Przyszłość to naturalne czynniki chłodnicze. thermofin – 15 lat rozwoju Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.02.2018

 


Rozmowa z Igorem Bazhanem, menedżerem sprzedaży na Europę Wschodnią w firmie thermofin GmbH

 

 2017 12 16 1

 

Na wstępie naszej rozmowy chciałbym się spytać o motywy, jakie stały za stworzeniem firmy thermofin GmbH oraz okoliczności jej powstania?

 

Igor Bazhan: Firma thermofin GmbH jest typową niemiecką firmą rodzinną, która została założona w 2002 roku przez ojca i syna – Panów Willie i Bernda Löffler. Panująca w tym czasie sytuacja na rynkach, głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i w innych krajach, a także solidne zaplecze kapitałowe i duże doświadczenie w tego typu biznesie wraz z szerokimi kontaktami międzynarodowymi, wpłynęły na decyzję o otwarciu własnej działalności, związanej z produkcją szerokiej gamy wymienników ciepła dla chłodnictwa i klimatyzacji.

Producenci tego rodzaju sprzętu, działający na skalę międzynarodową, byli wówczas dużymi koncernami, a brakowało stosunkowo małych wyspecjalizowanych przedsiębiorstw rodzinnych. Junior i Senior Löffler wyczuli ten moment, a także dążenie firm projektowych oraz instalacyjnych na całym świecie do indywidualnego podejścia do projektów i niestandardowych rozwiązań.

 

 

2017 12 16 2

 


W bieżącym roku obchodzą Państwo jubileusz 15-lecia. Do dnia dzisiejszego jest to firma rodzinna. Jak udało się w tak krótkim czasie zbudować tak duże, międzynarodowe przedsiębiorstwo?

 

IB: To interesujące i złożone pytanie. Pracuję w firmie od samego początku. Kiedy zaczynaliśmy, z wyjątkiem właścicieli, w dziale sprzedaży pracowałem ja wraz kolegą, dwóch projektantów oraz około 20 osób w produkcji. Wtedy wszystko rozwijało się bardzo szybko, pierwsze targi, wtedy jeszcze pod nazwą IKK w Hanowerze w 2003 roku, pierwsze zamówienia... Teraz w firmie pracuje około 500 osób i dostarczamy sprzęt praktycznie do wszystkich krajów świata. Ci, którzy pracują od samego początku lub zaczęli w ciągu pierwszych kilku lat, są zaskoczeni tak dynamicznym rozwojem firmy.

Myślę, że jeśli powiedzieć to krótko, to przyczyną, silnikiem naszego rozwoju jest duży optymizm i zaangażowanie obu właścicieli firmy – ponieważ do tej pory Bernd Löffler jest ostatnim, który codziennie opuszcza biuro lub, jak wszyscy tutaj mówimy, „wyłącza światło w biurze”. Dodatkowo, solidna praca całego zespołu i profesjonalizm oraz oczywiście orientacja na klienta, zrozumienie czego potrzebuje i skupienie się na poszczególnych rynkach i ich rozwoju. Nie małą rolę odgrywa ciągły rozwój przez naszą firmę nowych produktów oraz akcesoriów, ich doskonalenie, przy zachowaniu wysokiej jakości.

 

 


Jakie urządzenia znalazły się w pierwszych latach w Państwa ofercie?

 

IB: Od samego początku koncepcja działania thermofin GmbH zakładała produkcję zgodną ze standardowym sprzętem oferowanym przez konkurencję, oferując jednocześnie naszym klientom niestandardowe rozwiązania, na życzenie. Przykładowo parowniki do zamrażania szokowego o wymiarach zgodnych ze szkicem klienta, z dużymi stratami zewnętrznymi od strony powietrza, z odpowiednio dobranymi specjalnymi wentylatorami. Inny przykład to urządzenia o nietypowych wymiarach, idealnie dopasowane do warunków technicznych klienta i wielkości pomieszczenia. Ze standardowego wyposażenia oferowaliśmy m.in. skraplacze, suche wieże chłodzące, parowniki i chłodnice powietrza.

