Kompleksowe rozwiązania HVAC od GRODNO S.A. Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 21.11.2017

 Rozmowa z Panem Romanem Łuczakiem, Dyrektorem działu HVAC w GRODNO S.A.

 

 

2017 8 16 1 1

Roman Łuczak

 

 

W 2015 r. rozpoczęli Państwo, jako hurtownia elektrotechniczna, swoją przygodę z klimatyzacją. Czy był to tylko pomysł na rozszerzenie asortymentu pod dotychczasowych klientów, czy też zamysł wejścia w branżę HAVCR, utworzenie „drugiej nogi” w biznesie GRODNO?

 

Roman Łuczak: Może zacznę od końca…, to nie była „druga noga” tylko piąta obok działów: Przemysłu, Niskich Napięć, Fotowoltaiki i Oświetlenia. Pomysł rozszerzenia asortymentu wynikał w równym stopniu z potrzeby zaspokojenia zapytań dotychczasowych klientów jak i wejścia w branżę HVAC wykorzystując nasz potencjał w postaci sieci sprzedaży składającej się z 70 oddziałów w całej Polsce w połączeniu ze sprawnie działającą logistyką dostaw. Postawiliśmy na producentów posiadających ugruntowaną pozycję na rynku, korzystając w pierwszym roku z ich wsparcia i doświadczenia w branży HVAC. 

 

 

Jak zatem wyglądał początek Państwa działu HVAC i czy udało się zrealizować w pełni Państwa plany rozwojowe?

 

RŁ: Spółka Grodno S.A jest fi rmą ze 100% polskim kapitałem od 26 lat na rynku. Co roku stawiamy sobie ambitne cele i konsekwentnie je realizujemy zwiększając wolumen naszej sprzedaży. Obecny sezon jest już trzecim od powstania działu HVAC w Grodno S.A. Pierwszy rok był dla nas pilotażowy. Zajęliśmy się dystrybucją marki YORK, zarówno układów freonowych RAC i PAC jak i asortymentu związanego z wodą lodową oraz elementami automatyki. Kolejny rok 2016 to nowa marka w naszym portfolio, z którą notabene byłem związany przez minione 20 lat pracy w branży – HITACHI. Marka HITACHI uzupełniła nasz asortyment o produkty PREMIUM, w tym pompy ciepła YUTAKI, Rekuperatory KPI oraz zaawansowane techniczne systemy VRF oraz IVX. Obecny rok to kolejne produkty i marki w portfolio Grodno S.A. – KAISAI oraz układy i akcesoria wentylacyjne fi rmy DOSPEL.

 

 

Jak obecnie wygląda struktura i sieć sprzedaży urządzeń klimatyzacyjnych – dostawy, dostęp do części zamiennych itp.?

 

RŁ: Tak jak wspomniałem na początku zarząd fi rmy postawił duży nacisk na logistykę dostaw – jest to jeden z wielu elementów, który nas wyróżnia. Dział klimatyzacji zajmuje się głównie wsparciem technicznym oddziałów oraz naszych handlowców, przygotowaniem projektów, wycen itp. Zapewniamy pełny dostęp do części zamiennych oferowanych urządzeń, często też pomagamy klientom zdobyć niezbędne dokumentacje techniczne i serwisowe do urządzeń już nieprodukowanych. We wszystkich naszych oddziałach znajdują się w ciągłej sprzedaży najpopularniejsze modele urządzeń. To klient decyduje gdzie i kiedy chce odebrać zamówiony sprzęt. Nasz magazyn centralny o powierzchni 6000 m2 zapewnia ciągłość dostaw na poszczególne punkty sprzedaży w całej Polsce.

 

 

 2017 8 16 2

Magazyn centralny GRODNO S.A. o powierzchni 6000 m2 zapewnia ciągłość dostaw na poszczególne punkty sprzedaży w całej Polsce.

 

 

Jaką przyjęli Państwo strategię rozwoju, obsługi klientów przez dział HAVC?

 

RŁ: Kluczowe znaczenie dla działu HVAC ma kompleksowa obsługa naszych klientów, dlatego staramy się stale powiększać grono naszych dostawców. Wzbogacając naszą ofertę, możemy zaproponować kompleksową optymalizację poprzez zaprojektowanie i wykonanie niezbędnych prac instalacyjnych obejmujących oświetlenie, wentylację, klimatyzację i ogrzewanie. Realizujemy bardzo popularne w Polsce instalacje przemysłowe typu VRF – znajdujące zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz w biurach – ale także mamy możliwość zaprojektowania i zrealizowania systemów grzewczych opartych na technologii pomp ciepła marki HITACHI YUTAKI, które mogą pokryć zapotrzebowanie domu, budynku czy zakładu produkcyjnego na ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Oczywiście, każdą z tych usług świadczymy również osobno – wiedza dotycząca poszczególnych elementów zasilania i dystrybucji energii pozwala na profesjonalne doradztwo, uwzględniające złożoność wszystkich aspektów projektowania czy optymalizowania instalacji.

