Bezpieczne lądowanie agregatu YVAA na szczycie drapacza chmur Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.02.2013
Spis treści
Bezpieczne lądowanie agregatu YVAA na szczycie drapacza chmur
Page 2
Wszystkie strony

2013_0102_26c

 

Rozmowa z Andrzejem Suchodolskim, Dyrektorem Działu Serwisu firmy Johnson Controls

 

Bezpieczne lądowanie agregatu YVAA na szczycie drapacza chmurRozmowa z Andrzejem Suchodolskim, Dyrektorem Działu Serwisu f rmy Johnson ControlsWe wrześniu ubiegłego roku Warszawa była świadkiem nietypowej akcji wymiany agregatu wody lodowej, transportowanego śmigłowcem MI-171 na dach biurowca ORCO Tower, położonego w samym centrum stolicy, u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego. Na pytania o to, skąd pomysł na taki rodzaj dostawy i jak w ogóle doszło do realizacji tak skomplikowanego logistycznie projektu – odpowiada Andrzej Suchodolski, Dyrektor Działu Serwisu f rmy Johnson Controls.

 2013 0102 26c

 

Z jakim problemem zwrócił się do Państwa klient,firma ORCO Apartments, reprezentowana przez TVO Europe Property & Facility Management Services?

A.S.: Rozpisany przez firmę ORCO Apartments przetarg dotyczył wymiany niesprawnego agregatu wody lodowej na nowe urządzenie. Urządzenie, które uległo uszkodzeniu, nie nadawało się do naprawy. Koszty próby naprawy byłyby znaczne, a i tak nie gwarantowałyby prawidłowej pracy urządzenia. Klient szukał urządzenia, które zapewni gwarancję chłodu w najcieplejsze dni roku, a dodatkowo będzie posiadało wysokie współczynniki efektywności energetycznej.

 

2013 0102 26a

 

Jednakże wyzwaniem nie było w tym przypadku dobranie odpowiedniego agregatu, ale trudne warunki demontażu starego urządzenia i posadowienia nowego, gdyż wszystkie prace odbywały się powyżej 27. piętra budynku ORCO Tower.

 

2013_0102_27a

* Współczynnik efektywności energetycznej EER urządzenia chłodniczego jest to stosunek mocy chłodniczej oddanej do pomieszczenia do mocy elektrycznej jaką urządzenie pobrało. Współczynniki te wahają w przedziale od 1 do 5. Im wyższy współczynnik tym bardziej wydajne urządzenie.

 

Czy braliście Państwo pod uwagę alternatywny sposób montażu? Wydaje się, że nie było to rozwiązanie najtańsze.

A.S.: Kierując się troską o przeprowadzenie całego procesu bez uszczerbku dla urządzenia i budynku, a także koniecznością jak najszybszego uruchomienia instalacji w celu uniknięcia przestojów w normalnym funkcjonowaniu obiektu, zaproponowaliśmy niecodzienne i może nie najtańsze, ale na pewno optymalne i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

W istniejących budynkach, posadowienia pod agregaty są dopasowane do istniejących od początku agregatów. Nowe urządzenie musi idealnie pasować pod te gotowe posadowienia, w przeciwnym wypadku należy przerobić konstrukcję, dobudować ramy. Zaproponowane urządzenie YVAA doskonale wpasowało się z gabarytami (8514 x 2241 mm i waga całkowita 8844 kg) do posadowienia. Kolejne wyzwanie stanowił sam transport agregatu na dach. Ponieważ nie było możliwości zastosowania dźwigu – z uwagi na istniejące podziemia przy budynku oraz brak możliwości zablokowania przylegających ulic na około 3 dni potrzebne do przeprowadzenia akcji – wybór padł na śmigłowiec MI-171. Okazało się jednak, że całkowita masa urządzenia z zawiesiami dwukrotnie przekraczała dopuszczalną masę, którą mógł podnieść śmigłowiec. W związku z tym dokonaliśmy podzielenia urządzenia na trzy części – skraplacz, parownik i cała konstrukcja ze sprężarkami. Najtrudniejszym etapem procesu transportu urządzenia na dach było dopasowanie elementów w jedną całość. Posadowienie agregatu należało wykonać z dokładnością do kilku milimetrów. Śmigłowiec wiszący dziesiątki metrów nad ziemią musiał posadowić konstrukcję na podporach, następnie wpasować parownik z dokładnością do 1,5 cm, po czym dopasować skraplacz. Okazało się, że tolerancja 1,5 cm dała nam duży zapas i z dokładnością aptekarską części zostały dopasowane. Udało się tego dokonać nawet bardziej precyzyjnie niż podczas próby generalnej. Po precyzyjnym dopasowaniu po 48 godzinach urządzenie było gotowe do pracy w 100%. 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.