Sprawdź czynnik jakim serwisujesz instalację Rozmowa z Krzysztofem Grzegorczykiem, Prezesem Zarządu fundacji PROZON |
![]() |
Data dodania: 25.05.2014 |
Fundacja PROZON już od pewnego czasu świadczy usługi w zakresie analizy składu czynników chłodniczych. W tym celu przygotowali Państwo specjalne laboratorium. KG: Laboratorium przy Centrum Regeneracji i Utylizacji świadczy usługi analityczne od wielu lat, jednak 3 lata temu część naszej hali na ul. Matuszewskiej została wydzielona na laboratorium specjalizujące się w analizach czynników chłodniczych. Wybrane analizy są analizami bezpłatnymi przy przyjmowaniu czynników do zagospodarowania w ramach Sieci 3R (odzysku, regeneracji i recyklingu). Ocena jednorodności składu determinuje dalsze losy odzyskanego i zdanego do Fundacji czynnika. Czynniki jednorodne (>99,5%) są regenerowane i jako zupełnie oczyszczone mogą wrócić na rynek. Czynniki o większej zawartości domieszek innych czynników są poddawane utylizacji. Analizy jednorodności dokonywane są na urządzeniu Tasco TA 400.
Chromatograf Agilent 490
Jakim sprzętem Państwo dysponują i jakie parametry mogą Państwo określać? KG: Laboratorium dokonuje pełnej analizy czynników oczyszczonych. Jeżeli czynnik po regeneracji ma wrócić na rynek, musi spełniać wymogi normy. Parametr jednorodności składu jest precyzyjnie określany na chromatografach gazowych. Nasz wysłużony chromatograf z końca lat 90-tych otrzymał wsparcie szybkiego i dokładnego chromatografu Agilent 490. Wilgotność czynnika jest określana na analizatorach Shaw’a lub Karla Fishera. Obecność kwasów natomiast jest określana przy pomocy precyzyjnych pH-metrów. Na koniec zawartość oleju jest mierzona prostą i skuteczną metodą odparowania w kolbie Gotetz’a. Po takim cyklu analiz możemy być pewni, że czynnik zregenerowany jest tej samej jakości jak czynnik pierwotny. Jednak największą zaletą czynnika z odzysku i po regeneracji jest to, że nie został wyemitowany do atmosfery i będzie ponownie wykorzystany niczym papier z makulatury.
Ile czasu trwa standardowe badanie i pełne? Dlaczego ważne jest wykonanie takiej analizy i jakie ma znaczenie przy serwisie instalacji? KG: Podstawowe określenie składu trwa kilka minut. Pozostałe badania wymagają przygotowań i są dużo bardziej pracochłonne. Dla pewności często są również powtarzane. Prawidłowy skład determinuje osiąganie prawidłowych parametrów pracy urządzenia chłodniczego. Obecność kwasów w czynniku chłodniczym stanowi natomiast zagrożenie dla trwałości całego układu.
Kto może skorzystać z Państwa usług i jaka jest procedura? KG: Z bezpłatnej analizy składu korzystają nasi partnerzy działający w Sieci 3R w momencie dostarczenia czynnika do regeneracji albo utylizacji. Pozostałe analizy wymagają dostarczenia butli z próbkami i zlecenia wykonania usługi odpłatnej.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019
-
Pompy ciepła 2018
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017