 

 

Wspomniał Pan także o pompach ciepła YUTAKI marki HITACHI, czy mógłby Pan nieco przybliżyć ten produkt i do kogo kierują Państwo tą ofertę? Czy klient docelowy wraz z instalatorem może liczyć na jakieś dodatkowe wsparcie np. przy projekcie, pozyskaniu dofi nansowania?

 

RŁ: Tak jak wspomniałem, jednym z bardzo istotnych obszarów działania są dla nas urządzenia grzewcze. Grodno S.A. oferuje pełen asortyment powietrznych pomp ciepła HITACHI YUTAKI, znajdujących się w czołowej pozycji na rynku pod względem osiąganych parametrów i efektywności energetycznej. Portfolio produktów obejmuje pełen zakres technologii: od monobloków, przez urządzenia typu split (z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lub bez niego) po wysokotemperaturową pompę ciepła YUTAKI S80, która dzięki kaskadowej pracy dwóch obiegów chłodniczych może ogrzać wodę w instalacji nawet do 80°C – zachowując przy tym stałą wydajność grzewczą przy -20°C! Dostępne są również termodynamiczne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, które pozwalają na uniknięcie konieczności eksploatacji kotła węglowego, gazowego lub olejowego poza okresem grzewczym.

 

Pompy ciepła HITACHI YUTAKI spełniają normę EN-14511. Ponadto posiadamy komplet certyfi katów EUROVENT. Nasi wykwalifi kowani inżynierowie zapewniają wsparcie we wszystkich etapach starań o dofi - nansowanie inwestycji – dobór urządzenia, doradztwo techniczne, pomoc przy poprawnym wypełnieniu wniosku.

 

 

2017 8 17 1

Kompleksowa oferta GRODNO S.A. obejmuje pięć działów: Przemysł, Niskie Napięcia, Fotowoltaika, Oświetlenie oraz HVAC, a także narzędzia, dekor i kable

 

 

W ostatnim czasie rozszerzyli Państwo również ofertę o markę KAISAI. To prężnie rozwijająca się marka na naszym rynku. Skąd decyzja wprowadzenia nowego produktu zbliżonego do YORKA?

 

RŁ: Tak, to nasze najmłodsze dziecko. Marka KAISAI jest dobrze rozpoznawalna i chwalona przez instalatorów. Wprowadzając nowy produkt chciałem zapewnić naszym klientom dostęp do urządzeń budżetowych. Z zebranych danych wynika, że udział w rynku tej klasy urządzeń to obecnie około 30%. Ponadto marka KAISAI pozwoliła wzbogacić naszą ofertę o urządzenia przenośne oraz kurtyny powietrzne.

 

 

Czy mają Państwo w planach wprowadzenie kolejnych marek klimatyzacyjnych, czy też szerszego asortymentu HVACR do oferty GRODNO?

 

RŁ: W obecnym roku nie planujemy już znaczącego rozszerzenia portfolio produktów. Chcemy skupić się na tym co jest w naszym obecnym asortymencie. Ważnym zadaniem jest nawiązywanie współpracy z nowymi fi rmami i instalatorami z branży HVAC.

 

 

Czy oprócz wsparcia technicznego instalatorzy współpracujący z Państwem mogą uczestniczyć w jakichś szkoleniach technicznych – serwisowo-produktowych?

 

RŁ: Oczywiście, to ważna część zadań spoczywających na pracownikach działu. Organizujemy cyklicznie szkolenia wewnętrzne, zarówno techniczne jak i produktowo-marketingowe. Pomagamy zainteresowanym fi rmom w dobranżowieniu się w zakresie montażu i serwisu urządzeń klimatyzacyjnych. Korzystamy również ze wsparcia fi rmy JOHNSON CONTROLS (właściciela marek HITACHI i YORK ) w zakresie szkoleń certyfi kujących dla instalatorów.

 

 

Na koniec może mógłby Pan co nieco powiedzieć o Państwa najnowszej promocji?

 

RŁ: W obecnym czasie mamy dla naszych klientów dwa rodzaje promocji podzielonych na klientów indywidualnych oraz promocje dedykowane instalatorom. Dla klientów indywidualnych – klimatyzatory przenośne KAISAI o mocach 2,5 i 3,5 KW w bardzo atrakcyjnych cenach, zaś dla instalatorów – za zakup 2 urządzeń z naszej oferty w ciągu miesiąca roczna prenumerata czasopisma Ch&K lub do wyboru bardzo dobrej jakości ubranie robocze (spodnie + bluza).

 

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

RŁ: Dziękuję.

 

 

 
Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

  • Pompy ciepła 2014

  • Pompy ciepła 2012

  • Pompy ciepła 2013

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.