściwości naturalnych czynników i dedykowanych im wymiennikom firmy ECO
Pan Grzegorz Grzelka przybliża uczestnikom rozwiązania w zakresie agregatów CO2
Pan Michał Dobrzyński omawiający legislacje w zakresie prowadzenia działalności firm instalacyjnych i serwisowych

 

Biorąc powyższe pod uwagę należy szukać alternatyw dla wycofywanych czynników do nowych instalacji, a jedną z dróg są czynniki naturalne. Wśród tej grupy czynników jednym z najbardziej popularnych ostatnio w komercyjnych instalacjach chłodniczych jest R744, czyli dwutlenek węgla CO2.

W tym zakresie Teko już od kilku lat testuje i oferuje skatalogowane rozwiązania systemów podkrytycznych i trans krytycznych z czynnikiem roboczym CO2. Są to między innymi standardowe i specjalne rozwiązania w postaci zespołów sprężarkowych TEKOPACK Seria 6000 o wydajności w aplikacjach średniotemperaturowych od 25 do 425 kW, a w nisko temperaturowych od 2,5 do 300 kW. Rozwiązania te budowane są w oparciu o sprężarki Bitzer, gdzie pierwsza sprężarka każdego systemu w standardzie sterowana jest z falownikiem. Za kontrolę układu odpowiada automatyka WURM HCO2/HVL

 

2014-05-09-1

Zespół TEKOPACK 6000 CO2 – transkrytyczny w układzie booster

 

Producent oferuje też możliwość zastosowania sprężarek Bock, czy też Frascold. Produkty właśnie tej drugiej marki dla systemów z czynnikami naturalnymi omówił jeden z gości Pan Patrizio d’Alessandro.

Teko Polska w swojej ofercie proponuje również wymienniki ECO dla czynników naturalnych. Marka ta w ostatnim czasie przejęta została przez LUVATA, a której przedstawiciel pan Emanuele Chiechi przedstawił zebranym pełną ofertę rozwiązań. Producent ten oferuje wszelkiego rodzaju wymienniki począwszy od chłodnic, aż po schładzacze i drycoolery dla naturalnych czynników takich jak: CO2, amoniak, woda czy propan.

 

2014-05-09-2

Zespół sprężarkowy TPduo XLR – nowość w regulacji wydajnością sprężarek Frascold

 

Patrząc perspektywicznie na rozwój rynku, koszt eksploatacji systemów HVACR w supermarketach warto wziąć pod uwagę rozwiązania kompleksowe, zapewniające chłód do mebli chłodniczych w zakresie LT i MT, ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Jednym z rozwiązań są sprawdzone już systemy firmy TEKO COOL2HEAT. Jak działa taki system, jakie oferuje możliwości i jak można w praktyce go wykorzystać w supermarkecie przedstawił Pan Sergius Stovba w temacie: Inteligentne zarządzanie przepływem ciepła z wykorzystaniem CO2 w układach transkrytycznych i podkrytycznych.

 

2014-05-09-3

Pan Heinz Marquard omawia przyczyny uszkodzeń w sprężarkach chłodniczych

 

Tematem uzupełniającym Konferencję było wystąpienie pana Michała Dobrzyńskiego, który omówił podstawowe legislacje F-gazowe obowiązujące i planowane w najbliższym czasie w Europie w Polsce. Oprócz wspomnianych najnowszych regulacji f-gazowych UE, projektu polskiej ustawy o SZWO i F-gazach, pan Dobrzyński przypomniał też o obowiązkach już spoczywających na firmach mających do czynienia z czynnikami chłodniczymi – prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, sprawozdań, szkoleń pracowników.

W czasie przerw, uczestnicy mogli dokładnie obejrzeć i wymienić poglądy dot. przytaczanych rozwiązań technicznych na przygotowanej ekspozycji urządzeń. Można było również zapoznać się z przyczynami uszkodzeń i zniszczeń w sprężarkach chłodniczych na całodniowym stanowisku roboczym.

 

2014-05-09-4

Regulacja wydajności XLR firmy Frascold, przykład na pracującym zestawie agregatu z chłodnicami

 

Dla uczestników konferencji, firma przygotowała również atrakcje w postaci szkoleń z techniki jazdy samochodem na trolejach. Swoje umiejętności można było również sprawdzić jazdą SUBARU STI w zawodach na torze pod okiem instruktorów oraz zawodowego kierowcy rajdowego Grzegorza Grzyba. Pierwsze zawody TEKO CUP wygrali panowie:

 • Miejsce 1: Michał Korpas – Centrum Chłodnictwa Kielce
 • Miejsce 2: Waldemar Tamborski – DKA Polska Sp. z o.o.
 • Miejsce 3: Maciej Hanczewski-Grycza – „Piotr i Paweł”.

 

2014-05-09-5

Od lewej: Jacek Krystecki, Grzegorz Grzyb oraz zwycięzcy TEKO CUP: Michał Korpas, Waldemar Tamborski, Maciej Hanczewski-Grycza

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.