Odkryj nowe możliwości systemów klimatyzacji Gree Rozmowa z Panią Elżbietę Krawczyk–Grzyb, Prezes Zarządu firmy Free-Polska Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.06.2016

 

 

2016 5 26 1 

Na wstępie naszej rozmowy chciałbym pogratulować Pani i grupie partnerów rozwoju marki w Polsce. Czy mogłaby Pani nieco przybliżyć markę Gree?

 

Elżbieta Krawczyk-Grzyb: Bardzo dziękuję. Jako Generalny Importer urządzeń GREE na Polskę, mogę powiedzieć, że GREE to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie firm specjalizujących się w produkcji i dystrybucji klimatyzatorów. 25 lat na rynku pozwoliło nam stopniowo zdobywać kolejne regiony – jesteśmy dzisiaj obecni na sześciu kontynentach i w kilkudziesięciu krajach. Szczycimy się również tym, że co trzeci klimatyzator na świecie został wyprodukowany w fabrykach GREE, a z naszej oferty korzysta ponad 170 milionów klientów.

 

 

W Polsce marka Gree obecna jest od ponad 13 lat. Czy może Pani przybliżyć początki działalności w Polsce i dość niecodziennym konsorcjum firm, udziałowcach Free Polska – będących na co dzień firmami konkurencyjnymi?

 

EKG: Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy to kilku przedsiębiorców wpadło na pomysł bezpośredniej współpracy z producentem klimatyzatorów w Chinach. To „niecodzienne konsorcjum” – jak sam Pan je określił – jest więc tak naprawdę grupą zakupową, która od samego początku działa w niezmienionym składzie (Alfaco z Wrocławia, Bezet z Bydgoszczy, Klima z Warszawy, Systherm z Poznania i Wienkra z Krakowa). I choć te firmy są potencjalnymi konkurentami, prowadzą wspólną politykę handlową i marketingową od lat. Pozwoliło nam to stworzyć niepowtarzalną jakość w kontakcie z klientami i osiągnąć sukces na rynku. Efektem naszych działań są nasze wyniki z ostatnich 2-3 lat.

 

 

2016 5 26 2

Jednostka Super Free Match z możliwością podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych

 

 

Jaki zatem jest udział w rynku urządzeń marki Gree. Jak obecnie kształtują się Państwa wyniki?

 

EKG: Świetne wyniki zanotowaliśmy już w 2014 roku, kiedy udało nam się osiągnąć prawie 19 mln złotych obrotu. To jednak nic przy ubiegłorocznych wynikach! 2015 rok przyniósł nam blisko 32 miliony obrotu, a więc nasz udział w sprzedaży w segmencie RAC Residential i Light Commercial (LCAC) sięgnął prawie 20 procent. W tym roku wprowadzamy systemy VRF, a co za tym idzie wspomniane wyniki – w co mocno wierzymy – mogą być jeszcze lepsze!

 

 

Od razu zapytam, jak udało się osiągnąć tak dobre wyniki sprzedaży?

 

EKG: Nie byłoby to możliwe bez wspomnianej wcześniej grupy zakupowej, która działa niezmiennie od wielu lat. Naszą siłą jest też siatka dystrybucyjna – jesteśmy w pięciu najważniejszych miastach w Polsce, a wyłącznymi dystrybutorami (a zarazem udziałowcami) jest pięć stabilnych firm z branży. Dodatkowo każda z firm ma wieloletnie doświadczenie na rynku, a profesjonalny serwis i możliwości, jakie daje nam magazyn centralny, są nie do przecenienia we współpracy z naszymi klientami.

 

 

Zatem jakie jednostki cieszyły się największym zainteresowaniem klientów w ubiegłym sezonie w segmencie RAC?

