Reklama
Reklama
 
 
 
CHILLVENTA 2016 CHEMOURS – nowe czynniki chłodnicze o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego GWP PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 28.12.2016

Chemours, firma chemiczna o globalnym zasięgu i czołowej pozycji na rynkach technologii bieli tytanowej, produktów fluorowanych oraz rozwiązań dla przemysłu chemicznego, zaprezentowała rozszerzoną ofertę czynników chłodniczych o nową serię produktów Opteon™ XL o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego GWP.

 

W ramach serii Opteon™ XL branża chłodniczo-klimatyzacyjna otrzymuje czynniki chłodnicze o bardzo niskim GWP, które w nowych instalacjach pozwolą zmniejszyć emisję ekwiwalentnego CO2 do najniższego dotąd poziomu. Produkty XL, zaklasyfikowane jako umiarkowanie palne (klasa 2L ASHRAE/ISO), umożliwiają stosowanie większych napełnień niż inne bardziej palne czynniki chłodnicze. Mogą także być bezpiecznie stosowane zgodnie z obowiązującymi regulacjami i normami. Czynniki oparte na wodorofl uoroolefi nach (HFO) mają podobne, a w wielu przypadkach nawet lepsze parametry niż obecnie stosowane wodorofl uorowęglowodory (HFC), które mają zostać zastąpione nowymi produktami. Połączenie efektywności, bezpieczeństwa i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju daje czynnikom serii XL optymalne właściwości, które pozwalają w nowych urządzeniach osiągać najwyższą wydajność.

 

 

2016 11 12 1

(Przy stole) Diego Boeri, Vice President Chemours Fluorochemicals, Lene Stosic, Marketing Communications Manager Chemours (Prezentuje) Eric P. Youngdale, Global Market Manager Opteon – Stationary Refrigerants Chemours

 

 

Premiera serii Opteon™ XL następuje w ślad za udanym wprowadzeniem na rynek serii Opteon™ XP, która debiutowała na wystawie Chillventa 2014. Produkty z serii XP, w tym zwłaszcza Opteon™ XP10, XP40 i XP44, na całym świecie stały się najchętniej wybieranymi czynnikami o niskim GWP, przeznaczonymi do zastosowań w chłodnictwie i klimatyzacji. Chemours przewiduje, że do końca 2016 roku czynnik Opteon™ XP40 będzie stosowany w tysiącu supermarketów i komercyjnych systemów chłodniczych, a do końca 2020 roku ich liczba wzrośnie do 10 000.

 

„Mieszanki XP, od czasu ich wprowadzenia w 2014 roku, spotkały się z szerokim pozytywnym przyjęciem na rynku. Dzięki nowej serii XL Chemours pozostaje liderem innowacji w segmencie czynników chłodniczych.” — powiedział Diego Boeri, global business director Chemours Fluorochemicals. „Staramy się dostarczać czynniki chłodnicze, które pozwolą odbiorcom spełniać wymagania regulacji, działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i uzyskiwać zamierzoną efektywność”.

 

Dziś seria Opteon™ XL obejmuje pięć czynników chłodniczych: Opteon™ XL10, który zastępuje R134a, Opteon™ XL20 i XL40 zastępujące R22 i R404A/507 oraz Opteon™ XL41 i XL55 zastępujące R410A. Każdy czynnik chłodniczy ma unikatowe właściwości i powinien być wybierany stosownie do potrzeb i zastosowania:

 • Opteon™ XL10 (R1234yf) to zamiennik R-134a o najniższym GWP, przeznaczony do nowych instalacji. Opteon™ XL10 z GWP < 1 oferuje podobną wydajność do zastępowanego nim R-134a w średniotemperaturowych układach bezpośredniego odparowania do zastosowań komercyjnych i przemysłowych;
 • Opteon™ XL20 (R454C) to zamiennik R-404A i R-407C o najniższym GWP, przeznaczony do nowych instalacji. Opteon™ XL20 oferuje podobną wydajność do zastępowanego R404A i R407C w nisko- i średniotemperaturowych układach bezpośredniego odparowania w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. GWP wynoszący 146 oznacza, że Opteon™ XL20 mieści się poniżej maksymalnej wartości 150, ustalonej rozporządzeniem UE 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i jest zgodny z dyrektywą Ecodesign, a więc nadaje się szczególnie do hermetycznie zamkniętych systemów;
 • Opteon™ XL40 (R454A) to zamiennik R404A o niższym GWP, ale o udoskonalonych parametrach i wyższej wydajności cieplnej.
 • Opteon™ XL40 z GWP o wartości 238 oferuje optymalne właściwości jako zamiennik czynnika R404A w nisko- i średniotemperaturowych układach bezpośredniego odparowania, w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych;
 • Opteon™ XL41 (R454B) to zamiennik R410A o najniższym GWP, przeznaczony do nowych instalacji. Opteon™ XL41 z GWP o wartości 467 jest preferowanym zamiennikiem R410A gdy wymagany jest czynnik o najniższym GWP w układach bezpośredniego odparowania w klimatyzacji, pompach ciepła i agregatach chłodniczych;
 • Opteon™ XL55 (R452B) to stosowany w nowych urządzeniach zamiennik R410A o niskim GWP i zwiększonej wydajności. Doskonale dopasowany do urządzeń zaprojektowanych dla R410A i palności 2L (umiarkowanie palny). Opteon™ XL55 z GWP o wartości 676 jest zapewniającym optymalną równowagę pomiędzy wydajnością energetyczną a bezpieczeństwem zamiennikiem czynnika R410A do układów bezpośredniego odparowania, takich jak instalacje klimatyzacyjne, pompy ciepła i agregaty chłodnicze. Łatwość konwersji oraz obniżona temperatura tłoczenia w porównaniu z innymi alternatywami R410A, takimi jak R32, umożliwia producentom modernizację urządzeń zaprojektowanych dla czynnika R410A przy minimalnych zmianach konstrukcyjnych i nakładach finansowych.

 

 

2016 11 12 2

 

 

Wszystkie czynniki chłodnicze z serii Opteon™ XL są obecnie testowane przez czołowych producentów urządzeń. Modyfikowane są również kodeksy i standardy, takie jak EN378, tak aby uwzględniały czynniki chłodnicze klasy 2L – umiarkowanej palności. Znowelizowane legislacje i standardy umożliwią bezpieczne wykorzystywanie czynników chłodniczych o niskim GWP i klasie palności 2L do wielu różnych zastosowań.

 

Portfolio czynników chłodniczych Opteon™ stanowi dla chłodnictwa przełom w zakresie rozwiązań o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Produkty te zostały opracowane tak, aby spełniać coraz bardziej rygorystyczne globalne regulacje, przy zachowaniu lub poprawie wydajności w porównaniu do produktów zastępowanych. Jako czołowy dostawca czynników chłodniczych o zrównoważonym wpływie na środowisko naturalne, firma Chemours inwestuje setki milionów dolarów w rozwój nowych produktów i zwiększanie mocy produkcyjnych, starając się zaspokoić rosnące na świecie zapotrzebowanie na czynniki o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP).

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.