15. jubileuszowa edycja targów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2017 Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.04.2017

Za nieco ponad miesiąc odbędzie się 15. edycja targów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA. Nim przejdziemy do szczegółów jubileuszowej edycji, czy mógłby Pan przypomnieć nam skąd wzięła się w ogóle idea FORUM? 

 

2017 02 22 1

 

 

TT: Gdy 15 lat temu rozpocz ynaliśmy działalność Stowarzyszenia Polska Wentylacja, zastanawialiśmy się, co może być atrakcyjną platformą do wymiany informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego w zakresie zagadnień wentylacji i klimatyzacji. Wiedzieliśmy, że w Polsce odbywają się różnego rodzaju targi, są organizowane naukowe konferencje tematyczne, a dostawcy urządzeń i materiałów starają się docierać do odbiorców z informacją o swoich produktach. Jednak w naszej ocenie każda z tych aktywności żyła własnym życiem, a organizatorzy poszczególnych wydarzeń mieli własne, nie zawsze takie same cele. Doszliśmy do wniosku, że warto zaproponować taką formułę spotkania branżowego, która pozwoli w jednym miejscu i czasie odpowiedzieć na potrzeby zarówno projektantów, wykonawców, dostawców jak i użytkowników instalacji. Byliśmy też pewni, że spotkanie dla branżystów powinno być organizowane przez branżystów. Naszym celem było zorganizowanie spotkania, które pozwoli projektantom i wykonawcom zapoznać się z nowościami w przepisach, wytycznych projektowych i w technice. Dla dostawców z kolei ważne było, aby formuła targowa zapewniała im łatwe i efektywne kosztowo dotarcie do bardzo jasno określonej grupy odbiorców. Od początku byliśmy nastawieni na przekazywanie wiedzy inżynierskiej i wspieranie przedsiębiorców.

 

A jak wyglądały pierwsze edycje tej formuły targów, spotkań branżowych?

 

TT: Pierwsza edycja targów FORUM WENTYLACJA, która odbyła się w 2003 roku zgromadziła 23. wystawców i około 1000. uczestników. Z dzisiejszej perspektywy można by powiedzieć, że to niewielkie spotkanie, lecz 15 lat temu byliśmy bardzo zadowoleni z wyniku osiągniętego na starcie. W kolejnych latach stale powiększała się wielkość wystawy, a także rozszerzyliśmy tematykę targów o SALON KLIMATYZACJA oraz o zagadnienia chłodnicze. Wprowadzaliśmy też kolejne wydarzenia towarzyszące targom: Arenę Technologii, Strefę Instalatora, Warsztaty Chłodnicze, Warsztaty Projektanta, Akademię CAD.

 

FORUM WENTYLACJA, to również pewna historia branży? Jak przez te 15 lat zmieniał się rynek branży wentylacyjnej i działalność Stowarzyszenia Polska Wentylacja?

 

TT: Na przestrzeni 15 lat rynek oczywiście się zmienił. Z puntu widzenia przedsiębiorcy zawsze odzwierciedlał wahania koniunktury gospodarczej, ale jednocześnie stale się rozwijał. Powstawało wiele nowych firm, zarówno handlowych jak i wykonawczych, obroty rosły z roku na rok, a podmioty gospodarcze profesjonalizowały się. Bardzo ważną tendencją jest stały wzrost świadomości i oczekiwań odbiorców naszej branży, któremu z kolei towarzyszy rozwój techniki. Rolą Stowarzyszenia jest w tej sytuacji wspieranie zarówno branżystów jak i klientów branży w zdobywaniu rzetelnych informacji. Temu między innymi służy organizacja FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMAT YZACJA. Stowar z ys zenie s tale monitoruje prawo, zabiega o jego aktualizowanie, uczestniczy w działaniach normalizacyjnych. Zostaliśmy też członkiem Stowarzyszenia Europejskiego Przemysłu Wentylacyjnego EVIA z siedzibą w Brukseli, dzięki czemu z bliska śledzimy zmiany prawa na poziomie europejskim i możemy reprezentować nasze stanowisko.

 

Czy dzisiaj ten rynek jest już w pełni ustabilizowany, ułożony po kątem działalności firm i relacji firmy/projektant/ inwestor/wykonawca?

 

TT: Tak jak wspomniałem wcześniej rynek profesjonalizuje się od lat i zdecydowana większość firm działa sprawnie i fachowo. Jednak widzę jeszcze kilka aspektów, które warto rozwijać. Mam na myśli między innymi kwestie informacji o produktach, ich właściwościach technicznych, cenach, kosztach eksploatacji. Na naszym rynku niestety jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór koncepcji technicznych kompletnych instalacji i konkretnych produktów w nich stosowanych jest ich cena. Ma być przede wszystkim tanio, a tanio nie zawsze znaczy dobrze i efektywnie kosztowo. Często rozwiązania najtańsze inwestycyjnie nie są również tanie i trwałe w eksploatacji. Jednak presja, aby inwestycje realizować jak najtaniej, bez analizy rozwiązań alternatywnych ani analizy kosztów eksploatacji, ma negatywne skutki dla uczestników rynku. Inwestorzy, nie zawsze świadomi, otrzymują produkt, usługę o gorszych właściwościach niż mogliby otrzymać. Projektanci są w pewnym sensie przymuszeni do stosowania rozwiązań jak najprostszych, nie zawsze optymalnych z punktu widzenia właściwości użytkowych. Dostawców zmusza to do oferowania rozwiązań mniej zaawansowanych technicznie, a jednocześnie do zmniejszania marż handlowych, co utrudnia inwestowanie w nowe produkty. Mniej uczciwi dostawcy skłaniają się w tych warunkach do stosowania rozwiązań i komponentów gorszej jakości, nie zawsze rzetelnie informując o parametrach oferowanych urządzeń. Gdy do tego dodamy wciąż niedoskonałe prawo, widać że mimo ogromnego postępu na przestrzeni ostatnich 15 lat, nadal przed branżą pozostaje wiele wyzwań.