 

EKG: Od lat jesteśmy liderem w urządzeniach RAC, czyli ściennych klimatyzatorach pokojowych. Najczęściej instalowanym klimatyzatorem w 2015 roku był model Change, który jest chyba najbardziej uniwersalnym urządzeniem na rynku. W serii Change połączyliśmy technikę sterowania silnikami inverterowymi DC z technologią inwerterową sprężarek G10, dzięki czemu ten model uzyskał niskie współczynniki zużycia energii, przy jednocześnie cichej pracy.

 

To jednak nie wszystko, bo w ubiegłym roku dużym powodzeniem cieszyły się również systemy Multi Gree: Free Match i Super Free Match. To seria klimatyzatorów chętnie wykorzystywana przez architektów przy projektowaniu dużych powierzchni. Dzięki jej możliwościom, klienci mogą podłączyć nawet dziewięć jednostek wewnętrznych do jednego urządzenia.

 

 

2016 5 27 1

Nowa generacja urządzeń GMV serii 5

 

 

Czy w tym roku pojawiły się jakieś nowości? 

 

EKG: Oczywiście, można nawet powiedzieć, że w tym roku wkroczyliśmy w nową erę. Wychodząc naprzeciw problemom mieszkańców wielu polskich miast i dbając o ekologię, zainwestowaliśmy w świeże powietrze. Wskutek tych działań w naszej wiosennej ofercie znalazło się miejsce dla dwóch rewelacyjnych oczyszczaczy powietrza, które będzie można wykorzystać w gospodarstwach domowych. W naszej ofercie pojawiły się też ponownie stylowe klimatyzatory przenośne, okienne i osuszacze. Zdecydowaliśmy się na taki krok , ponieważ ciągle jest na nie zapotrzebowanie. Gwarantują one klientom komfort w miejscach, w których montaż klimatyzatorów split jest kłopotliwy albo niemożliwy.

 

 

A jak wygląda dotychczasowa obecność Gree w segmencie urządzeń LCAC i CAC?

 

EKG: Seria U-Match, a więc nasze flagowe produkty w tym segmencie, to urządzenia kasetonowe, kanałowe i przypodłogowo- sufitowe. Każdy z nich charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami efektywności energetycznej i pracuje w mocach wydajności chłodniczej od 2,5 do 16 kW. Przez lata potwierdziliśmy, że jest to niezawodny produkt, a to zaowocowało dużą popularnością na rynku. Szczególnie docenianie są klimatyzatory kasetonowe, które zyskały miano bardzo dobrego i sprawdzonego produktu.

 

 

W 2016 r. wprowadzają Państwo nową generację urządzeń VRF – GMV piątej generacji??

 

EKG: Tak, jest to kolejna nowość w naszej wiosennej ofercie. Muszę też przyznać, że cieszę się z niech chyba najmocniej. VRF GMV-V to najnowszy technologicznie produkt, który charakteryzuje się bardzo dużą efektywnością energetyczną i wysokim zaawansowaniem pod względem sterowania. Nasze urządzenia wyposażone są w zaawansowany system sterowania i współdziałają z inteligentnymi systemami automatyki i zarządzania budynkami BMS, mogą być wyposażone w moduł podzielnika zużycia energii elektrycznej. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo dzięki tej opcji będą mogły być wykorzystywane w miejscach użyteczności publicznej, gdzie ważnym aspektem jest rozliczanie i oszczędność energii.

 

 

A jakie nowe rozwiązania technologiczne pojawią się w jednostce GMV 5?

 

EKG: Chyba najważniejsza jest moc jednostek wprowadzona w systemie GMV 5 DC Inverter Multi VRF. Została ona zwiększona i dla pojedynczego agregatu wynosi obecnie 16 HP. Co jednak ważne – połączenie jednostek w system modułowy umożliwia nam kombinację o łącznej mocy 64 HP, a więc najwyższy poziom w branży! Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do tak rozbudowanego systemu możemy podłączyć aż 80 jednostek wewnętrznych. Jest to szczególnie korzystne w przypadku budynków biurowych oraz hoteli. Jedną z jego zalet jest również prosty układ instalacji chłodniczej i sterowania, który ułatwia projektowanie, instalację i obniża jej koszt. Maksymalna całkowita długość instalacji wynosi 1000 metrów, a maksymalna różnica wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną a jednostką zewnętrzną została zwiększona do 90 metrów.