 

 

 2017 12 16 3

Pierwszy skraplacz zamówiony przez austriacką firmę Frigipol

 

A w jakim kierunku rozwinęła się produkcja i jak wygląda obecnie Państwa standardowa oferta?

 

IB: W chwili obecnej produkujemy szeroką gamę urządzeń związanych z wymianą ciepła: parowniki i skraplacze do freonu, amoniaku i CO2, a także chłodnice powietrzne i suche chłodnice (tzw.
dry-coolery) do systemów glikolowych. W produkcji tych konstrukcji, wymienników stosujemy różne kombinacje materiałów rurowych i płytowych. W zależności od czynnika chłodniczego, ciśnienia roboczego i warunków otoczenia, rury wymiennika ciepła mogą być wykonane z miedzi lub stali nierdzewnej, a lamele są wykonane z aluminium, stopu aluminiowo-magnezowego lub aluminium pokrytego powłoką epoksydową.

Wszystkie urządzenia są dostępne do wyboru z dwoma rodzajami wentylatorów: AC z różnymi poziomami hałasu i wentylatorami EC ze zmienną prędkością. Posiadamy przemyślaną ofertę modeli komercyjnych, przemysłowych i specjalistycznych dla konkretnych zastosowań. Na przykład jedna z dobrze sprzedających się serii w Europie Środkowej i Wschodniej to specjalna konstrukcja chłodnic do przechowywania owoców lub warzyw. Istnieje również opatentowana seria rozwiązań do chłodzenia pomieszczeń, w których pracują ludzie. Urządzenia te nie tworzą przeciągów i mogą być opcjonalnie uzupełnione filtrami do oczyszczania powietrza wraz z obiegiem osuszania. Ponadto jesteśmy jednym z nielicznych producentów, którzy oferują takie specjalne urządzenia, jak izolowane chłodnice, hybrydowe wieże chłodnicze i skraplacze wyparne.


Od 2007 roku firma thermofin GmbH dostarcza także rozwiązania do chłodzenia turbin i silników. Pierwsze projekty w tej nowej dziedzinie dla firmy zostały wdrożone w Indiach, Arabii Saudyjskiej i Holandii. Na chwilę obecną w dziale sprzedaży grupa inżynierów czuwa nad współpracą i rozwojem tego segmentu rynku. Naszymi klientami są znane europejskie firmy, które projektują i budują takie projekty na całym świecie.

 

 

2017 12 18 3

 

 

Oferują Państwo również wykonania specjalne, niestandardowe urządzeń?

 

IB: Ależ oczywiście, ta część produkcji stanowi około 65% obrotów naszej firmy. Rozwiązania te są często opracowywane wspólnie z naszymi klientami. Wszyscy pracownicy naszego działu sprzedaży, lub inżynierowie, często proponują naszym klientom specjalne rozwiązania, które są nierzadko tańsze od typowych rozwiązań i mają wiele zalet technicznych w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami innych producentów wymienników ciepła. Dzięki temu nasi klienci otrzymują rozwiązania, często indywidualne, optymalnie dostosowane do konkretnego projektu i technologii.

 


A jaka jest przyszłość, w jakim kierunku rozwijają Państwo swoje badania, konstrukcje urządzeń?

 

IB: W ostatnich latach coraz częściej stosuje się naturalne czynniki chłodnicze takie jak amoniak, CO2 i propan. Nasza produkcja i asortyment produktów jest przygotowany na ten trend. Ponadto uważamy, że w przyszłości będą stosowane rury o możliwie jak najmniejszej średnicy. W parownikach do zastosowań przemysłowych od dawna oferujemy naszym klientom urządzenia o średnicy rur 12 mm zamiast 16 mm. Wewnętrzna objętość rur jest o 40% mniejsza. Zmniejszenie objętości rur jest także przyszłością skraplaczy.

Przyszłością parowników dla systemów amoniakalnych są parowniki z aluminiowymi rurami i częstsze stosowanie bezpośredniego odparowania zamiast układu pompowego. Aluminium ma lepsze przewodnictwo cieplne niż stal nierdzewna i znacznie mniejszą wagę. Ze względu na zastosowanie układu z bezpośrednim odparowaniem, wymagana ilość amoniaku jest znacznie zmniejszona. Przetestowaliśmy już takie urządzenia w naszym laboratorium i aktywnie je oferujemy, czego rezultatem jest kilka zrealizowanych projektów, na przykład w Australii.

