Nasz cel to zdrowie poprzez najwyższe standardy w przechowywaniu żywności Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.01.2018

 

Rozmowa z Łukaszem Nowakiem, Prezesem Zarządu LNS

 

 

2017 09 18 1

Łukasz Nowak, Prezes Zarządu LNS

 

 

W tym roku świętują Państwo 10-lecie działalności fi rmy LNS Sp. z o. o. Na wstępie naszej rozmowy chciałbym się spytać, jak rozpoczęła się Pana przygoda z branżą chłodniczą i co zadecydowało o podjęciu decyzji stworzenia własnej firmy?

 

Łukasz Nowak: Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej jeden z pasjonatów chłodnictwa ze Szczecina zabrał mnie na Targi IKK. Rozmawialiśmy dużo o technologii żywności i jej wpływie na nasze zdrowie. Pan Ryszard Hake „zaraził” mnie tym bakcylem, a następnie już na specjalizacji chłodniczej spotkałem dr Stefana Reszewskiego, który potrafi ł logicznie wytłumaczyć, co i jak pracuje. To było chłodnictwo od praktycznej strony, nie teoretyczne. Właśnie to mnie zainteresowało i tak zostało do dzisiaj.

 

Jeśli chodzi o początki firmy, to jak to często bywa był to zbieg okoliczności, który zadecydował, że otworzyłem działalność gospodarczą. Proszono mnie o wsparcie w różnych projektach, jednocześnie otrzymywałem ciekawe oferty, więc połączyłem wszystko, tworząc firmę LNS.

 

 

Co było Pana kluczem do sukcesu – produkt, wiedza, doświadczenie?

 

ŁN: Uważam, że kluczem do sukcesu była przede wszystkim chęć dalszego doskonalenia, wprowadzania innowacyjnych produktów, dostosowywanie rozwiązań chłodniczych do indywidualnych potrzeb naszych Partnerów, a także profesjonalne podejście i duże zaangażowanie w powierzone nam zadania. Ponadto wielokrotnie podejmowałem realizacje projektów, gdzie inne fi rmy nie angażowały się w nie ze względu na złożoność problemu, czy też brak pomysłu na jego rozwiązanie. Udział w takich przedsięwzięciach pozwolił mi na poszerzenie doświadczenia zawodowego, jak również na wdrożenie unikatowych koncepcji. Nie ukrywam, że osiągnięcie sukcesu również związane jest z ciężką codzienną pracą oraz podejmowaniem nierzadko trudnych i ryzykownych decyzji.

 

 

2017 09 18 2

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych w pracy agregatów COOLCRAFT

 

 

A czy mógłby Pan wskazać jakieś przełomowe punkty w historii LNS, które zadecydowały o kierunku rozwoju?

 

ŁN: Myślę, że zapoczątkowanie dystrybucji elementów grzejnych fi rmy SEDES Group, było decydujące na początku działalności LNS. To, że profesjonalna współpraca przekładała się na zadowolenie z produktów naszych Kontrahentów, przyniosło nam sukces i zwróciło uwagę innych dużych Producentów do zaufania i współpracy z marką LNS. Tak właśnie zaczęliśmy współpracę z fi rmą Parker, oferując ich automatykę naszym Klientom. Dzięki temu mogliśmy wykonać kolejny krok milowy, otwierając się na dystrybucję przemysłowych komponentów chłodniczych fi rmy Parker Herl i R/S, których staliśmy się do dziś wyłącznym przedstawicielem w Polsce. Poprzez to, że jesteśmy postrzegani jako fi rma techniczna, często doradzaliśmy różnym fi rmom w zakresie posiadanych kompetencji w branży chłodniczej. Kolejny krok wykonaliśmy dzięki fi rmie AmRest, gdzie doradzałem przy doborze sterowników chłodniczych. Zostaliśmy także zaproszeni do złożenia oferty w przetargu na innowacyjny projekt przeszklonej komory chłodniczej. Zbudowaliśmy komorę, która charakteryzuje się bardzo niskim rozkładem temperatur: 1,2,3 stopnie Celsjusza na wysokości w tej komorze. Dziś budujemy około 40 sztuk takich przeszklonych komór chłodniczych w samej Polsce. Rozwijamy współpracę z fi rmą AmRest, wdrażając ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, w tym: agregaty, odszranianie gorącymi gazami w komorach, zastosowanie elektronicznych wentylatorów wraz z analizą całego systemu, jak również zaproponowanym jeszcze bardziej efektywnym odzyskiem ciepła naszej produkcji.

