O tendencjach i zmianach w systemach klimatyzacji Data Center - Rozmowa z Panem Aleksandrem Redlichem, prezesem Fast Group Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.02.2016

 

 

2016 1-2 22 1

 

Firmie Fast Group przewodzi Pan od 2001 r. Jak się zaczęła Pana przygoda z tą branżą, z obiektami typu Data Center?

 

AR: Zawsze kierowałem firmę w kierunku inżynierskim. Na początku była to produkcja małych UPSów oraz przedstawicielstwo producentów 3-fazowych UPSów i agregatów prądotwórczych – a te urządzenia często są stosowane w Data Center. Klientom podobało się jak podchodzimy do realizacji naszych kontraktów i sami zaczęli nas prosić o to, żeby wziąć na siebie generalne wykonawstwo i podwykonawców innych branż. Potem już przychodzili do nas z propozycjami dystrybucji produktów inni producenci z pozostałych branż związanych z Data Center. Okazało się, że budowa serwerowni wymaga dużej wiedzy, pomysłowości, kultury technicznej, profesjonalizmu i solidności, ale to również doskonała przygoda intelektualna, dająca na końcu dużą satysfakcję inżynierską.

 

Na końcu budowy naszej firmy, włączyliśmy do naszej oferty usługi konsultacji, tworzenia koncepcji, audyty i projektowanie. Ponieważ dużą częścią naszej działalności jest również utrzymanie Data Center – dzięki temu uzyskujemy ogromną wiedzę praktyczną i doświadczenie. Podkreślę tutaj, że nie jesteśmy tzw. „pośrednikiem”, organizującym innych podwykonawców, ale mamy swój kilkunastoosobowy zespół inżynierów serwisu przeszkolonych u producentów.

 

 

2016 1-2 20 2

 

 

W minionym grudniu, firma Fast Group obchodziła jubileusz 25-lecia działalności. Czym różni się rynek dzisiejszy i ten z początku działalności firmy?

 

AR: Tak, aż dziwnie się spogląda wstecz jak widać horyzont 25 lat działalności firmy, z którą jestem związany od jej pierwszych dni. W latach 90, wszystko co robiliśmy było pionierskie. Firma była bez wystarczającego kapitału, który zdobywaliśmy rok po roku, ale pod względem biznesowym działało się dużo łatwiej. Efekty, przy dużym zaangażowaniu osiągało się prościej. Dziś, poza zaangażowaniem, trzeba mocniej walczyć na rynku, a i konkurencja jest większa. 

 

Teraz wykonujemy coraz większe i trudniejsze kontrakty dzięki zdobytemu doświadczeniu i dużemu, wypracowanemu kapitałowi firmy. Jedno nie zmieniło się od początku działalności firmy – inżynierski jej charakter i traktowanie tego co robimy z pasją i rzeczywistym zainteresowaniem. Naszych pracowników też namawiam, żeby nie traktowali FAST Group tylko jako miejsca zapewniającego środki do życia, ale również jako miejsce przygody intelektualnej i miejsce wypracowania satysfakcji z pracy. Dziś bardzo ważnym działem firmy jest dystrybucja systemów klimatyzacji precyzyjnej, czym na początku działania firmy w ogóle się nie zajmowaliśmy. Mija już 10 lat, od kiedy sprzedajemy i serwisujemy systemy klimatyzacji precyzyjnej. 

 

 

A co oznacza dzisiaj bezpieczne i efektywne Data Center? Jakim wymogom powinno ono odpowiadać?