W naszym laboratorium cięgle eksperymentujemy z różnymi materiałami i konstrukcjami oraz geometriami bloków wymienników. Mamy możliwość pomiaru zarówno parametrów po stronie powietrznej, jak i chłodniczej. Przeprowadzamy również pewne testy wspólnie z Instytutem Inżynierii Powietrznej i Chłodnictwa w Dreźnie.

Innym stałym trendem jest oczywiście zwiększenie wykorzystania wentylatorów w technologii EC.

 


O jakości urządzeń świadczą m.in. stosowane podzespoły oraz procedury testowe?

 

IB: Ma Pan rację, to jest bardzo ważne. Używamy w naszych urządzeniach części i materiały wyprodukowane tylko w Europie. Na przykład wentylatory do standardowych urządzeń wykorzystujemy z firm ebm-papst i Ziehl-Abbeg. Zasadniczo wszystkie komponenty i materiały przy przekazywaniu towarów przechodzą kontrolę i certyfikację, czy spełniają odpowiednie wymogi jakości. Nasza firma posiada certyfikaty zgodne z normami DIN EN ISO 9001: 2015 i rejestrujemy nie tylko wszystkie czynności robocze w produkcji, ale także użyte materiały. Oznacza to, że w razie potrzeby możemy dokładnie określić, jakie materiały i z jakiej dostawy w danym urządzeniu zostały użyte.

 

2017 12 17 1

 

 


Przy tak dużej firmie ważna jest chyba również organizacja pracy, zarządzanie jakością?

 

IB: Organizacja i ciągła optymalizacja procesów pracy jest dziś bardzo ważna. Kierownictwo naszej firmy przykłada dużą wagę do tego.

Jakość naszych produktów od samego początku była naszym priorytetem. W ubiegłym roku nasza firma po raz kolejny uzyskała wspomniany certyfikat zgodności z normami DIN EN ISO 9001: 2015, ale z pewnością nie poprzestaniemy na tym i ciągle będziemy doskonalić system zarządzania jakością w naszej firmie. Po wyprodukowaniu, przed zapakowaniem, wszystkie nasze maszyny są dokładnie sprawdzane przez dział jakości. Pracownicy naszej firmy w różnych działach produkcyjnych, a także na różnych etapach procesów produkcyjnych są certyfikowani przez niemiecką organizację TÜV.

 

 

2017 12 18 1

 

 

Analizując Państwa biura sprzedaży na świecie, zauważyć można, że skupili się Państwo na rynkach rozwijających się: Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Rosja. Czy są to rynki mniej wymagające niż Europa ze swoimi ograniczeniami ekologicznymi, jaka jest specyfika tych rynków?

 

IB: To nie jest powód dla naszej firmy. Motywem otwierania dla nas biur sprzedaży w tym lub innym kraju jest przede wszystkim chłonność rynku i jego perspektywy. Dla naszej firmy, podobnie
jak na samym początku, głównym rynkiem zbytu są Niemcy, Austria i Szwajcaria. W ostatnich latach znacznie zwiększyliśmy sprzedaż w Holandii i krajach Beneluksu.
Projekty, dla których na tych rynkach stawiamy nasze zakłady, to często bardzo innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem naturalnych czynników chłodniczych, takich jak CO2, amoniak, propan. Także nieustannie pracujemy nad nowymi wersjami naszych urządzeń i akcesoriów do takich właśnie projektów. Jeśli mówimy o rynkach, o które Pan pyta, drugim miejscem pod względem ilościowym sprzedaży jest rynek rosyjski. Urządzenia do Ameryki Południowej produkujemy głównie w naszej fabryce w Argentynie, ale także z fabryki w Niemczech ciągle wysyłane są tam dostawy.

Specyfiką wymienionych rynków jest to, że są one bardzo chłonne i realizowane są tam naprawdę duże projekty przemysłowe, w których jesteśmy silni jako dostawcy z naszym asortymentem,
know-how i doświadczeniem. Rozwój nowych technologii i tendencje są na tych rynkach nieco opóźnione, ale w zasadzie takie same jak w Europie Środkowej. Jednakże wszystkie duże projekty
są i będą coraz częściej realizowane w zakresie CO2 i amoniaku.