 

Dzięki wykorzystanym technologiom, użytkownicy systemu GMV5 Gree mają możliwość oszczędzania energii, co jest bardzo istotne z punktu widzenia ekologii. Składa się na to wiele czynników takich jak: zwiększona wydajność sprężarek inwerterowych, nowoczesne i ciche silniki inwerterowe DC, optymalny rozdział czynnika chłodniczego, technologia zarządzania olejem, czy zaawansowany system sterowania itp.

 

 

2016 5 27 2

 

 

W tym miejscu nie sposób zapytać jak pozycjonuje się seria GMV 5 w stosunku do konkurencji – technicznie oraz cenowo?

 

EKG: Parametry, zakres pracy urządzeń i szczegóły niektórych rozwiązań technicznych kwalifikują systemy GMV na wysokim poziomie w stosunku do produktów konkurencyjnych, a szczególnie ważny jest tutaj współczynnik efektywności energii EER i COP. W naszych urządzeniach są na tym samym poziomie co w LG, Samsung, a nawet Toshiba. Zachęcamy projektantów i przede wszystkim inwestorów do skontaktowania sie z nami, gdyż cena jaką możemy zaproponować, będzie naprawdę konkurencyjna, a technologicznie produkt jest wyjątkowo atrakcyjny.

 

Dużą rolę – i ważną – odgrywa również szeroki wybór urządzeń. Spośród dziewięciu typów jednostek wyróżnić należy tutaj modele ścienne, kanałowe, kasetonowe, przypodłogowo-sufitowe i konsole. Ich wydajność oscyluje w granicach od 2,2 kW do nawet 45 kW, co daje nam pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do każdej z wyżej wymienionych jednostek wewnętrznych, użytkownik dostaje w zestawie sterownik bezprzewodowy lub przewodowy. Istnieje również możliwość sterowania grupowego, strefowego i centralnego, co daje bardzo duże możliwości konfiguracji systemu.

 

 

Państwa dynamiczny rozwój znalazł również potwierdzenie w przyznaniu nagrody Delta 2016 przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja podczas tegorocznej edycji targów Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja w marcu br.

 

EKG: Dokładnie. Nagroda to rezultat naszego poświęcenia i świetnie wykonanej pracy. W 2015 roku podwoiliśmy obroty względem poprzedniego sezonu, a więc wyniki finansowe mówią same za siebie. Dodatkowo znaleźliśmy się w towarzystwie prężnie rozwijających się firm z branży, a to dowód na to, że prowadzimy swój biznes w odpowiedni sposób, a nasi klienci są zadowoleni zarówno z produktów marki Gree, jak i świadczonych przez naszych dystrybutorów usług.

 

 

Tak duże dokonania wymagają jeszcze większych planów na najbliższe lata?

 

EKG: Tak, w ostatnim czasie naszą najważniejszą inwestycją było stworzenie centralnego magazynu w Gdyni, który umożliwił nam wejście na jeszcze wyższy poziom jeśli chodzi o logistykę i szybkość dostaw. Kolejnym krokiem, który pozwoli nam rozwijać naszą spółkę, będą kontakty międzynarodowe. Prowadzimy już pewne rozmowy z partnerami na Litwie, w Czechach i na Węgrzech, które – mam nadzieję – jeszcze bardziej wzmocnią naszą pozycję na rynku.

 

 

Życzę zatem spełnienia tych planów i dziękuję za rozmowę.

 

EKG: Również bardzo dziękuję i zachęcam do kontaktu z naszymi partnerami, poznania możliwości naszych nowych produktów w ofercie.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.