 

Naszą główną myślą przy rozwoju LNS, jest konsekwentne dążenie do poprawy warunków przechowywania żywności.

 

 

Jak na przestrzeni 10 lat ewoluowała Państwa oferta?

 

ŁN: Od samego początku staramy się współpracować z firmami, które wiedzą co robią. Nie szukamy tańszych tylko lepszych producentów, ponieważ my kupujemy żywność u naszych Partnerów i zależy nam, aby to „paliwo” było jak najlepszej jakości.

 

Na początku naszą ofertę z zakresu chłodnictwa komercyjnego kierowaliśmy do producentów, następnie do grona naszych Partnerów dołączyli serwisanci i monterzy chłodniczy. Tak było choćby na przykładzie grzałek do mebli chłodniczych, o ich nie zawodności dowiedzieli się instalatorzy, którzy zaczęli kupować je do rur odprowadzających skropliny i dziś są dostępne w hurtowniach chłodniczych.

 

Tak jak wcześniej wspominałem, nasza oferta poszerzyła się o komponenty z zakresu chłodnictwa przemysłowego, dzięki wyłączności na automatykę fi rmy Parker Herl i R/S. Profesjonalne podeście do zapytań, kompetentne rozwiązania, pozwoliły nam zdobyć zaufanie u naszych Partnerów biznesowych i oferować coraz pełniejszą ofertę. Za czasem nasza oferta poszerzyła się o włoskiego producenta wymienników ciepła i chłodnic ONDA, następnie sprężarki jednośrubowe J&E Hall, czujniki HB Products, którzy są liderami w swojej branży.

 

Ze względu na coraz wyższy poziom oczekiwań, naszym Partnerem stała się fi rma CABERO, która produkuje m.in. chłodnice na bezpośrednie odparowanie amoniaku, która ma w tym temacie bardzo duże doświadczenie na całym świecie.

 

Aktualnie naszą ofertę poszerzyliśmy, jak wcześniej wspomniałem, o produkcję dla firmy AmRest, dla której co roku rozwiązujemy wyzwania i wspólnie realizujemy ich i nasze pomysły. Efektem tego jest możliwość dłuższego przechowywania, w lepszych parametrach produktów w restauracjach firmy AmRest.

 

 

2017 09 19 1

 

2017 09 19 2

 

2017 09 19 3

Prototypowa realizacja szklanej komory chłodniczej dla PizzaHut (AmRest)

 

 

Ale nie tylko dystrybuują Państwo urządzenia, ale także uruchomili Państwo własną produkcję?

 

ŁN: Oczywiście. Naszą produkcję rozpoczęliśmy ze względów na potrzeby naszych Partnerów, kiedy okazaliśmy się skuteczni w projekcie i realizacji przeszklonej komory chłodniczej. Chcieliśmy udowodnić, że nasz pomysł działa i pobiera połowę energii najlepszego zastosowanego systemu. Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy prototyp, który usprawniliśmy do tego stopnia, iż aktualnie pobiera jedynie 30% energii pobieranej przez poprzednika, a serwisowanie nie wymaga przerwy w pracy obiektu.

 

 

2017 09 19 4

Instalacja chłodnicza wykorzystująca chiller amoniakalny i układ glikolowy

 

 

W jakim segmencie rynku, z jakimi rozwiązaniami, produktami wiąże Pan dalszy rozwój firmy?

 

ŁN: Jesteśmy wszędzie i dzięki tym doświadczeniom stosujemy super energooszczędne rozwiązania, o których mało kto słyszał, a nie możemy się pochwalić, ponieważ stanowi to przewagę nad konkurencją naszych Partnerów.