 

 

Jest Pan odpowiedzialny bezpośrednio za rynek Europy Wschodniej i Rosję – jak duży potencjał stanowi on dla firmy i jaka jest jego specyfika w stosunku do Europy Zachodniej oraz pozostałych rynków, na których operuje thermofin GmbH?

 

IB: Byłem odpowiedzialny za rynek rosyjski do 2010 roku. W tym czasie nasza rosyjska firma OOO termofin nabrała rozpędu i zaczęła działać niezależnie. Oprócz wsparcia technicznego dla rosyjskich klientów, na miejscu składane są nasze urządzenia, ale z biegiem czasu planowane jest rozwinięcie pełnego cyklu produkcyjnego.

W ostatnim czasie miałem więcej możliwości skoncentrowania się na marketingu w pozostałej części Europy Wschodniej. Europa Wschodnia była i jest jednym z priorytetowych rynków dla naszej firmy. Widzimy w tych regionach duży potencjał rozwoju dla nas. Na pytanie o różnicę na rynkach, mogę powiedzieć, że praktycznie takiej nie ma między krajami Europy Wschodniej, które są członkami Unii Europejskiej a krajami Europy Środkowej. Nie ma większych różnic zarówno w zakresie dokumentów, transportu – wszystko jest proste.


Zdecydowanie inaczej jest na przykład na rynkach białoruskim i ukraińskim. Inżynierowie i ich szkolenie w tych krajach są takie same jak w krajach europejskich, jednak działalność handlowa jest bardziej skomplikowana przez procedury celne i niestabilne kursy lokalnych walut. Ponadto stopy procentowe kredytów w lokalnych bankach w walutach są wyjątkowo wysokie. Mogą wynosić nawet 30% rocznie na Ukrainie i prawie 40% na Białorusi. To oczywiście znacznie utrudnia inwestycje w modernizację sprzętu i nowe projekty.

 

 

W nawiązaniu do wspomnianych obostrzeń ekologicznych (F-gazy), w jakim kierunku będą Państwo rozwijać produkty – czynniki naturalne? Jakie? Jak wygląda tutaj Państwa oferta?

 

IB: Jak już wspomniałem, przyszłość jest wyjątkowa w przypadku systemów z naturalnymi czynnikami chłodniczymi. Są to albo systemy bezpośredniego odparowywania CO2, amoniaku lub propanu, albo układy z agregatem amoniakalnym i drugim obwodem glikolu. Oferujemy na przykład także parowniki do instalacji CO2 o ciśnieniu roboczym do 60 bar z rur miedzianych. Oczywiście systemy freonowe pozostaną, ale wierzymy, że w przyszłości zdecentralizowane systemy będą wykorzystywane do małych projektów i wydajności, przy użyciu fabrycznie przygotowanych agregatów sprężarkowo-skraplających ze skraplaczem z chłodzeniem wodnym, a następnie dystrybucją wody do chłodzenia.


Jeśli chodzi o nas, jako producenta produktów wymiany ciepła, już teraz zaczynamy się do tego przygotowywać.

 

 

2017 12 18 2

 

Jak ocenia Pan zapotrzebowanie na tego typu urządzenia w najbliższych latach?

IB: Trudno powiedzieć, ale ostatnie targi Euroshop pokazała, że produkcja takich jednostek nabiera tempa i są firmy, które już produkują i sprzedają ich tysiące.

 

 

Życzę zatem kolejnych udanych lat rozwoju i dziękuję za rozmowę.

 

IB: Bardzo dziękuję i życzę również dalszego rozwoju Waszemu czasopismu, a korzystając z tej okazji, chciałbym życzyć powodzenia i sukcesów także wszystkim naszym klientom. Chciałbym podziękować wszystkim firmom, które używają naszego sprzętu za zaufanie, jakim nas obdarzyli, ponieważ bez Waszego zaufania nie moglibyśmy tak szybko się rozwijać i osiągnąć
tego, co osiągnęliśmy.

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.