 

AR: I tu jest problem, bo zazwyczaj energoefektywność jest w sprzeczności z poziomem kosztów realizacji lub poziomem bezpieczeństwa. Zacznijmy zatem od wspomnianej energoofektywności. Największe pole do popisu w uzyskaniu oszczędnosci jest w systemie klimatyzacji. W bilansie mocy serwerowni, około 34% mocy przypada na zasilanie systemu klimatyzacji. Widać, że jest o co powalczyć. W terminologii Data Center jest współczynnik określający jego energoefektywność – PUE. Obecnie idzie walka o obniżenie tego współczynnika. Niestety koszt systemów, które znacznie mogą zaoszczędzić energię, jest jeszcze na tyle wysoki, że często ich zakup nie zwraca się w sensownym czasie kilku lat.

 

Drugi aspekt szeroko rozumianej efektywności Data Center, to możliwość schłodzenia szaf rack o wysokiej gęstości mocy (od ok. 7 kW/szafę rack).

 

A jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to tu kłania się teoria niezawodności i budowa tzw. systemów redundantnych (czyli nadmiarowych). Oczywiście poziom bezpieczeństwa, rozumiany w sensie bezprzerwowej pracy Data Center, musi być dopasowany do wymagań biznesowych. Nie ma sensu budować drogiej infrastruktury, kiedy procesy biznesowe dopuszczają nieplanowaną przerwę w pracy przez kilka godzin – nie ma to wyraźnego wpływu na działania biznesowe użytkownika Data Center. Generalnie to bardzo skomplikowane rozważania, które z naszymi klientami omawiamy na początku, żeby późniejsza koncepcja była dopasowania do jego wymagań.

 

 

2016 1-2 21 1

 

 

A jakie są największe wyzwania przy budowie i eksploatacji takich obiektów?

 

AR: Ja osobiście widzę dwa takie wyzwania, które mają znaczący wpływ na możliwość pracy i rozsądne wydawanie pieniędzy na inwestycje. Pierwszy, to coraz częściej pojawiające się wymagania dotyczące wysokiej gęstości mocy. Mamy już klientów, którzy mają szafy rack wypełnione sprzętem, który pobiera powyżej 30 kW. Tak jak zasilenie elektryczne nie stanowi tu jakiegoś wyzwania, tak schłodzenie takiego obszaru w serwerowni, to już nie jest banalny, techniczny problem. Najprostsze rozwiązanie tego problemu to wykonanie tzw. systemu rzędowego, gdzie szafy klimatyzacyjne są ustawione w jednym rzędzie z szafami rack. Według mojej opinii, to najczęściej złe rozwiązanie. Jeśli tylko wysokość pomieszczenia serwerowni na to pozwala, to najlepszym systemem dostarczenia chłodu do szaf rackowych jest nadmuch zimnego powietrza pod podłogą techniczną. Wtedy możemy dość elastycznie aranżować serwerownię i dowolnie decydować o miejscach o podwyższonej lub wysokiej gęstości mocy.

 

Mamy w swojej ofercie bardzo pomysłowe i bezpieczne rozwiązania służące do elastycznego planowania budowy stref wysokiej gęstości z nadmuchem pod podłogą techniczną. 

 

Drugie wyzwanie, które umiemy dobrze rozwiązywać, to skalowalność/ modułowość serwerowni. Najczęściej informatycy dają bardzo wygórowane wytyczne dotyczące poziomu mocy dla zasilania sprzętu IT. A praktyka jest taka, że na początku potrzebna jest dużo mniejsza moc. Dlatego system zasilania elektrycznego i system klimatyzacji powinien być tak dobrany, aby była możliwość zwiększania lub zmniejszania właściwości systemu, w zależności od wymagań i potrzeb.

 

 2016 1-2 20 1

 

 

Jak zatem możemy sprostać tym problemom, jakie rozwiązania zastosować?

 

AR: Przede wszystkim zalecam inwestorom i projektantom kontakt ze specjalistami z naszej firmy na jak najwcześniejszym etapie planowania inwestycji. Wtedy można od początku dobrze wymyślić koncepcję, która będzie uwzględniała wszystkie wymagania i jest pewność, że koncepcja będzie realizowalna.