 

2017 02 22 2

 

Czy dla osób bardziej związanych z techniką chłodniczą będą kontynuowane w tym roku Warsztaty chłodnicze? Jakie tutaj pojawią się główne tematy?

 

TT: W tym roku już po raz trzeci zorganizujemy wspólnie z Fundacją Ochrony Klimatu PROZON Warsztaty chłodnicze. Będą one skierowane głównie do serwisantów instalacji chłodnicz ych i klimat yzacyjnych. W praktyczny sposób przedstawią aktualny stan prawny, który ulega ciągłym modyfikacjom. Przybliżą także kwestie techniczne związane ze stosowaniem nowych czynników chłodniczych. W ramach Warsztatów odbędzie się seria wykładów oraz konsultacji, gdzie indywidualnie będzie można omawiać wątpliwości natury prawnej.

 

Na koniec grudnia na liście mamy zgłoszonych ponad 150 firm – jakiej docelowej liczby Pan oczekuje i czy w tym roku będą jakieś ważne zmiany organizacyjne, nowe przedsięwzięcia?

 

TT: W chwili gdy rozmawiamy, nie zamknęliśmy jeszcze listy wystawców. Wszystko jednak wskazuje na to, iż ich ostateczna liczba będzie porównywalna do ubiegłorocznej, rekordowej edycji, w której zaprezentowało się ponad 170 firm. Targi na pewno się powiększają. Już dziś możemy się pochwalić tym, że zwiększyła się nam powierzchnia wystawy. Mamy kolejny rekord. Listę wystawców, która jest na bieżąco aktualizowana można śledzić na stronie internetowej targów (www.forumwentylacja.pl).

 

Na stronie internetowej wydarzenia wprowadziliśmy także nowość – dodatkowe informacje od każdego z wystawców. Można tam znaleźć katalogi produktów, prezentacje, opisy produktów. Materiały można pobrać ze strony targów. Ciekawym przedsięwzięciem, które będzie kontynuowane w tym roku, jest także Strefa Instalatora. Jest to miejsce dedykowane branżystom – instalatorom systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia. Strefa Instalatora to przestrzeń, w której można podnieść swoje umiejętności zawodowe i zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. W Strefie będzie zbudowana instalacja wentylacyjna, której działanie będzie można sprawdzić samodzielnie.

 

Od kilu lat wystawcy mają możliwość dodatkowej prezentacji swoich urządzeń w Strefie Prezentacji o nazwie ARENA TECHNOLOGII. Jaki będzie tegoroczny temat przewodni tej prezentacji?

 

TT: Arena Technologii to otwarta przestrzeń, w której jest możliwość zobaczenia i porównania urządzeń pochodzących od różnych producentów. Tematami Areny w 2017 roku będą: ƒƒ

 • z zakresu klimatyzacji – systemy VRF, ƒƒ
 • a z zakresu wentylacji – wentylatory oddymiające.

 

Planujemy pokazanie kilkudziesięciu produktów. Wszystkie prezentowane wyroby będzie można zobaczyć z bliska, dotknąć. Pełna lista urządzeń znajdzie się także na naszej stronie internetowej.

 

Nagrody DELTA i PASCAL to wyróżnienia przyznawane podczas targów.

 

TT: Mimo nie tak dawnego wprowadzenia przez nas tych wyróżnień, zdobyły już one swoją renomę w naszej branży. Podobnie jak w latach ubiegłych do konkursu DELTA nominowane zostały najbardziej dynamiczne firmy w naszej branży, zaś nagrodą PASACAL chcielibyśmy wyróżniać najciekawsze rozwiązania instalacji HVACR. Niestety na tym etapie nie możemy zdradzać szczegółów. Kapituła PASCAL nie zakończyła jeszcze swoich prac, a dane do nagrody DELTA są w trakcie analiz.

 

Zapraszamy zatem na FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi trendami na rynku HVAC oraz przekonać się, która firma w ostatnim roku odnotowała największy rozwój i jakie rozwiązanie/budynek zdaniem kapituły zasługuje na wyróżnienie.

 

TT: Serdecznie zapraszam

 

2017 02 24 1


Ramowa tematyka seminariów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2017
 • ƒƒPrawo: najnowsze zmiany w przepisach, nowe normy i wytyczne;
 • ƒƒTechnika: energooszczędność i komfort instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
 • ƒƒBezpieczeństwo: wentylacja pożarowa – przepisy, wytyczne, praktyczne zastosowania;
 • ƒƒWarsztat Projektanta: prezentacja najciekawszych instalacji nominowanych do nagrody PASCAL;
 • ƒƒWarsztaty Chłodnicze: wykłady i konsultacje dla serwisantów;
 • ƒƒWarsztaty CAD: strefa wykładów, prezentacji i konsultacji;
 • ƒƒWentylacja naturalna i technika kominowa.

 

Szczegóły www.forumwentylacja.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.