Innowacje, konkurencja a pasożytnictwo gopodarcze Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.04.2014

2014-04-16-1

Innowacje, konkurencja a pasożytnictwo gopodarcze
Rozmowa z Krzysztofem Nowakiem, Dyrektorem Technicznym Uniwersal Sp. z o.o.

 

2014-04-16-1

 

 

Państwa firma na rynku istnieje ponad 25 lat. Zajmują się Państwo produkcją wentylatorów oraz wywietrzników dachowych. Czy jest to rozwojowy segment HVAC?

Krzysztof Nowak: Tak, to prawda. Początek był w 1988 roku, ale produkcją wentylatorów zajęliśmy się dopiero w roku 1991. Wcześniej naszym głównym kierunkiem działań było projektowanie, i to zarówno w dziedzinie szeroko pojętych wentylatorów jak i innych urządzeń ochrony środowiska naturalnego, poczynając od badań stanowiskowych, na operatach ochrony atmosfery kończąc.

 

Rynek wentylatorów w Polsce jest dość duży. Mamy producentów krajowych i zagranicznych. Czy jest to trudny rynek pod kątem handlowym?

KN: Myślę, że w każdej branży jest podobnie. Prowadząc aktywny marketing, szukamy odbiorcy końcowego, starając się jak najbardziej zadowolić jego oczekiwania. Konkurencja robi to samo, stąd oczywista trudność w zdobywaniu klienta. Teczki ofert puchną w szwach, ale żeby chociaż część tych ofert zamieniła się w zamówienie to trzeba się nieźle nagimnastykować.

 

Aby zaistnieć na rynku trzeba mieć dobrej jakości produkt. Na co zatem warto zwrócić uwagę, dobierając urządzenia?

KN: Produkt musi być ciekawy i dobrej jakości. Musi być również dobry stosunek ceny do pozostałych jego walorów. Od samego początku bacznie obserwujemy potrzeby rynku i staramy się sprostać jego wyzwaniom. Choć bywa, że nowy produkt, już po zakończonym procesie produkowania, musi odleżeć na półkach magazynu nieraz kilka lat zanim zacznie się sprzedawać.

 

Czy w tym segmencie urządzeń możemy mówić o jakichś innowacjach – a jeśli tak to o jakich?

KN: Specjalizujemy się w produkcji wentylatorów przeciwwybuchowych – te urządzenia były zresztą początkiem naszej przygody produkcyjnej – ale również naszym dziełem są wywietrzaki zintegrowane, czy też tak modne dzisiaj układy wentylacji hybrydowej, która doczekuje się obecnie uznania zarówno wśród projektantów wentylacji jak i inwestorów. Mamy zresztą na tym polu kilka wzorów użytkowych i patentów.

 

Co dla Państwa jest motorem, wyznacznikiem projektowania nowych rozwiązań?

KN: Potrzeba rynku, ale i nie tylko. Pracowaliśmy poprzednio naukowo i ten „pazur tworzenia” i kreowania nowych trendów został. Staramy się przy projektowaniu wykorzystywać wszelkie nowe technologie. Śledzimy je zresztą bardzo wnikliwie, bo wiele naszych nowych pomysłów, które dzisiaj oglądają światło dzienne, były na naszych deskach projektowych wcześniej, czekały jednak na czas nowych technologii – przedtem po prostu były technologicznie niewykonalne lub bardzo kosztowne.

 

Duża oferta rynkowa przed inwestorem może skłaniać do nieuczciwej konkurencji? Czy spotkał się Pan z taką sytuacją?

KN: Niestety to nasza codzienność. Zajęci własnymi koncepcjami projektowymi co jakiś czas jesteśmy zaskakiwani łudząco podobnymi urządzeniami, czasami są to wręcz naruszenia naszych patentów jeszcze w obecności ich obowiązywania, ale bywa też i tak, że patent wygasa, wtedy słyszymy, że teraz to już można „hulaj dusza”. To ciężki kawałek chleba. Twórca musi się ciężko napracować zanim powstanie końcowy obraz urządzenia, które od momentu pomysłu musi przejść niejednokrotnie szereg zmian i modyfikacji, a i nakłady produkcyjne są ogromne, że o kosztach marketingowej promocji produktu nie wspomnę. Konkurencja obserwuje, widzi, że rynek pozytywnie odbiera nasze nowości i ma przetartą drogę do kopiowania. Powinienem wymienić te firmy, nie zrobię tego jednak. Znam charakterystyki techniczne tych urządzeń i wiem, że nie spełniają tych kryteriów, które powinny spełniać. Często kopiujący czegoś tam nie uwzględnili i produkt jest daleki od oryginału, który tak natchnął do działania. Rynek tego jednak nie wie, liczy się cena – im niższa tym lepsza, my jednak wiemy, że nie zawsze warto tak ryzykować, bo wcześniej czy później pojawiają się techniczne problemy i inwestor wraca do nas, a z produktem kopiowanym zostaje bez reakcji ze strony firm nieuczciwych .

 

Jak Pan wspomniał wcześniej, są Państwo autorem kilku rozwiązań, patentów. Czy w Polsce udaje się respektować prawo autorskie w przypadkach kopiowania rozwiązań?

KN: Inżynier twórca jest pozostawiony swojemu losowi, wprawdzie może walczyć sądownie, może udowadniać naruszenie praw autorskich lub wykorzystywać tzw. paragraf, który nazywa się pięknie bo „pasożytnictwem gospodarczym”, ale te spory mogą ciągnąć się latami i kończą się zwykle ugodą. Nie jesteśmy Ameryką niestety. Tam prawnicy tylko zacierają ręce, gdy dostają takie tematy, a twórca jest spokojny, bo na pewno naruszenie praw twórcy będzie kosztować i to słono, my pod tym względem mamy dziki kraj, a kradzież pomysłu lub podpinanie się pod marketing łudząco podobnym wyrobem jest nagminne. Ostatnio zadano mi dobre pytanie: której firmy konkurencyjnej najbardziej nie lubię? Odpowiedziałem, że konkurencję lubię bardzo, bo wyzwala we mnie duży instynkt działania. Jednak gdy widzę swoje projekty w asortymencie firm konkurencyjnych, to chyba dobrze, że w tym kraju nie wolno nosić broni.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

KN: Dziękuję.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.