 

Następny w kolejności jest dobrze wykonany projekt. Dla potwierdzenia prawidłowości projektu wykonujemy również analizę CFD (computational fluid dynamics). Dla gotowych Data Center przeprowadzamy również audyty i analizę co należy poprawić, żeby podnieść bezpieczeństwo i energoefektywność.

 

Koncepcje techniczne, projekty Data Center to zagadnienie wielobranżowe i wymaga dobrej orientacji w zakresie głównie elektryki i systemów klimatyzacji/wentylacji.

 

Bardzo istotne jest właściwe zaplanowanie możliwości skalowania mocy Data Center, ponieważ w obecnym, bardzo dynamicznie zmieniającym się biznesie, często pojawia się potrzeba zwiększenia ilości sprzętu IT i co za tym idzie mocy systemu zasilania gwarantowanego oraz chłodu.

 

A w sferze technicznej zalecamy, w zależności od potrzeb, zamykanie stref zimnych/gorących, właściwe sterowanie rozpływem powietrza. 

 

 

2016 1-2 22 2

 

 

Czy mógłby Pan nieco przybliżyć kwestię kontroli przepływu powietrza. W jaki sposób możemy ją realizować, z pomocą jakich rozwiązań?

 

AR: Jak już wspomniałem, bardzo ważnym elementem koncepcji Data Center jest właściwe zaplanowanie rozpływu powietrza. Z jednej strony jest to istotne ze względu na energooszczędność, z drugiej ze względu na wydajność chłodzenia. Obecna konstrukcja serwerów jest taka, że pobór mocy jest mocno uzależniony od stopnia obciążenia serwerów przetwarzaniem danych. W naszej ofercie są systemy produkcji amerykańskiej firmy TATE Inc. pozwalające na lepsze ukierunkowanie przepływu powietrza wprost na szafy rack oraz systemy tzw. aktywnej podłogi regulujące wypływ powietrza spod podłogi technicznej. Te rozwiązania zapewniają wychłodzenie szaf rack do ok. 40 kW na szafę rack.

 

Tradycyjne kratki wentylacyjne montowane w podłodze technicznej dają możliwość wychłodzenia szaf rack do ok 6÷7 kW na szafę rack. Zastosowanie kratek wentylacyjnych DirectAire pozwala wychłodzić szafy rack do ponad 25 kW na szafę, a przy zamkniętych strefach zimnych do ponad 30kW na szafę rack. Przy zastosowaniu kratek DirectAire współczynnik TAC (Total Aire Capture) zwiększa się z 50% (przy zwykłych kratkach wentylacyjnych) do 93%.

 

Dla zwiększenia wypływu zimnego powietrza spod podłogi technicznej stosuje się wentylatory podłogowe PowerAire. To bardzo mądre rozwiązane z własnym, niezależnym sterowaniem na podstawie wartości temperatury na froncie szafy rack.

 

Często, dla osiągnięcia lepszej energoefektywności potrzeba z kolei przydławić wypływ zimnego powietrza. W tym celu stosuje się automatycznie regulowane przepustnice SmartAire. Powyższe rozwiązania zapewne znalazły już zastosowanie w realizacjach Fast Group.

 

 

2016 1-2 22 3

 

 

Czy mógłby Pan przybliżyć kilka najciekawszych?

 

AR: Z ciekawych rozwiązań, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach można wymienić serwerownię dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, dla Centrum Personalizacji dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czy też NORDEA Bank. Wszystkie te realizacje mają zaprojektowany duży stopień skalowalności (nawet do 200%), używają elementów PowerAire, a w niektórych jest zastosowane zamknięcie zimnych korytarzy. Parę lat temu wykonaliśmy również system klimatyzacji i zasilania gwarantowanego dla PKO BP. Moce elektryczne wynosiły kilka MW, więc skala przedsięwzięcia była bardzo duża.

 

 

 

2016 1-2 22 4

 

 

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów rynkowych

 

AR: Dziękuję

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.