 

Najistotniejsze w dalszym rozwoju będzie pomoc naszym Partnerom w przejściu na ekologiczne czynniki z wszystkimi urządzeniami – myślimy tu również o naszej produkcji – głównie o amoniaku i propanie. Nie skreślamy CO2, ale niestety aktualny stan techniki i komponentów skłania nas do bezpieczniejszych rozwiązań opartych o te ekologiczne czynniki chłodnicze. Priorytetem jest i będzie nasze zdrowie, a następnie energooszczędność na szali z ceną.

 

 

2017 09 20 1

Czterosprężarkowy agregat mroźniczy w oparciu o przemysłowe sprężarki jednośrubowe HallScrew fi rmy J&E Hal

 

 

A jak ocenia Pan rynek w Polsce pod względem finansowym, wprowadzanych legislacji, potencjału rozwoju dla firm dystrybucyjnych i instalatorskich?

 

ŁN: Wprowadzone legislacje podnoszą poprzeczkę dla branży, ale też zmuszają do podnoszenia kwalifi kacji i większą dbałość o narzędzia. Pomimo, iż jest jeszcze dużo do zrobienia i poprawienia, to już widać poprawę na instalacjach, a co za tym idzie poprawę w całej branży.

 

 

Czego oczekuje dziś klient, jakiego podejścia – czy tylko dostawy urządzenia systemu, czy też usług konsultacyjnych, projektowych i instalatorskich – jako całość?

 

ŁN: Obecnie mamy do czynienia z Klientem bardzo wymagającym, świadomym, który oczekuje kompleksowej obsługi rozpoczynającej się już w momencie doboru urządzeń chłodniczych (projektowaniu instalacji chłodniczej), poprzez dostawę urządzenia, jego montaż i serwis. Na każdym etapie realizacji zamówienia wymaga się profesjonalnego doradztwa, szybkości działania i oferty dostosowanej do indywidualnych potrzeb – skrojonej „na miarę”, co jest priorytetem w LNS Sp. z o.o.

 

 

A jaka jest Państwa polityka – „Total solution” w ramach Państwa firmy, czy też współpraca i wparcie razem z firmami projektowymi i instalatorskimi?

 

ŁN: Jesteśmy grupą profesjonalistów, inżynierów z Politechniki Wrocławskiej i każdy z nas przechodzi specjalistyczne i kompleksowe szkolenia wewnętrzne. Sami na podstawie testów opracowujemy nowatorskie rozwiązania. Nie robimy instalacji ponieważ są od tego specjaliści i razem z nimi wspólnie tworzymy lepsze i bardziej niezawodne rozwiązania.

 

 

Czy widzi Pan możliwość rozwoju swojej działalności, sprzedaży na innych rynkach?

 

ŁN: Na chwile obecną już sprzedajemy do USA, Australii, Kataru i wielu innych krajów, jednak nie planujemy otwierania oddziałów za granicą. Naszym głównym rynkiem pozostanie Polska, gdzie z naszymi Partnerami chcemy podnosić coraz wyższy poziom przy budowie instalacji chłodniczych, dbając o jak najwyższe standardy w przechowywaniu żywności.

 

Rozwój chcemy opierać w oparciu o dedykowane potrzeby naszych Partnerów, jesteśmy w stanie zaproponować najnowsze rozwiązania i wspólnie rozwiązać najważniejsze potrzeby Klientów z zakresu chłodnictwa. Rozwój jaki rozumiemy zawsze jest oparty o zaufanie, które prowadzi do wspólnego sukcesu, o czym mogą zapewnić nasi dotychczasowi Klienci.

 

 

2017 09 20 2

 

 

Jakich kolejnych zmian, etapów rozwoju w Państwa działalności możemy spodziewać się w najbliższych 2-3 latach?

 

ŁN: Wdrażamy obecnie kolejny system, rozwiązanie instalacji chłodniczej na naturalne czynniki. Myślimy, że będzie to nowym standardem w naszych realizacjach. W tym momencie jesteśmy w fazie optymalizacji układu, czego wynikiem będzie zwiększenie produkcji i bardzo możliwe że nastąpi to już w nowej siedzibie.

 

 

Dziękuję za rozmowę ŁN:

 

Dziękuję i zapraszam osoby zainteresowane do naszej siedziby, chętnie zaprezentujemy Państwu nasze nowatorskie energooszczędne rozwiązania.

 

 

 
Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.